Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Minister Radziwiłł przedstawił projekt reformy służby zdrowia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Minister Radziwiłł przedstawił projekt reformy służby zdrowia

Minister Radziwiłł przedstawił projekt reformy służby zdrowia

Wbrew medialnym doniesieniom, rząd zapowiada realizację proponowanych przez Konstantego Radziwiłła reform w służbie zdrowia. Wczoraj minister przedstawił projekt ustawy premier Beacie Szydło. Wkrótce projekty mają zostać opublikowane na stronach rządu.

Premier Beata Szydło podczas specjalnej konferencji prasowej oceniła, że reforma służby zdrowia przygotowana przez ministra Konstantego Radziwiłła będzie największym wyzwaniem tego roku. – Zdaję sobie sprawę z tego, że oczekują na nią wszyscy, ale podchodzimy do tej reformy racjonalnie i pragmatycznie. Naszym celem jest zmiana systemu tak, aby przede wszystkim zabezpieczyć potrzeby pacjentów – zaznaczyła premier i dodała, że zmiany mają na celu zagwarantowanie Polakom dostępności lekarza i opieki medycznej, a także skrócenie kolejek. Celem rządu jest także stworzenie godnych warunków pracy i płacy pracownikom służby zdrowia.

Premier poinformowała, że minister Radziwiłł przedstawił jej projekt dotyczący likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. – Projekt jest, można powiedzieć, w pierwszym czytaniu. Musimy przyjąć go na prezydium rządu i porozmawiać z ministrem Radziwiłłem. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, to w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji i do prac rządowych i parlamentarnych – oświadczyła Beata Szydło.

Podczas konferencji prasowej minister Konstanty Radziwiłł ponownie przedstawił najważniejsze – jego zdaniem – dokonania resortu z ostatnich miesięcy. W pierwszej kolejności wskazał wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów, poszerzenie listy leków refundowanych oraz wprowadzenie od tego roku bezpłatnych obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci.

Jak skrócić kolejki do lekarzy?

Minister mówił także o działaniach, których celem jest rozwiązanie jednego z najpoważniejszych problemów służby zdrowia – zbyt długiego czasu oczekiwania pacjentów na pomoc medyczną. – Kolejki do lekarzy to jeden z podstawowych problemów polskiej służby zdrowia – przyznał minister. Tłumaczył, że poprawa sytuacji wymaga czasu, a rozwiązaniu problemu sprzyjają mechanizmy będące elementem wprowadzanych zmian: zwiększanie naboru na studia medyczne, lepsze warunki kształcenia podyplomowego, wprowadzenie sieci szpitali i związana z tym zmiana modelu opieki nad pacjentem po hospitalizacji, a także zmiany w POZ. Wśród już dokonanych działań, które mają na celu zmniejszenie kolejek do specjalistów, Radziwiłł wymienił zatrzymanie procesu komercjalizacji szpitali, zwiększenie liczby miejsc na studiach lekarskich i przywrócenie stażu podyplomowego.

Ze słów ministra wynika, że w najbliższych miesiącach nastąpią również zmiany w ratownictwie medycznym. – Chcemy przywrócić państwowemu ratownictwu medycznemu, zgodnie z jego nazwą, charakter publiczny, tak aby karetki nie tylko były przygotowane każdego dnia, na bieżąco, do wyjazdu do każdego, kto tego potrzebuje, ale także, żeby ten system był gotowy do tego, aby szybko i w sposób absolutnie skoordynowany odpowiadać na zagrożenia, które mogą się pojawić – powiedział.

Odnosząc się do planowanych zmian systemowych, których elementami są likwidacja NFZ-u i utworzenie państwowego funduszu celowego, minister wyjaśnił, że mechanizmy tych zmian będą w zasadzie niedostrzegalne dla obywateli. Zaznaczył, że regulujący te kwestie projekt, który przedstawił premier Beacie Szydło ma roboczy charakter i jednocześnie zapowiedział, że zostanie on niedługo zaprezentowany.

Plan finansowy NFZ-u na 2017 r. w części dotyczącej stomatologii to blisko 1,8 mld zł, co oznacza 2,49% całego budżetu NFZ-u. Jak przypomina samorząd, jeszcze w 2008 r. na stomatologię przeznaczano 4,2% budżetu. Czym skutkować może obniżanie tych nakładów? Rozmawiamy o tym z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Maciejem Hamankiewiczem.

AF

Fot. Ministerstwo zdrowia


POWIĄZANE ARTYKUŁY

egzaminy PES - Dentonet.pl
Minister zdrowia: jesienna sesja PES wydłużona do końca roku Lekarz

Minister zdrowia wydłużył czas trwania sesji jesiennej PES w 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Zgodnie rozporządzeniem ministra zdrowia z 31 sierpnia 2020 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi...

rezydentury - Dentonet.pl
Minister zdrowia: 111 rezydentur dla lekarzy dentystów Lekarz

Na najbliższe jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie (1-31 października 2020 r.) minister zdrowia przyznał 4136 miejsc rezydenckich. Tylko 111 dotyczy dziedzin stomatologicznych. Łącznie na najbliższe jesienne postępowanie k...

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Rząd przedstawił jesienną strategię walki z koronawirusem Lekarz

Włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania oraz utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego – to tylko niektóre założenia strategii walki z koronawirusem na jesień. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Łukasz Szumowski - Dentonet.pl
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji Lekarz

Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorek podał się do dymisji. – Wracam do wyuczonego zawodu – powiedział. Prof. Szumowski z wykształcenia jest kardiologiem. – Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Od razu uprzedzam wszystkie py...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
ADA do WHO: stomatologia to kluczowy dział służby zdrowia! Lekarz

W komunikacie prasowym opublikowanym 12 sierpnia władze Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) stwierdziły, że zdecydowanie nie zgadzają się z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby w niektórych sytuacjach – z powodu pandemii...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres