Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Mamy za dużo stomatologów?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Mamy za dużo stomatologów?

Komisja Stomatologiczna NRL oceniając aktualną sytuację w opiece stomatologicznej w Kraju, dostrzegając liczbę absolwentów studiów stomatologicznych i ich przygotowanie zawodowe widzi bezwzględną konieczność limitowania przyjęć na studia stomatologiczne i bezwzględnego przestrzegania przyjętych limitów.

W związku z powyższym Komisja Stomatologiczna przedstawia Naczelnej Radzie następująca opinię do przesłanego projektu rozporządzenia.

W Polsce wg stanu 31.12.2002 roku jest zarejestrowanych 33.728 lekarzy stomatologów, a na jednego lekarza stomatologa przypada 1128 mieszkańców. W Europie na jednego lekarza przypada 1659 mieszkańców.

Wg WHO i FDI na jednego stomatologa powinno przypadać 2 do 2,5 tys. mieszkańców.

Liczba ta gwarantuje właściwą opiekę stomatologiczną i stwarza ekonomiczne przesłanki utrzymania praktyki lekarsko stomatologicznej. Aktualnie w urzędach pracy zarejestrowanych jest około 800 bezrobotnych lekarzy stomatologów. W tej sytuacji liczba studentów stomatologii na studiach dziennych i tzw. wieczorowych jest zbyt duża.

Limit studentów w poszczególnych uczelniach powinien być uzależniony od faktycznych możliwości dydaktycznych danej uczelni, gwarantujące wykształcenie na odpowiednim poziomie, a więc możliwości kadrowych , bazy lokalowej i wyposażenie w liczbę stanowisk umożliwiającej nauczenie praktyczne tj. dwóch studentów na jeden „unit” stomatologiczny.

W ramach tego limitu powinni być również szkoleni studenci opłacający studia ze środków własnych w całości. Liczba przyjmowanych studentów na studia odpłatne nie powinna przekraczać 15% tego limitu.

Kształcenie przeddyplomowe w tym kształcenie praktyczne studentów stomatologii studiujących w ramach limitu Ministra Zdrowia powinno być finansowane w całości z budżetu państwa i w sposób umożliwiający nauczycielom akademickim i studentom dobre nauczanie, realizację programu kształcenia odpowiadającego wymogom określanym w dyrektywie Unii Europejskiej oraz zapewniać uzyskanie przez absolwenta studiów stomatologicznych kompetencji określonych w dokumencie UE określającym kompetencje absolwenta. Aktualnie środki z budżetu państwa przyznawane na jednego studenta stomatologii są zdecydowanie niewystarczające, a płace nauczycieli akademickich zbyt niskie.

Komisja Stomatologiczna NRL stoi również na stanowisku, że w toku nauki praktycznej zawodu, należy przywrócić limity wykonywanych zabiegów przez studentów i bezwzględnie przestrzegać ich wykonywanie.

W konkluzji komisja Stomatologiczna stwierdza, że należy drastycznie zmniejszyć limit przyjęć na studia stomatologiczne i dzięki temu poprawić jakość kształcenia studentów stomatologii.

Przewodniczący

dr n med. Zbigniew Żak

Sekretarz

dr n med. Halina Ey-Chmielewska


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
UMED we Wrocławiu: są przypadki zakażeń koronawirusem Lekarz

U 30 studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i u 10 pracowników tej uczelni przeprowadzone testy wykazały zakażenie koronawirusem. Około 200 osób z najbliższego kontaktu poddano kwarantannie. Do ponad stu wzrosła liczba zakażonych koronawiruse...

studia - Dentonet.pl
Wrocław: wielu chętnych na studia stomatologiczne Lekarz

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu podsumował rekrutację na studia na rok akademicki 2020/2021. Bardzo popularna wśród tegorocznych maturzystów była stomatologia – na jedno miejsce przypadało 24 kandydatów. Jak czytamy na stronie wrocławskiego UMED-u...

nauka - Dentonet.pl
Program "Młody Naukowiec" dla zdolnych studentów Lekarz

Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje program "Młody Naukowiec" (Young Scientist Program), którego celem jest wsparcie studentów zainteresowanych rozwojem kompetencji osobistych i prowadzeniem prac o charakterze badawczym. Studenci otrzymają wsparci...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia - Dentonet.pl
Za dużo miejsc na studia stomatologiczne? Jest opinia NRL Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia propozycję zwiększenia limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny. Zgodnie z propozycją ministerstwa zdrowia, w roku akademickim 2020/2021 liczba miejsc dla obywateli polskich studiujących w...

studia medyczne - Dentonet.pl
Będą płatne studia medyczne? Minister nauki nie wyklucza Lekarz

Minister nauki Jarosław Gowin poinformował, że trwają analizy dotyczące uruchomienia – obok studiów bezpłatnych – dotowanych stypendiami rządowymi płatnych studiów medycznych – podała Polska Agencja Prasowa.Minister Jarosław Gowin wziął udział w posi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres