Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Możemy uratować zęby, które kiedyś usuwaliśmy – wywiad

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Możemy uratować zęby, które kiedyś usuwaliśmy – wywiad

Możemy uratować zęby, które kiedyś usuwaliśmy – wywiad

Głównym celem współczesnej endodoncji jest utrzymanie zębów w jamie ustnej, nawet tych bardzo uszkodzonych, z różnymi powikłaniami. – Okazuje się, że obecnie możemy uratować zęby, które kiedyś bezwzględnie przeznaczaliśmy do ekstrakcji – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. n. med. Jerzy Krupiński, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich lekarzy specjalizujących się w endodoncji.

Jak w dobie coraz bardziej dostępnych implantów funkcjonuje endodoncja? Czy pacjenci chcą leczyć własne zęby, skoro implant jest na wyciągnięcie ręki?

Kiedyś wydawało się, że implanty będą miały przewagę nad naturalnymi zębami. Po latach okazało się to nie do końca prawdą. Dziś wiemy, że własny ząb jest największą wartością i implant nie jest w stanie go zastąpić. Dlatego głównym celem współczesnej endodoncji jest utrzymanie zębów w jamie ustnej, nawet tych bardzo uszkodzonych i z różnymi powikłaniami. Okazuje się, że obecnie możemy uratować zęby, które kiedyś bezwzględnie przeznaczaliśmy do ekstrakcji, np. zęby z pionowym pęknięciem.

Tym samym lekarze endodonci mierzą się z coraz trudniejszymi przypadkami?

Można powiedzieć, że każdy ząb jest nieco inny. Przypadki leczenia endodontycznego nigdy nie powtarzają się w stu procentach, zawsze jest coś ekstra. To nie są proste zabiegi. Są przeróżne przyczyny – niedrożne lub małodrożne kanały, pęknięcia, perforacje, zmiany okołowierzchołkowe itd. Mamy dziś świetne możliwości leczenia, dysponując instrumentarium i urządzeniami, chociażby jak mikroskop. Nowe, doskonalsze narzędzia znacznie ułatwiają nam pracę. Postęp technologiczny decyduje o naszych możliwościach, które znaliśmy, ale nie mieliśmy odpowiedniego zaplecza, żeby je wykonać. Rośnie też postęp wiedzy.

Zmienia się instrumentarium, a czy zmieniają się stosowane metody?

Podam przykład – system inlay onlay. Odbudowa zęba za pomocą tego systemu to świetna alternatywa. To możliwość odbudowy zębów nie poprzez korony, tylko poprzez zachowanie struktury zęba takiej, jaka pozostała po leczeniu endodontycznym. Zastosowanie systemu inlay onlay pozwala nam oszczędzić tkanki twarde zębów. Nad tym samym pracujemy już 20 lat. Mamy doświadczenie z zastosowaniem onlay-ów kompozytowych. Kontrolując pacjentów po długim czasie widzimy słabe punkty i stale je ulepszamy.

System jest znany od lat, ale te odbudowy są dzisiaj coraz bardziej przewidywalne. Przeprowadziliśmy również bardzo dokładne badania naukowe, które mówią o wytrzymałości tych zębów. To jest alternatywa dla koron protetycznych, wykonywanych normalnie w takich sytuacjach.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Łukaszewicz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Studenci zostali poszkodowani? Wywiad ze studentką V roku Lekarz

- Program studiów jest dość przeładowany, nawet w normalnym trybie nauczania ciężko jest wyrobić pewne normy, dlatego to budzi moje największe obawy - czy da się nadrobić praktyczny materiał w ograniczonym czasie? Jak będą wyglądały zajęcia, dostępno...

Meditrans - Dentonet.pl
Sprzęt i serwis, które szanują Twój czas Lekarz

Nikogo już nie dziwi fakt, że obecnie najważniejszą walutą na świecie wcale nie są pieniądze, ale czas, którego nie da się cofnąć, dostać w prezencie czy kupić. Dla każdego z nas doba ma 24 h, a czas lekarza dentysty poświęcony pracy z pacjentem najc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Mariusz Oboda na rynku od 30 lat [WYWIAD] Lekarz

Blisko 30 lat na rynku stomatologicznym funkcjonuje najbardziej rozpoznawalny w kraju trener rozwoju praktyk stomatologicznych w Polsce - Mariusz Oboda. Rozmawiamy o tym, czym zajmuje się firma Oboda Group, ale też rynkowej konkurencji. ...

Karaś - Dentonet.pl
"W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii" [wywiad] Lekarz

Z dr. Bartłomiejem Karasiem – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Leczenie kanałowe wiąże się z generowaniem aerozolu w trakcie wykonywanych procedur. Czy przy nowych zasadach funkcjonowania gabinetów, wynikających...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres