Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Muzyka łagodzi ból

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Muzyka łagodzi ból

Muzyka łagodzi ból

Słuchanie muzyki łagodzi ból – dowodzi kanadyjski naukowiec. Nie chodzi tu o każdą muzykę, lecz wyłącznie o tę przyjemną dla indywidualnego ucha. Nieważne, czy słuchasz muzyki klasycznej, rockowej czy jazzowej. Twój mózg reaguje podobnie.

Mathieu Roy z Uniwersytetu w Montrealu poprosił 25 ochotników, żeby poszeregowali 30 krótkich utworów muzycznych od najbardziej do najmniej przyjemnych. Wśród pierwszych przeważała muzyka klasyczna (m.in. uwertura do opery Wihelm Tell) lekki pop i znane standardy jazzowe. Na drugim końcu plasowała się nowoczesna muzyka pełna dysonansów.
 

Następnie trzy najprzyjemniejsze i trzy najmniej miłe utwory (jak również ciszę) odegrano 12 innym ochotnikom, dotykając jednocześnie ich przedramienia niewielkim urządzeniem podgrzanym do temperatury pomiędzy 40 a 48,5 stopnia (próg bólu odpowiada mniej więcej 45 stopniom), a następnie kazano odnotować jak silne było to wrażenie.
 

Okazało się, że przyjemna muzyka była w stanie znacznie obniżyć subiektywne wrażenie bólu. Mathieu Roy ma nadzieję na to, że wyniki jego badania zostaną wykorzystane przez lekarzy medycyny i oczywiście przez lekarzy stomatologów.

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Szwajcaria łagodzi ograniczenia, dentyści wracają do pracy Lekarz

Już w najbliższy poniedziałek, 27 kwietnia, Szwajcaria rozpoczyna łagodzenie blokady spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Umożliwi to wznowienie działalności wielu firmom z różnych branż. W grupie tej znalazły się gabinety i kliniki stomatologic...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres