Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Fizyczne i chemiczne metody dezynfekcji narzędzi stomatologicznych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Fizyczne i chemiczne metody dezynfekcji narzędzi stomatologicznych

Fizyczne i chemiczne metody dezynfekcji narzędzi stomatologicznych

Dezynfekcja to niezwykle istotny proces w codziennym funkcjonowaniu każdego gabinetu stomatologicznego. Prawidłowa dezynfekcja zarówno narzędzi, jak i powierzchni znajdujących się w gabinecie jest kluczowa dla bezpieczeństwa zespołu stomatologicznego oraz pacjentów. Można ją przeprowadzić metodami fizycznymi i chemicznymi.

Mianem dezynfekcji określa się proces eliminacji wegetatywnych oraz przetrwalnikowych form drobnoustrojów, czyli bakterii, wirusów oraz grzybów. W gabinecie stomatologicznym regularnej dezynfekcji muszą być poddawane narzędzia, urządzenia, elementy wyposażenia oraz powierzchnie płaskie, takie jak podłogi czy ściany. Dezynfekcję można przeprowadzić metodami fizycznymi oraz chemicznymi.

Do metod fizycznych dezynfekcji zalicza się promieniowanie UV, odpowiednia temperatura oraz filtracja. Promieniowanie UV jest wykorzystywane w szczególności do dezynfekcji całych pomieszczeń i znajdujących się w nich większych powierzchni płaskich. Źródło promieniowania może być sztuczne lub naturalne, a największą skutecznością charakteryzuje się to o długości fal 240-280 nm. Jedną z metod dezynfekcji fizycznej jest również poddawanie narzędzi oraz urządzeń działaniu wysokiej temperatury. Jej skuteczność zależy m.in. od czasu działania, ilości i rodzaju drobnoustrojów. Z kolei filtracja to nie metoda neutralizowania drobnoustrojów, ale ich oddzielania. Wykorzystuje się ją przy roztworach, których nie sterylizuje się w autoklawie.

Metody chemiczne dezynfekcji polegają na poddaniu narzędzi stomatologicznych działaniu roztworów substancji o określonym stężeniu. Zaliczają się do nich fenole (oraz ich pochodne), alkohole, chlorowce, związki utleniające, aldehydy, kwasy organiczne oraz nieorganiczne, związki azotu, a także związki nieorganiczne i metaloorganiczne. Skuteczne substancje dezynfekujące muszą eliminować wszystkie mikroorganizmy, dobrze rozpuszczać się w wodzie, ale jednocześnie nie powodować korozji oraz nie podrażniać błon śluzowych i skóry.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie wszystkie narzędzia, urządzenia oraz powierzchnie można dezynfekować w dowolny sposób. Narzędzia należy dezynfekować w wykonanych z tworzywa sztucznego wanienkach wypełnionych środkami chemicznymi (muszą być one całkowicie zanurzone w roztworze). Myjki ultradźwiękowe nie nadają się do dezynfekowania lusterek stomatologicznych. Dezynfekcja powierzchni zabrudzonych krwią przebiega z kolei w trzech etapach: najpierw poplamione miejsce należy pokryć preparatem o wysokim stężeniu i zostawić na zalecany przez producenta czas, następnie zdezynfekować preparatem do powierzchni czystych, a na koniec – umyć zwykłym środkiem.

– To doskonała możliwość poszerzenia kwalifikacji zawodowych. Dostajemy wskazówki, które możemy wprowadzać do naszych gabinetów. Będziemy zwracać uwagę podczas swojej pracy na więcej elementów – opowiadają uczestniczki Ogólnopolskiej Konferencji Higienistek i Asystentek Stomatologicznych Asysdent. Dlaczego zdecydowały na udział w spotkaniu oraz jak oceniają tematykę konferencji (dezynfekcja i sterylizacja)? Odpowiedź w naszej video-sondzie.

AF

Fot. peterscode, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dezynfekcja - Dentonet.pl
GIS o bramkach do dezynfekcji w miejscach publicznych Asysta

Główny Inspektor Sanitarny w specjalnym komunikacie poinformował, że nie rekomenduje stosowania natryskowych bramek dezynfekcyjnych w miejscach publicznych w celu ochrony przez koronawirusem. W ostatnim czasie do Głównego Inspektora Sanitarnego wpły...

dezynfekcja - Dentonet.pl
GIS przypomina o środkach do dezynfekcji w gabinetach Asysta

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych znajduje się Wykaz Produktów Biobójczych, obejmujący m.in. produkty do dezynfekcji. Wykaz ten jest ...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
MZ o pracy szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej w sprawie szkolnych gabinetów stomatologicznych. Poinformował, że wychodząc naprzeciw potrzebom świadczeniodawców, planowane jest elastyczne kształtowanie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zarobki asystentek i higienistek - Dentonet.pl
Zarobki asystentek i higienistek stomatologicznych w UE Asysta

Portal Europa.jobs wyliczył, na jakie zarobki mogą liczyć asystentki i higienistki stomatologiczne, które zdecydują się na pracę poza granicami Polski. Według portalu Europa.jobs asystentka stomatologiczna zatrudniona w gabinecie stomatologicznym w ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres