Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Mniejsze od planowanych przychody NFZ

Brak komentarzy | Publikacja:
Mniejsze od planowanych przychody NFZ

Mniejsze od planowanych przychody NFZ

Zgodnie z planem finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na ten rok, zatwierdzonym 16 sierpnia 2011 r. przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów, do Funduszu powinno wpłynąć z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 58 986 268 000 złotych, czyli 4 915 522 333 zł miesięcznie i 14 746 567 000 zł do końca I kwartału.

Jednak do końca marca ZUS przekazał do NFZ 14 356 006 731,22 zł, tj. o 390,56 mln zł mniej.

Przychody z ZUS były mniejsze od zakładanych w styczniu, a zwłaszcza w marcu, a nieco większe – w lutym.

– Powody do niepokoju będą, gdy w kolejnych miesiącach nadal do kasy Funduszu będzie wpływało mniej pieniędzy, niż oczekiwano, tworząc plan finansowy – stwierdził w niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

– Szpitale muszą się liczyć z tym, że nie dostaną pieniędzy za pacjentów przyjętych ponad limit – komentuje Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia z Uczelni im. Łazarskiego. – Ale zdecydowanie nie spodziewałbym się jednak zmiany już zawartych umów ze szpitalami na mniej korzystne – dodaje. Prawo pozwala NFZ w razie kłopotów finansowych pożyczyć pieniądze. Przepisy mówią też, że budżet NFZ z roku na rok nie może się zmniejszyć. – To są wentyle bezpieczeństwa, które zabezpieczają interes pacjentów – mówi Gryglewicz.

– Składka zdrowotna jest pochodną zatrudnienia oraz wynagrodzeń, a te przestały rosnąć. Spowolnienie gospodarcze przekłada się na sytuację w Polsce i siłą rzeczy na przychody NFZ – ocenia Jan Rutkowski, ekspert Banku Światowego.

Jednak zdaniem Małgorzaty Gałązki-Sobótki, członka rady NFZ, realne zmniejszenie wpływów Funduszu nie musi wynikać z niepokojących zjawisk w gospodarce.

– Ważny jest także spływ składki. Ta z ZUS do NFZ trafia z opóźnieniem. Te pieniądze wpłyną do Funduszu, tylko zamiast w pierwszym kwartale mogą się pojawić dopiero w drugim – tłumaczy.

źródło: Kurier Medycyny Praktycznej OnLine


POWIĄZANE ARTYKUŁY

podatek dochodowy - Dentonet.pl
NRL: przychody emerytowanych dentystów bez podatku Lekarz

NRL zaapelowała do ministra finansów o zwolnienie z podatku dochodowego przychodów lekarzy i lekarzy dentystów, którzy po przejściu na emeryturę kontynuują wykonywanie zawodu lub ponownie podejmują pracę w zawodzie.Jak podkreślono w apelu, w polskim ...

nakłady na stomatologię - Dentonet.pl
Prezydium NIL krytykuje mniejsze nakłady na stomatologię Lekarz

Naczelna Izba Lekarska w specjalnym stanowisku oceniła plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2019 r. Ze szczególną krytyką spotkało się planowane zmniejszenie nakładów na publiczną stomatologię. Pisaliśmy o tym tutaj. Samorząd lekarski od wie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji