Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Na co chorują Twoje zęby?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Na co chorują Twoje zęby?

Na co chorują Twoje zęby?

Chociaż większość Polaków gabinet dentystyczny omija szerokim łukiem, zdarza się, że musimy skorzystać z pomocy stomatologa. Każdego z nas dotknął nie raz koszmarny ból zęba czy krwawienie dziąseł. Takie objawy wiążą się ze stanem chorobowym. Oto jakie choroby najczęściej dotykają nasze zęby.

1. Próchnica – to najczęstsza choroba zębów. Szacuje się, że cierpi na nią 96 proc. Polaków. Nie wszyscy jednak utożsamiają "dziurę" w zębie z występowaniem choroby. Próchnica to choroba bakteryjna, atakująca tkanki twarde zęba. W przypadku, gdy próchnica zaatakuje głębsze warstwy zęba, najczęściej niezbędne jest leczenie kanałowe. By uniknąć tej choroby, należy ograniczyć w diecie produkty zawierające cukier i regularnie dbać o higienę jamy ustnej.

2. Zapalenie miazgi – najczęściej jest efektem nieleczonej próchnicy. Zapalenie miazgi  objawia się  silnym bólem zęba. Może też pojawić się obrzęk dziąsła otaczającego ząb. Takie objawy powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza dentysty.

3. Zgorzel –  czyli silny stan zapalny, który może mieć bardzo poważne skutki. Zgorzel może doprowadzić do powstania zmian w kości wokół wierzchołka korzenia zęba (zmiany okołowierzchołkowe). Zgorzel tworzy się, gdy martwa tkanka na skutek działania bakterii beztlenowych ulega rozkładowi.

4. Ropień – może być umiejscowiony w kieszonce zębowej – przestrzeni między zębem, a dziąsłem lub w rejonie wierzchołka zęba, na końcu nerwu obumierającego lub martwego zęba. Zmiana pojawia się na skutek działania bakterii kolonizujących uszkodzoną lub podrażnioną wcześniej tkankę. Zazwyczaj rozwija się bardzo szybko  i jest bolesna. Jeśli zauważasz taką zmianę w jamie ustnej, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem stomatologiem.

5. Nadwrażliwość zębów – cierpi na nią 30 procent Polaków. Nadwrażliwość zębów wiąże się z bólem lub uczuciem dyskomfortu na skutek kontaktu szkliwa zęba z zimnym lub gorącym jedzeniem albo piciem. Zęby reagują też na kwaśny i słodki smak, a czasem bolą nawet podczas wdychania zimnego powietrza. Przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięta zębina. Z powodu obniżenia dziąsła czy uszkodzenia szkliwa, zębina traci naturalną ochronę i jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. temperatura. Nadwrażliwość zębów sama nie mija. Niezbędne jest leczenie i przede wszystkim wyeliminowanie przyczyny odsłonięcia zębiny.

6. Kwasowa erozja szkliwa – powstaje na skutek uszkodzenia szkliwa przez środki chemiczne, zawarte w pokarmie bądź płynach. Do uszkodzenia szkliwa dochodzi na skutek stosowania szkodliwej dla zębów diety, bogatej w słodycze, napoje gazowane, soki, wino, kwaśne sosy do sałatek i owoce. Obecne w tych produktach kwasy uszkadzają szkliwo.

7. Paradontoza – zapalenie przyzębia to bardzo poważna choroba, która w konsekwencji może prowadzić do utraty zębów. Dziąsła zaczynają się podnosić, stają się nabrzmiałe, obolałe, często krwawią podczas szczotkowania. W ostatnim stadium tej choroby pojawia się rozchwianie zębów i ich wypadanie. Paradontozę da się jednak leczyć!. Reklamowane popularne pasty do zębów „na paradontozę” tylko maskują problem, jednak nie leczą, chorobę może wyleczyć lekarz dentysta.

8. Wady zgryzu – wady zgryzu mogą też prowadzić do niewłaściwej pracy narządu żucia, a tym samym np. do zbyt intensywnego ścierania szkliwa. Niewłaściwe ustawienie zębów w szczęce utrudnia także właściwą higienę. Na szczęście współczesna ortodoncja leczy wady zgryzu skutecznie nawet u dorosłych.

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres