Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Mój dentysta jest przyjacielem

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Mój dentysta jest przyjacielem

Mój dentysta jest przyjacielem

– Cóż, jeśli ktoś dłubie nam w zębach i czasami sprawia ból, to nie jest to przyjemne. Żeby leczyć dzieci, trzeba je lubić, bo to trudni pacjenci. Wyczuwają brak sympatii ze strony lekarza, czasem ciężko im wytłumaczyć, że robimy coś dla ich dobra.

– Często jednak winę za negatywny stosunek do stomatologa ponoszą rodzice. Przyprowadzają do nas rozdrażnione dzieci z bolącymi zębami, po jednej czy dwóch nieprzespanych nocach. I wtedy pierwsza wizyta u stomatologa jest dla nich szokiem.Trzeba je więc do dentysty przyzwyczaić?

 • – Właśnie. Znam rodziny, w których rodzice na kontrolę stomatologiczną przychodzą razem z dziećmi. Widząc matkę czy ojca na fotelu, uspokajają się, łatwiej je przekonać, że powinny ich naśladować.

 • Nie powinniśmy też dzieciom mówić, że nie będzie bolało i że to tylko na chwilę, ale po prostu oswoić je z wizytami w gabinecie dentystycznym. Jeśli naprawdę dziecko boi się bólu, zawsze można zastosować znieczulenie.

  Choć też nie ma sensu domagać się go przy każdej okazji, bo zastrzyk również nie jest przyjemny.

 • Kiedy przyprowadzić dziecko na pierwsza kontrolę?

 • – Między 2. a 3. rokiem życia. Lekarz pokaże dziecku fotel, narzędzia, doradzi, jak prawidłowo myć zęby. Rodzice powinni pamiętać o wizytach co pół roku, tym bardziej że nie zawsze mogą liczyć na kontrole stomatologiczne w szkole czy przedszkolu, nikt więc ich nie wyręczy.

 • I warto zwrócić się albo do stomatologa dziecięcego, albo do lekarza, który leczy całą rodzinę, o ile on będzie chciał przyjąć małego pacjenta. Bo nie każdy chce leczyć dzieci.
   

  Rodzicom doradzała: Iwona Sanak (Kraków), Konsultant wojewódzki w zakresie stomatologii dziecięcej

  Przeczytaj również:


  Małe dziecko na dentystycznym fotelu?

  Lęk przed dentystą

   

   

 •  


  POWIĄZANE ARTYKUŁY

  zasiłek opiekuńczy - Dentonet.pl
  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od 1 września Asysta

  Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie starać się można dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on osobom, które wychowują dziecko do 8. roku życia i z powodu zamknięcia przez COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki...

  higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
  Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

  Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

  ROZWIŃ WIĘCEJ
  próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
  Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

  „Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

  dziecko w gabinecie - Dentonet.pl
  Dziecko w twoim gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę Lekarz

  Wielu lekarzy dentystów obawia się przyjmować dzieci. Zakładają, że nie poradzą sobie z płaczem, napadami złości i brakiem współpracy malucha, który nijak nie chce zrozumieć, że leczenie służy jego zdrowiu. Oczywiście wskazane są wizyty adaptacyjne, ...

  Dodaj komentarz (0 komentarzy)

  Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

  Od (imię)
  Do (e-mail)
  Temat
  Treść
  255

  Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres