Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Mleczaki z dziurą

Brak komentarzy | Publikacja:
Mleczaki z dziurą

Mleczaki z dziurą

Dzieci palących rodziców mają więcej dziur w zębach – donosi "JADA" – pismo Amerykańskiego Związku Stomatologów.

Amerykański naukowiec C. Andrew Aligne z Rochester postanowił zbadać zależność pomiędzy biernym paleniem a częstotliwością występowania próchnicy u dzieci.

Analizę oparł na danych zgromadzonych w badaniach "National Health and Nutritrion Examination Survey". Przejrzał on mianowicie historię choroby 3531 dzieci w wieku 4 do 11 lat.

Każdemu z nich sprawdzono stan uzębienia i zmierzono poziom kotyniny (pochodnej nikotyny) w surowicy krwi. Stężenie tej substancji jest dobrym wskaźnikiem narażenia na dym tytoniowy.

Jak się okazało, aż jedna czwarta dzieci miała co najmniej jedną dziurę w zębie, a 33 proc. – co najmniej jedną plombę. Wśród nich ponad połowa (53 proc.) miała stężenie kotyniny we krwi świadczące o biernym paleniu.

Jak twierdzi Aligne, istnieje wyraźna zależność między poziomem kotyniny a zaawansowaniem próchnicy w zębach mlecznych. Takiego związku nie widać jednak w odniesieniu do próchnicy w zębach stałych.

na podstawie JADA – The Journal of the American Dental Association


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczymy mleczaki
Rusza projekt "Leczymy mleczaki" - to nie jest trudne zadanie! Lekarz

– Zaniedbanie tzw. mleczaków to najkrótsza droga do poważnych problemów z zębami stałymi – przekonują organizatorzy kampanii "Leczymy mleczaki". Do rodziców, opiekunów, nauczycieli, ale również lekarzy stomatologów apelują o szczególną troskę nad uzę...

leczymy mleczaki
Leczymy mleczaki: lista zaleceń PTS dot. zębów mlecznych Lekarz

Do dentysty już w 6 miesiącu życia, a zamiast soków - warzywa. To wybrane przykłady z opublikowanej listy pożądanych u rodziców zachowań związanych z higieną jamy ustnej najmłodszych dzieci. Wszystko w ramach akcji prowadzonej przez Polskie Towarzyst...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji