Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Na listopadowe chłody – imbir

Publikacja:
Na listopadowe chłody – imbir

Na listopadowe chłody – imbir

Uodparnia, rozgrzewa, a przy tym odświeża jamę ustną i chroni przed infekcjami górnych dróg oddechowych.

Choć jesień w tym roku rozpieszcza nas piękną pogodą, warto już teraz zadbać o odporność organizmu i przygotować go do zimowych mrozów. Imbir – ze względu na swoje wszechstronne właściwości – wydatnie nam w tym zadaniu pomoże.

Imbir to korzeń rośliny z gatunku Zingiber. Wiemy, iż był stosowany już w starożytnych Chinach jako remedium na wiele różnych chorób. W zielniku stworzonym na użytek cesarza figuruje jako roślina o "znaczeniu ministerialnym", uosabiająca żywioł ognia.

Rzeczywiście, ze względu na swoje rozgrzewające działanie imbir doskonale sprawdza się późną jesienią i zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera, a lodowaty wiatr wychładza organizm. Zatem wszyscy, którzy o tej porze roku marzną lub mają skłonność do częstych przeziębień, powinni włączyć imbir do codziennej diety, np. w postaci herbatki lub samodzielnie przygotowanego wywaru.

Imbir jest zalecany zwłaszcza w stanach podgorączkowych i przy lekkich dreszczach, kiedy nasz organizm potrzebuje wsparcia w walce z chorobą. Działa wówczas napotnie i antyseptycznie, pomagając w zwalczaniu bakterii. Możemy złagodzić objawy infekcji górnych dróg oddechowych, takie jak ból gardła czy męczący kaszel, żując plasterek świeżego kłącza lub płucząc gardło przestudzonym naparem.

Dzięki temu, że imbir działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, doskonale wspomaga również higienę jamy ustnej i odświeża oddech. Ponadto zawarte w imbirze olejki eteryczne powodują zwiększone wydzielanie śliny, dlatego roślina ta może pomoc osobom cierpiącym na kserostomię (nadmierną suchość jamy ustnej).

Przypomnijmy, iż ta uciążliwa dolegliwość w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania próchnicy, a także zaburzeń smaku, owrzodzeń występujących w obrębie jamy ustnej, problemów ze spożywaniem pokarmów i z mówieniem. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do rozwoju grzybicy.

Przygotowanie płukanki w domowych warunkach jest proste. Wystarczy zalać wrzątkiem 1-2 łyżki świeżego, drobno startego imbiru, ostudzić, odcedzić i stosować kilka razy dziennie.

B.Sz,