Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Skuteczne metody leczenia bruksizmu – warto je poznać!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Skuteczne metody leczenia bruksizmu – warto je poznać!

Skuteczne metody leczenia bruksizmu – warto je poznać!

Bruksizm to choroba, objawiająca się mimowolnym zgrzytaniem i zaciskaniem zębów. Może do niego dochodzić w sytuacjach stresowych albo w nocy. Bruksizmu nie wolno lekceważyć – często prowadzi bowiem do uszkodzeń szkliwa, pęknięć, a nawet ukruszeń zębów. Na szczęście schorzenie to można z powodzeniem leczyć.

Według niektórych statystyk, z bruksizmem boryka się już ponad połowa populacji! Przyczyn mimowolnego zgrzytania i zaciskania zębów może być bardzo wiele. Zaliczają się do nich wady zgryzu, źle wykonane wypełnienia, niedopasowane korony, mosty i protezy, stres, a nawet predyspozycje genetyczne.

Niestety wielu pacjentów lekceważy bruksizm, a nawet nie zauważa, że ten problem dotyczy właśnie ich. Tymczasem objawów schorzenia jest naprawdę dużo: począwszy od krwawienia dziąseł, ich obniżania, przez bóle mięśnia żwacza i mięśnia skroniowego, ich przerost, aż po bóle karku, pleców, głowy, zaburzenia słuchu oraz zaburzenia w produkcji śliny. Efekty bruksizmu są widoczne przede wszystkim na zębach: szkliwo staje się osłabione, często pęka, a zęby stają się podatne na ukruszenia i ułamania.

Tymczasem współczesna stomatologia oferuje wiele skutecznych i mało obciążających dla pacjenta metod leczenia bruksizmu. Jeśli do zaciskania zębów dochodzi przede wszystkim w nocy, dentysta może zaproponować specjalne szyny relaksacyjne, czyli nakładki na zęby, bardzo podobne do ochraniaczy stosowanych np. przez bokserów czy hokeistów. Z kolei jeżeli przyczyną bruksizmu są wady zgryzu, konieczne jest leczenie ortodontyczne.

Jak już wcześniej wspomniano, niekiedy zgrzytanie i zaciskanie zębów to efekt niewłaściwie wykonanych wypełnień oraz niedopasowanych protez czy mostów. W takim wypadku konieczne jest powtórzenie leczenia protetycznego. Stomatolog może m.in. skorygować plomby lub zaproponować wymianę protezy na inną.

Jest jeszcze jeden skuteczny, ale nieco niedoceniany sposób radzenia sobie z bruksizmem, zwłaszcza tym spowodowanym długotrwałym stresem. To nic innego, jak relaks. Odpowiednia porcja snu, aktywność na świeżym powietrzu, gorące kąpiele, masaże, wykonywanie ulubionych rozrywek – wszystko to sprawia, że organizm jest zregenerowany i wypoczęty. To z kolei likwiduje napięcie mięśni twarzy i minimalizuje ryzyko wystąpienia bruksizmu.

O parafunkcjach i ich wpływie na zgryz dziecka mówi dr Dorota Grodecka, lekarz dentysta z Łodzi.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bruksizm - Dentonet.pl
Blokada sprzyja pogłębianiu bruksizmu Lekarz

Najnowsze badanie przeprowadzone przez izraelskich naukowców wykazało, że stres oraz niepokój towarzyszące lockdownowi spowodowanemu przez pandemię COVID-19 u wielu pacjentów zwiększyły objawy zaciskania szczęk i zgrzytania zębami. W badaniu przepr...

bruksizm - Dentonet.pl
Koronawirus ma związek z przypadkami bruksizmu? Asysta

Koronawirus – a konkretniej wywołany nim stres – zwiększa ryzyko występowania u pacjentów patologicznego zgrzytania zębami oraz bruksizmu. Do takich wniosków dochodzą dentyści z USA. Bruksizm to choroba objawiająca się mimowolnym zgrzytaniem i zacis...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
Promieniowanie UVC skuteczne w walce z koronawirusem Asysta

Już od pierwszych dni pandemii koronawirusa naukowcy i epidemiolodzy eksperymentowali z wykorzystaniem promienników UVC w roli narzędzi do błyskawicznej dezynfekcji przestrzeni wspólnych. Z systemów bazujących na promieniowaniu ultrafioletowym korzys...

Paweł Strzelec - Dentonet.pl
Dlaczego nie warto negocjować z pacjentem? [video] Lekarz

- Zdarzają się przypadki, że pacjenci wracają do gabinetu stomatologicznego z żądaniami zwrotu kosztów leczenia, twierdząc, że doszło do błędu lub powikłania. Przestrzegam przed negocjowaniem z pacjentem - mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Pawe...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres