Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Mycie i dezynfekcja rąk

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Mycie i dezynfekcja rąk

Mycie i dezynfekcja rąk

Odpowiednie dbanie o higienę rąk to podstawowy środek zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń. Na skórze znajduje się duża liczba mikroorganizmów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego ważne jest przestrzeganie procedur dotyczących mycia i dezynfekcji rąk, a także używanie rękawic podczas pracy w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy mycie, a kiedy dezynfekcja?
Pierwszym, o czym należy pamiętać, jest podstawowe mycie rąk mydłem i wodą po przyjściu i przed wyjściem z miejsca pracy, po wyjściu z toalety, po czynnościach związanych z utrzymaniem czystości, po jedzeniu oraz przed przystąpieniem do pracy z materiałem i urządzeniami sterylnymi.

Jednak w przypadku każdego kontaktu z pacjentem niezbędne jest higieniczne umycie rąk mydłem i wodą. Pomocna w tym jest technika Ayliffe’a, która zapewnia dokładne umycie wszystkich przestrzeni na dłoniach, łącznie z tymi, które są najbardziej zanieczyszczone, czyli: kciukiem, przestrzeniami międzypalcowymi, palcem serdecznym, czubkami palców oraz wewnętrzną stroną dłoni w miejscu przebiegu linii papilarnych. Takie mycie powinno trwać od 40 do 60 sekund. Aby było skuteczne, należy pamiętać m.in. o: zdjęciu biżuterii, wycieraniu rąk ręcznikiem papierowym czy nieużywaniu gorącej wody do mycia.

Chirurgiczne mycie rąk wykonuje się zawsze w przypadku operacji chirurgicznych lub kontaktu z materiałem zakaźnym. Przeprowadza się je po higienicznym umyciu rąk i osuszeniu ich ręcznikiem papierowym. Do dezynfekcji rąk używa się środków na bazie alkoholu, wcierając je w dłonie według techniki Ayliffe’a.

Technika Ayliffe’a
To metoda na dokładne wyczyszczenie dłoni, zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Kolejność czynności i sposób ich wykonania podczas mycia rąk techniką Ayliffe’a jest przedstawiona na poniższym wykresie przygotowanym przez WHO:

źródło ilustracji: who.un.org.pl

 

W przypadku chirurgicznego czyszczenia dłoni mydło jest zastępowane przez środek do dezynfekcji na bazie alkoholu. Po dezynfekcji nie wyciera się rąk ręcznikiem papierowym. Po higienicznym lub chirurgicznym umyciu rąk zabezpiecza się je poprzez włożenie rękawic ochronnych.

Choć te procedury mogą się wydawać skomplikowane, to stosowanie się do nich zapewnia bezpieczeństwo zdrowia pacjenta oraz personelu, który bierze udział w badaniu czy leczeniu – powinno to być stałym elementem pracy każdej asystentki oraz higienistki stomatologicznej.

Więcej informacji:
„Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej” (dostępne na stronie: who.un.org.pl)

Źródła:
who.un.org.pl
„Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych” pod red. prof. dr hab. med. Zbigniewa Jańczuka

Oprac. KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Covid-19 - Dentonet.pl
Maseczka, dystans i mycie rąk ograniczają ryzyko zakażeń Lekarz

Maseczka, dystans i dezynfekcja rąk to trzy najprostsze sposoby, które w znacznym stopniu ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa – oceniła w rozmowie z PAP konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Od...

bezpieczeństwo w gabinecie - Dentonet.pl
Bezpieczeństwo w gabinecie to nie tylko dezynfekcja Asysta

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie - w materiale filmowym.Fot. Archiwum...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Mycie rąk - Dentonet.pl
Mycie i dezynfekcja rąk w gabinecie stomatologicznym - cel oraz zasady Asysta

Mycie i dezynfekcja (odkażanie) rąk są najważniejszymi czynnościami w zapobieganiu zakażeniom. Zabiegi higieniczne rąk redukują znacznie ryzyko przeniesienia mikroorganizmów patogennych, co ma olbrzymie znaczenie w gabinetach stomatologicznych. Najwi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres