Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Na co zwrócić uwagę przy zakupie autoklawu?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Na co zwrócić uwagę przy zakupie autoklawu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie autoklawu?

Czym jest i do czego służy autoklaw, wie doskonale każdy lekarz stomatolog. W artykule zrezygnujemy więc z podstawowych informacji dotyczących sposobu jego działania. Zamiast tego wspólnie z serwisantami Dentomaxu odpowiemy na kilka istotnych pytań związanych z obsługą tego urządzenia. Wyjaśnimy, czym należy się kierować przy wyborze autoklawu, jak dbać o jego czystość oraz dlaczego nie należy panikować w momencie pojawienia się na wyświetlaczu sygnalizacji błędu.


Jaki zapis danych?
Pierwsza kwestia to wybór autoklawu. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób zapisu danych – nowsze modele pozwalają na archiwizowanie ich na karcie SD, po czym z łatwością można przenieść je na komputer. Zwykłe autoklawy drukują dane sterylizacji, co wiąże się z koniecznością zbierania wydruków, które niestety (o ile wcześniej ich nie skserujemy) prędzej czy później wyblakną. Wygodniejszym i bardziej skutecznym rozwiązaniem staje się więc zapis w postaci cyfrowej.


Demineralizator ułatwia pracę
– Przy wyborze autoklawu nie można również zapomnieć o procesie demineralizacji. Jak powszechnie wiadomo, do sterylizacji używamy wody destylowanej – w przeciwnym razie od razu po skończonym cyklu w komorze urządzenia i na narzędziach pojawi się osad. Mamy więc do wyboru autoklawy, w których sami musimy zadbać o odpowiedni poziom wody zbiorniku oraz takie, które są wyposażone w demineralizator – mówi Paweł Aleksiejuk, kierownik serwisu Dentomaxu.


Pierwszy sposób, czyli ręczne napełnianie zbiornika, wymaga kontrolowania przez nas poziomu wody zarówno tej czystej, jak i tej brudnej. Autoklaw zasygnalizuje, co w danym momencie trzeba zrobić. Zwykle jedno uzupełnienie baniaka starcza na 4 cykle sterylizacji, bowiem mieści się w nim ok. 4 l wody. W momencie napełniania zbiornika wody czystej najlepiej jest od razu spuszczać wodę brudną, żeby tej czynności za moment nie powtarzać.
Jednak jeśli tylko mamy taką możliwość, lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie autoklaw wyposażony (lub też doposażony, gdyż niektórzy producenci uwzględniają taką możliwość) w demineralizator.


Takie rozwiązanie wymaga co prawda wcześniejszego dostosowania gabinetu – w miejscu, w którym będzie stało urządzenie, należy utworzyć podłączenie wody sieciowej i instalację odpływową, jednak efekt końcowy na pewno okaże się wart zachodu. Demineralizacja odbywa się wtedy automatycznie – woda jest pobierana z sieci, przechodzi przez tzw. filtr osmozy, po czym od razu nadaje się do sterylizacji – dodaje serwisant.


Planując ustawienie autoklawu w gabinecie pamiętajmy o tym, by nie dosuwać go zbyt blisko ściany, gdyż niezachowanie niewielkiej nawet odległości (ok. 5 cm) może spowodować brak wentylacji i w konsekwencji uszkodzenie urządzenia.

  Źródło:


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Paweł Niewada
Trwałe efekty leczenia tylko przy stabilnej okluzji Lekarz

- Stabilna okluzja to podstawa leczenia - mówi dla Dentonetu dr n. med. Paweł Niewada. - Jeśli chcemy odnieść sukces w leczeniu i mieć zadowolonego pacjenta nawet po latach od zakończenia terapii, jest to punkt wyjściach i musimy dbać o stabilność ok...

zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
Radom: poradnia stomatologiczna przy szpitalu już po remoncie Lekarz

3 sierpnia kolejne poradnie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego wznowiły działalność. Pacjenci poradni stomatologicznych są przyjmowani w wyremontowanych pomieszczeniach. Jak czytamy na stronie internetowej szpitala,...

Covid-19 - Dentonet.pl
Druga fala epidemii – są zalecenia rady ekspertów przy RPP Lekarz

W połowie czerwca br. odbyło się kolejne posiedzenie rady ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta poświęcone ochronie zdrowia pacjentów w czasie epidemii COVID-19. Podczas spotkania dyskutowano o obecnej sytuacji dotyczącej koronawirusa oraz o zagroże...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres