Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Majowie prekursorami stomatologii estetycznej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Majowie prekursorami stomatologii estetycznej

Majowie prekursorami stomatologii estetycznej

Aztekowie mieli obsesję na punkcie higieny jamy ustnej i znali różne metody walki z próchnicą. Natomiast Majowie byli prekursorami stomatologii estetycznej i w nietypowy sposób upiększali zęby.

Hiszpańskich konkwistadorów zaskoczył i zadziwił wysoki poziom stomatologii, jaki odkryli w Nowym Świecie. Hernán Cortés, zdobywca królestwa Azteków, sporządził nawet dla hiszpańskiego króla raport, w którym opisał stosowane przez Indian zabiegi mające na celu zachowanie zdrowych zębów. Raport był na tyle sugestywny, że w 1571 król Filip II wysłał do Meksyku swojego lekarza, zalecając mu, by przestudiował indiańskie metody i sprawdził, czy naprawdę są one skuteczne.

Dzięki zachowanym źródłom w rodzaju raportu Corteza wiemy, że wszystkie trzy kultury Ameryki Południowej – Majowie, Inkowie oraz Aztekowie – przywiązywały bardzo dużą wagę do higieny jamy ustnej i aktywnie walczyły z halitozą i próchnicą. Obywatele państwa azteckiego nie tylko znali szczoteczki do zębów oraz stosowali po każdym posiłku wykałaczki (zwane "netlantataconi"), lecz również produkowali prozdrowotną gumę do żucia.

Guma, zwana "chicle", była wyrabiana z soku mlecznego pigwicy właściwej (Sapodilla) i miała silne właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Indianie stosowali ją jako środek zapobiegający próchnicy oraz leczący zapalenie przyzębia.
Z relacji hiszpańskego lekarza wynika również, że Aztekowie znali ponad 49 różnych roślin, które miały chronić zęby przed próchnicą, wzmacniać dziąsła i usuwać kamień nazębny.

Majowie – mistrzowie biżuterii nazębnej
Natomiast starożytni dentyści Majów specjalizowali się w zabiegach, które dzisiaj zaliczamy do stomatologii estetycznej. Potrafili zdejmować kamień nazębny za pomocą małych miedzianych skrobaczek i często przeprowadzali zabieg wybielania zębów, stosując w tym celu rozwodniony ałun. Dysponowali również różnymi lekarstwami na nieświeży oddech. Co ciekawe, po każdym zabiegu stomatologicznym zmuszali pacjentów do wielokrotnego przepłukiwania ust roztworem odkażającym (naparem z ziół lub roztworem z soli). Wiemy też, że dezynfekowali dentystyczne narzędzia przemywając je ziołowymi płukankami. Stosowali więc w praktyce zasady aseptyki, chociaż uzasadniali je w magiczny sposób.

Ponadto dentyści Majów potrafili ozdabiać zęby swoich pacjentów biżuterią wykonaną ze szlachetnych kamieni lub metali – jadeitu, turkusu, złota oraz hematytu. Oczywiście zabieg inkrustowania zębów był przeprowadzany bez znieczulenia. Za pomocą ręcznego wiertła z obsydianu dentysta wykonywał otwór w szkliwie, następnie wklejał do zęba szlachetny kamień, używając żywicy z drzew lub soku z agawy jako spoiwa.

Majowie ozdabiali biżuterią zarówno górne, jak i dolne zęby: przede wszystkim siekacze, kły i zęby przedtrzonowe. Współczesnych dentystów zdumiewa fakt, iż ich starożytni koledzy najwyraźniej posiadali sporą wiedzę z zakresu anatomii zęba, ponieważ żaden z nawierconych otworów nie był na tyle głęboki, aby doszło w nim do uszkodzenia miazgi.

W zachowanych z tego okresu czaszkach możemy przeciętnie naliczyć od 5 do 12 zębów ozdobionych różnokolorowymi kamieniami. Należy więc podziwiać hart ducha starożytnych pacjentów, którzy wielokrotnie poddawali się tego typu zabiegom – tylko po to, aby pochwalić się później swoim statusem społecznym.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Paweł Niewada - Dentonet.pl
Wskazania do szynoterapii w stomatologii Lekarz

Dr n. med. Paweł Niewada opowiada w rozmowie z Dentonetem o zastosowaniu szynoterapii w leczeniu stomatologicznym oraz o stosowanej we własnej praktyce szynie MAGO. ...

lekarze dentyści - Dentonet.pl
Zarządzanie zespołem w stomatologii Lekarz

Wkraczając w zawodowe życie stomatologiczne, wielu z nas marzy o własnej praktyce, która będzie się rozwijała, powiększała i w przyszłości będzie zarabiała na nas. Na początku drogi, kiedy jesteśmy jeszcze pracownikami, snujemy wizje o przyszłej klin...

ROZWIŃ WIĘCEJ
konferencja higienistek - Dentonet.pl
Bardzo ważna rola higienistki w stomatologii estetycznej Asysta

Tak brzmiał główny temat tegorocznej edycji Wojewódzkiej Konferencji Higieny Stomatologicznej w Łodzi. Spotkanie organizowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego odbyło się już po raz dziewiąty.Poza możliwościami hi...

RTG - Dentonet.pl
Spotkanie NRL z dostawcami sprzętu RTG dla stomatologii Lekarz

28 listopada 2019 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami firm dostarczających sprzęt RTG dla stomatologii. Omówiono m.in. nowe zapisy prawa atomowego, które nakładają na dostawców urządzeń kolejne obowiązki....

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres