Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Ministerstwo zdrowia: 5 mln zł na profilaktykę próchnicy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ministerstwo zdrowia: 5 mln zł na profilaktykę próchnicy

Ministerstwo zdrowia: 5 mln zł na profilaktykę próchnicy

AOTMiT oceniła projekt programu edukacyjno-profilaktycznego w zakresie próchnicy zębów dla młodzieży, którego realizację planuje ministerstwo zdrowia. Przeznaczonych na niego zostanie aż 5 mln zł.

Jak podkreślono w projekcie, celem głównym programu jest wzrost świadomości młodzieży odnośnie zasad profilaktyki próchnicy zębów. Dodatkowo sformułowano trzy cele szczegółowe – dwa odnoszą się do podniesienia poziomu wiedzy w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej, właściwych nawyków żywieniowych, diety oraz stylu życia. Natomiast trzeci cel to wczesna identyfikacja próchnicy wśród osób, u których przeprowadzono badanie stomatologiczne w ramach programu.

Populację docelową programu stanowi młodzież w wieku 15-19 lat. W projekcie wskazano, że liczba osób w grupie wiekowej adresatów programu wynosi około 1,866 mln. W projekcie założono, że wsparciem edukacyjnym zostanie objętych około 60 tys. osób, co stanowi 3,2% populacji docelowej. Podkreślono, że w pierwszej kolejności wsparcie powinno zostać skierowane do uczniów szkół branżowych oraz techników i szkół specjalnych przysposabiających do pracy.

Planowane interwencje w ramach programu obejmują: przeprowadzenie szkoleń dla osób odpowiedzialnych za realizację działań edukacyjnych, organizację warsztatów edukacyjnych dla młodzieży oraz wykonanie badań stomatologicznych wraz z instruktażem higieny jamy ustnej.

Pierwszy etap programu będzie polegał na przygotowaniu krótkich materiałów informacyjnych o profilaktyce próchnicy (w formie elektronicznej) oraz scenariusza warsztatów edukacyjnych. Materiały informacyjne będą przekazywane do poradni POZ oraz poradni/gabinetów stomatologicznych. Natomiast przygotowany scenariusz warsztatów będzie ogólnodostępny. W ramach pierwszego etapu zaplanowano również szkolenia dla osób odpowiedzialnych za realizację warsztatów edukacyjnych dla uczniów. Ponadto planuje się utworzenie strony internetowej dotyczącej profilaktyki próchnicy.

Kolejny etap programu będzie polegał na przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla młodzieży. W ramach tego etapu realizatorzy będą zobowiązani do nawiązania współpracy z szkołami ponadpodstawowymi i podmiotami leczniczymi celem dotarcia do grupy docelowej, a także do podjęcia działań rekrutacyjnych dostosowanych do osób młodych, np. poprzez stworzenie odpowiedniego profilu w mediach społecznościowych.

Zgodnie z treścią programu zajęcia edukacyjne realizowane będą w 20-25-osobowych grupach, prowadzone przez wcześniej wyszkolone osoby (lekarz dentysta, specjaliści w dziedzinie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej). Określono zakres tematów koniecznych do przedstawienia w ramach zajęć, m.in. zasady i sposoby higieny jamy ustnej, zasady zdrowego odżywiania, zasady zdrowego stylu życia, znaczenie systematycznych wizyt u lekarza. W ramach zajęć planowane jest przekazywanie materiałów promocyjno-edukacyjnych, takich jak pasta z fluorem, szczoteczka do zębów, nić dentystyczna.

Na realizację programu przeznaczono 5 mln zł.

Polski Czerwony Krzyż prowadzi program edukacyjno-profilaktyczny „Chroń dziecięce uśmiechy”. – Docieramy do stu tysięcy dzieci rocznie – opowiada Katarzyna Stępień z PCK.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Kraków: kolejne nowe szkolne gabinety stomatologiczne Lekarz

Cztery nowe gabinety dentystyczne powstały w krakowskich szkołach podstawowych w ramach konkursu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.” ogłoszonego przez ministerstwo zdrowia. Dzięki pozyskany...

gabinety w szkołach - Dentonet.pl
Kolejne szkolne gabinety stomatologiczne we Wrocławiu Lekarz

Wrocławski program polityki zdrowotnej „Zapobieganie próchnicy zębów u uczniów wrocławskich szkół podstawowych” realizowany jest aktualnie w gabinetach stomatologicznych w pięciu szkołach. Od czerwca 2019 r. do akcji przyłączy się pięć kolejnych plac...

Program profilaktyki próchnicy dla uczniów w gminie Kobierzyce Lekarz

AOTMiT pozytywnie zaopiniowała projekt programu profilaktyki próchnicy dla dzieci w wieku 8 i 9 lat z terenu gminy Kobierzyce w latach 2019-2021 pod warunkiem uwzględnienia niewielkich uwag. Populację docelową stanowią dzieci w wieku 8-9 lat uczęszcz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
program profilaktyki próchnicy - Dentonet.pl
Profilaktyka próchnicy dla dzieci w gminie Nowy Duninów Asysta

AOTMiT pozytywnie zaopiniowała "Program profilaktyki próchnicy dla dzieci z gminy Nowy Duninów w latach 2019-2021" pod warunkiem uwzględnienia kilku drobnych uwag. Celem głównym programu jest zwiększenie o co najmniej 40% liczby dzieci objętej progra...

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
AOTMiT pozytywnie o profilaktyce próchnicy w gminie Jabłonna Asysta

AOTMiT pozytywnie zaopiniowała program profilaktyki próchnicy dla dzieci w wieku 7-15 lat z gminy Jabłonna. Władze gminy muszą jednak wprowadzić do niego kilka zmian.Przedmiotem opinii AOTMiT był program polityki zdrowotnej dotyczący zapobiegania wys...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres