Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

MZ o sposobie identyfikacji pacjentów, lekarzy i placówek

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

MZ o sposobie identyfikacji pacjentów, lekarzy i placówek

Do konsultacji międzyresortowych został przekazany projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu identyfikacji usługobiorców, pracowników medycznych i usługodawców oraz sposobu i trybu przekazywania przez usługodawców informacji o pracownikach medycznych, udzielających świadczenia opieki zdrowotnej.

Projekt rozporządzenia do ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (z dnia 28 kwietnia 2011 r.) jako podstawę identyfikacji w Systemie Informacji Medycznej (SIM) ustanawia nr PESEL w przypadku pacjentów i pracowników ochrony zdrowia oraz numer NIP w przypadku placówek.

W projekcie określono również warunki zapewnienia integralności danych, niezbędnych do celów identyfikacji z danymi zawartymi w rejestrach publicznych oraz zapewnienia bieżącej aktualizacji danych.

W obecnym stanie prawnym sposób identyfikacji osób biorących udział w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych oparty jest na dokumentacji papierowej.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia resort zdrowia podkreśla, że wraz z wdrożeniem SIM, a co za tym idzie elektronicznej dokumentacji medycznej, niezbędne będzie wdrożenie innego niż dotychczasowy sposobu identyfikacji osob i podmiotów uprawnionych do dostępu do danych zawartych w SIM i łączących się z nim rejestrów medycznych i rejestrów publicznych.

Projekt rozporządzenia przewiduje przekazywanie danych przez usługodawców za pośrednictwem, elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej do Centralnego Wykazu Pracowników Medycznych.

Projekt rozporządzenia został przekazany do uzgodnień międzyresortowych 25 stycznia. Termin zgłaszania uwag upływa 24 lutego 2012 roku.

Więcej na stronie: www.mz.gov.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

recepta - Dentonet.pl
Recepty bez identyfikacji OW NFZ – co z refundacją? Lekarz

Ministerstwo zdrowia przypomina, że w związku ze zniesieniem obowiązku określania na receptach identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zarówno wpisanie na recepcie jednego z 16 możliwych dwucyfrowych identyfikatorów OW NFZ n...

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie niepełnosprawnych - Dentonet.pl
Trudna sytuacja placówek leczących niepełnosprawnych Lekarz

Poseł Waldemar Sługocki skierował do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pyta o sytuację placówek udzielających świadczeń stomatologicznych osobom niepełnosprawnym. Już wcześniej były one nieliczne, ale teraz – m.in. z powodu pandemii koronaw...

egzaminy PES - Dentonet.pl
Egzaminy PES dla lekarzy i lekarzy dentystów będą wznawiane Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że z początkiem czerwca zostaną częściowo wznowione Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne (PES) w sesji wiosennej 2020 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, najpierw odbędą się egzaminy ustne...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres