Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Masz kasę fiskalną? Urząd Skarbowy sprawdzi, czy używasz jej zgodnie z przepisami

Publikacja:
Masz kasę fiskalną? Urząd Skarbowy sprawdzi, czy używasz jej zgodnie z przepisami

Masz kasę fiskalną? Urząd Skarbowy sprawdzi, czy używasz jej zgodnie z przepisami

Właściciele kas fiskalnych muszą pamiętać o różnorodnych wymogach, które nakłada na nich prawo podatkowe – zwłaszcza ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (VAT) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.
Wymogi te przybierają formę długiej listy zaleceń, nakazów i zakazów, które podatnik – czy chce, czy nie chce – musi respektować. Aby nie być gołosłownym, wypunktujmy najważniejsze obowiązki związane z użytkowaniem kas fiskalnych i pokrótce wyjaśnijmy naszym Czytelnikom, w jaki sposób powinni je interpretować.


1. Nie można, ot tak, po prostu, zainstalować w gabinecie nowo zakupionej kasy fiskalnej. Wcześniej każde urządzenie rejestrujące musi zostać zgłoszone do Urzędu Skarbowego (w ściśle określonym przez ustawodawcę terminie), następnie zafiskalizowane przez autoryzowanego serwisanta, wreszcie – wciągnięte do specjalnej ewidencji prowadzonej przez organy podatkowe. Przypomnijmy, iż drukowanie paragonów na niezarejestrowanej kasie stanowi w opinii urzędników skarbowych poważne wykroczenie, za które grozi wysoka kara finansowa.


2. Kasę fiskalną można wykorzystywać tylko i wyłącznie do ewidencji własnej sprzedaży w miejscu wskazanym we wniosku rejestracyjnym. Tak więc użyczenie kasy osobom trzecim czy też przewożenie urządzenia z miejsca na miejsce (np. z jednej placówki medycznej do drugiej) jest w świetle przepisów prawa podatkowego absolutnie niedopuszczalne. Wyjątek stanowi sprzedaż obwoźna, podczas której sprzedawca pracuje na kasie mobilnej, która nie jest przyporządkowana do jednego konkretnego miejsca. Odpowiednikiem takiej sytuacji w praktyce medycznej jest wystawianie paragonów na przenośnej kasie fiskalnej po skończeniu wizyty domowej u pacjenta.


3. W przypadku awarii kasy fiskalnej podatnik – o ile nie dysponuje urządzeniem rezerwowym – musi bezwzględnie zaprzestać sprzedaży.


4. Przed przeniesieniem kasy do nowej placówki lekarz musi zawiadomić o swojej decyzji organ podatkowy, składając stosowny wniosek we właściwym urzędzie skarbowym.


5. Zakupione urządzenie musi posiadać aktualną homologację oraz książkę serwisową, a fakt jego zakupu należy potwierdzić fakturą (tylko na podstawie tych dokumentów urząd skarbowy zrefunduje nam część wydatków poniesionych z tytułu zakupu kasy).


6. Fiskalizację kasy może przeprowadzić jedynie serwisant, który posiada autoryzację producenta. Po przeprowadzeniu fiskalizacji bezwzględnie należy poinformować w tym fakcie Urząd Skarbowy.


7. Po otrzymaniu z Urzędu Skarbowego numeru ewidencyjnego należy go nanieść na obudowę kasy w trwały i czytelny sposób. Przypominamy, iż numer ewidencyjny powinien być dobrze widoczny! Nie wpisujmy go więc drobnym maczkiem pod spodem urządzenia, gdyż za tego typu „przewinienie” możemy zostać ukarani kilkuset złotowym mandatem!


8. Książka serwisowa kasy musi być przechowywana w miejscu sprzedaży, tak aby była pod ręką w razie kontroli skarbowej. W przypadku zgubienia lub zniszczenia książki serwisowej podatnik musi o tym fakcie poinformować Urząd Skarbowy i wystąpić do producenta o wydanie duplikatu.


9. To podatnik dba o poprawność wpisów wprowadzanych do książki przez serwisanta. Jeśli więc adnotacja serwisanta jest nieczytelna, serwisant nie wstawi swojej pieczątki lub zapomni się podpisać, fiskus odpowiedzialnością za ten stan rzeczy obarczy podatnika.I to jemu – nie serwisantowi! – wlepi karny mandat.


10. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż właściciel kasy odpowiada również za jej poprawne zaprogramowanie (przyporządkowanie prawidłowych stawek VAT do oferowanych produktów lub usług). Kiedy więc podatnik sceduje programowanie kasy na serwisanta i ten popełni jakąś pomyłkę – w opinii fiskusa winny będzie właściciel.


11. Użytkownik kasy ma obowiązek wydawania paragonów, a także przechowywania ich kopii w odpowiednich warunkach (w pomieszczeniu zapewniającym czytelność i trwałość owych dokumentów). Tymczasem, jak wszyscy doskonale wiemy, kopie paragonów mają tendencję do blaknięcia i nie jest to wina właścicieli kas fiskalnych, tylko niedoróbka producentów.


12. Paragon musi umożliwić kupującemu łatwą identyfikację zakupionej usługi – zbyt ogólnikowe nazwy mogą zostać zakwestionowane przez pracowników fiskusa i ukarane mandatem skarbowym.


13. Kolejnym obowiązkiem użytkownika kasy rejestrującej jest wykonywanie w określonych terminach raportów fiskalnych. A ponieważ raporty dobowe oraz miesięczne stanowią w świetle prawa dokumenty księgowe, muszą być przez podatnika skrzętnie przechowywane (przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż).


14. W przypadku awarii jedyną osobą, która może ją usunąć, jest wpisany do książki serwisowej serwisant – powierzenie naprawy innej osobie, a także próba samodzielnej ingerencji w budowę lub oprogramowanie kasy – stanowią czyn absolutnie zabroniony! W przypadku tego typu działań fiskus nie zna litości i może nas oskarżyć o wykroczenie skarbowe, za które maksymalna grzywna wynosi ponad 3 tys. złotych.


15. Kolejnym wymogiem, o którym użytkownik kasy powinien pamiętać, są obowiązkowe przeglądy techniczne – można je przeprowadzać jedynie w autoryzowanym serwisie. Podatnik, któremu się zdarzy zapomnieć o terminie przeglądu, będzie musiał zwrócić fiskusowi pełną kwotę ulgi (wraz z odsetkami za każdy dzień zwłoki). Do oddania ulgi będzie również zobowiązany użytkownik, który:
– wyrejestruje kasę przed upływem 3 lat od jej zainstalowania,
– straci kasę w wyniku okoliczności losowych (np. kradzieży, pożaru lub zalania),
– zawiesi na jakiś czas działalność gospodarczą.


16. Właściciel kasy, który samowolnie zlikwiduje urządzenie – bez przeprowadzenia końcowego odczytu pamięci – musi się liczyć z karą skarbową.

Oczywiście, opisane wyżej zalecenia, nakazy i wytyczne fiskusa posiadają ścisły związek z podstawową funkcją kas rejestrujących – czyli z rejestrowaniem i archwizowaniem danych odnoszących się do wysokości obrotów. Pamiętajmy, iż organ podatkowy – analizując pamięć fiskalną kasy – może bez trudu ustalić, czy dany przedsiębiorca nie ukrywa dochodów i sumiennie odprowadza do skarbu państwa należne podatki. Z tego też powodu kasy fiskalne są objęte ścisłym nadzorem Ministerstwa Finansów, zaś ich niewłaściwe użytkowanie – surowo karane.
Niemniej analizując treść niektórych zakazów i nakazów trudno oprzec się wrażeniu, iż mają one nie tyle dyscyplinować podatnika, co stanowić dla fiskusa dodatkowe źródło dochodu. Ciekawe, co na ten temat sądzą nasi Czytelnicy…

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

funty
Szkocja: masz do 25 lat? Zęby możesz leczyć bezpłatnie Lekarz

Od wtorku 24 sierpnia co dziesiąty mieszkaniec Szkocji może myśleć, na co przeznaczy zaoszczędzone pieniądze. Zaoszczędzone przynajmniej na leczeniu dentystycznym – tego dnia przywilej dostępu do bezpłatnej opieki stomatologicznej w ramach NHS został...

ceny w stomatologii
Główny Urząd Statystyczny: ceny w stomatologii wciąż rosną Lekarz

O 14,1% rok do roku wzrosły w lipcu 2023 r. ceny leczenia stomatologicznego w Polsce – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To największy wzrost w całym sektorze zdrowia. Według ostatniego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i...

ROZWIŃ WIĘCEJ
recepta 1
Co robić, gdy urząd skarbowy pyta o wystawiane recepty? Lekarz

Do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej coraz częściej napływają sygnały od lekarzy i lekarzy dentystów, którzy są wzywani przez urząd skarbowy do składania wyjaśnień w sprawie wystawianej większej liczby recept niż paragonów. Urzędnicy twierdzą, że świadc...

terminal
Terminal płatniczy w gabinecie dentystycznym – czy to się sprawdzi? Lekarz

Terminale płatnicze to urządzenia, które w znaczny sposób usprawniają funkcjonowanie w wielu różnych formach działalności gospodarczej. Bardzo często spotykamy je w ostatnich miesiącach wśród lekarzy, w tym także dentystów. Jak wyglądają przepisy w t...

ceny usług stomatologicznych - Dentonet.pl
Główny Urząd Statystyczny: wzrosty cen u dentystów w lipcu Lekarz

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu 2021 r. wskaźnik inflacji osiągnął 5% w skali roku - to najwyższy poziom od blisko 20 lat. Na rosnące ceny składają się zarówno drożejące usługi, jak i towary. Wśród tych pierwszych widoczny jest ...

inflacja
Główny Urząd Statystyczny: ceny u dentystów wciąż rosną Lekarz

W listopadzie 2022 r. ceny usług stomatologiczny wzrosły o 17,3% rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy wzrost w całym sektorze ochrony zdrowia. Wzrost cen w sektorze ochrony zdrowia w listopadzie 2022 r. wyniósł ...

medycyna
Optymalizacja czy "skok na kasę NFZ"? NRL protestuje Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko, w którym ocenia, że przerzucanie finansowania części świadczeń zdrowotnych i leków z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia - bez adekwatnego zwiększenia budżetu NFZ-u - naraża zdrowie i ży...

ceny usług stomatologicznych - Dentonet.pl
Główny Urząd Statystyczny: ceny u dentystów nadal rosną Lekarz

W kwietniu 2021 r. ceny usług stomatologicznych wzrosły w ujęciu rocznym o 12,5% - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ogólnie, w kwietniu 2021 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,9% rok do roku. Według komunikatu NBP, in...

wypalenie zawodowe - Dentonet.pl
Dentysto, czy masz objawy wypalenia zawodowego? Lekarz

Czas pandemii, który wszystkich z nas wystawił na poważną próbę, wpłynął negatywnie na samopoczucie i nastroje przedstawicieli wielu profesji. Dotyczy to zarówno tych, których wprowadzone ograniczenia pozbawiły możliwości wykonywania pracy (a tym sam...

Asysdent grafika
Czy masz już swój bilet na konferencję ASYSDENT 2022? Asysta

Trwa sprzedaż biletów na IX Ogólnopolską Konferencję Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022, która odbędzie się w Łodzi już 23 kwietnia. Formularz zakupu biletów znaleźć można na stronie https://asysdent.pl/. Konferencja ASYSDENT ...