Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Maseczka, dystans i mycie rąk ograniczają ryzyko zakażeń

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Maseczka, dystans i mycie rąk ograniczają ryzyko zakażeń

Maseczka, dystans i mycie rąk ograniczają ryzyko zakażeń

Maseczka, dystans i dezynfekcja rąk to trzy najprostsze sposoby, które w znacznym stopniu ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa – oceniła w rozmowie z PAP konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Od soboty z powodu rozszerzenia się epidemii trzeba zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, w autobusach i na ulicach. Obostrzenie nie obejmuje np. lasów i plaż. Cała Polska znajduje się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które będą czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami.

Konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z PAP zaznaczyła, że powyższe obostrzenia zostały wprowadzone w związku z gwałtownym wzrostem zarówno liczby zakażeń i zachorowań, jak i zgonów. – Taka sytuacja oczywiście zmobilizowała i mobilizuje nas wszystkich do tego, żeby ograniczyć wzrost tych liczb. Trzeba było się zdecydować na wprowadzenie obostrzeń – zaznaczyła Paradowska-Stankiewicz.

Ekspertka dodała, że na początku epidemii, kiedy wprowadzone zostały maksymalne ograniczenia, doprowadzono do tego, że liczba zakażeń i zgonów była na dość niskim poziomie. – Kiedy dzieci wróciły do szkół, a dorośli do pracy, nastąpiło pewne rozluźnienie tej dyscypliny. Najprawdopodobniej to wszystko złożyło się na wzrost liczby zakażeń – zaznaczyła.

Dodała, że kluczową kwestią jest to, aby wszyscy pamiętali, że „chroniąc siebie, chronimy także innych”. – Chroniąc siebie, chronimy zarówno te osoby, które z nami mieszkają, które się z nami kontaktują, w tym osoby z grupy bardzo dużego ryzyka, czyli osoby najstarsze. Tutaj nic się nie zmieniło. Cały czas najwięcej osób, które czy ciężko chorują, czy niestety umierają, to są osoby najstarsze – powiedziała.

Zdaniem ekspertki, bardzo istotnym jest stosowanie się do zaleceń i wprowadzonych nakazów, jak nakaz zasłaniania nosa i ust, czy zachowania dystansu społecznego oraz mycie i dezynfekcja rąk. – Pozostałe ograniczenia, które dotyczą stref żółtej i czerwonej, a więc np. zapewnienie przestrzeni 4 metrów kwadratowych w lokalu, dla osób korzystających z usług gastronomicznych, również jest ważne – zaznaczyła. Dodała, że ważne jest również, by zwiększać – na tyle, na ile jest to możliwe – odległości pomiędzy poszczególnymi osobami. Jej zdaniem istotne jest również przeprowadzenie dezynfekcji stolików i poręczy krzeseł po wyjściu klientów, a jeśli jest to możliwe – wietrzenie pomieszczeń.

Paradowska-Stankiewicz podkreśliła, że przewidując rozwój epidemii w każdym przygotowywanym modelu kluczowe znaczenie ma wprowadzanie określonych ograniczeń, czy restrykcji. – Im bardziej jesteśmy jako społeczeństwo zdyscyplinowani, poddajemy się tym podstawowym zasadom, które odnoszą się do nas i naszych najbliższych, tym bardziej wpływamy na wypłaszczenie krzywej – powiedziała.

Zapytana o możliwe scenariusze rozwoju epidemii zaznaczyła, że w sezonie jesienno-zimowym należy wziąć pod uwagę również współwystępujące w tym czasie zakażenia innymi wirusami. Jak dodała, w tym okresie jesteśmy narażeni na ponad 200 wirusów oddechowych.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

Oprac. AF, źródło: PAP Nauka w Polsce

Fot. geralt, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
UMED we Wrocławiu: są przypadki zakażeń koronawirusem Lekarz

U 30 studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i u 10 pracowników tej uczelni przeprowadzone testy wykazały zakażenie koronawirusem. Około 200 osób z najbliższego kontaktu poddano kwarantannie. Do ponad stu wzrosła liczba zakażonych koronawiruse...

koronawirus - Dentonet.pl
"Wzrost zakażeń zależy od zachowań społecznych" Lekarz

Jeżeli będziemy obchodzić przepisy dotyczące obostrzeń, to one będą nieskuteczne i będziemy mieli cały czas bardzo wysoki poziom zakażeń – powiedział PAP prof. Paweł Ptaszyński. Prof. Paweł Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu...

test na koronawirusa - Dentonet.pl
UMB: coraz więcej zakażeń koronawirusem wśród studentów Lekarz

Do około 30 wzrosła liczba studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zakażonych koronawirusem – poinformował w czwartek rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Uczelnia czeka na wyniki kolejnych testów. Przypomnijmy – wczoraj pisaliśmy, że u kilkuna...

ROZWIŃ WIĘCEJ
COVID-19 - Dentonet.pl
Prof. Włodzimierz Gut: "Mamy drugą, a nawet trzecią falę zakażeń" Lekarz

Mamy obecnie nie tylko drugą, lecz nawet trzecią falę zakażeń wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 – powiedział PAP prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Warszawy. Podkreślił, że wzrost zakażeń zależy głównie od naszych zachowań i tego jak przestrzegamy ...

koronawirus - Dentonet.pl
"Przyrosty zakażeń są echem weekendowych spotkań" Lekarz

Do zwiększonego przyrostu zakażenia koronawirusem przyczyniają się weekendowe spotkania towarzyskie, w trakcie których zapomina się o obostrzeniach: zakładaniu maseczek, myciu rąk i zachowaniu dystansu – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres