Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Mając równe zęby, masz szansę na pracę?

Publikacja:
Mając równe zęby, masz szansę na pracę?

Mając równe zęby, masz szansę na pracę?

Ponad 83% ankietowanych odpowiada wprost – uśmiech ma znaczenie w kontakcie z drugą osobą, a aż 69% zwróciło uwagę na uśmiech swojego współpracownika. Zgadzają się z tym szefowie.

Aż 71% ankietowanych pracodawców chętnie w swojej firmie widziałoby osobę z pięknym uśmiechem. Wymagania rosną ze szczeblami kariery. Na eksponowanym stanowisku aż 95% pracodawców widzi osobę, która nie kryje swojego uśmiechu.

56% deklaruje, że uśmiech wpływa na ocenę kandydata do pracy. Dziś o tym, że uśmiech jest w poszukiwaniu pracy ważny przekonanych jest 62% studentów

Wpisz zęby do CV

Polskie firmy, na wzór amerykańskich i francuskich coraz chętniej na stanowiskach związanych z obsługą klienta widzą osoby mogące pochwalić się pięknym uśmiechem. Już dziś piękny uśmiech odgrywa ważną rolę, jeśli staramy się o pracę w mediach, handlu, gastronomii i reklamie.

Kiedy jednak marzy nam się kariera prezesa albo dyrektora, zdrowe zęby powinny być inwestycją obowiązkową – uważają eksperci. O mocy uśmiechu swojego pracownika przekonanych jest dziś blisko 90% pracodawców.

Większość z nich przyznaje wprost, że zwraca uwagę na to, jaki uśmiech ma przyszły pracownik. Ta tendencja w najbliższych latach może być coraz wyraźniejsza, bo jak pokazują ostatnie badania Smiling Report 2010 polscy pracownicy zatrudnieni w handlu, gastronomii, ochronie zdrowia, a nawet kosmetyce uśmiechają się za rzadko.

– W rozmowie pierwsze, na co zwracamy uwagę to usta i od tego nie da się uciec. Tak się dzieje w zwykłej rozmowie z drugą osobą na ulicy, na kawie z koleżanką albo w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której siedzimy face to face z pracodawcą. Często zanim ktoś oceni nasze CV, doświadczenie, zapyta o hobby ocenia nas na podstawie tego, co widać podczas rozmowy, a widać zęby – ich kolor, jakość, symetrię, ale również ubytki. To właśnie zęby i usta znajdują się na wysokości wzroku rekrutera, dlatego w wielu przypadkach mogą przesądzić o pierwszym wrażeniu – mówi lek. stom. Danuta Borczyk ze Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach.

– Osoba nieuśmiechająca się albo zakrywająca swój uśmiech może zostać odebrana, jako skryta a nawet niesympatyczna. Tak samo dzieje się później w relacji z klientem. Handlowiec bez uśmiechu wiele nie sprzeda – dodaje.

Podobnego zdania jest Monika Stańczak–Teryaki psycholog i doradca zawodowy z firmy TeamVision. – Uśmiech ma bardzo duże znaczenie, bardziej pod względem oddziaływania na poziomie podświadomym na rekrutującego. Oczywiste jest, że osoba pogodna, pozytywnie nastawiona ma większe szanse na pracę – mówi.

Jej zdaniem wygląd, ale także uśmiech wpływa na ocenę kandydata.

– Mimo że doświadczeni doradcy personalni nie przyznają wprost, że wygląd stanowi element ogólnej oceny kandydata, to przychylniej ocenia się osoby schludne, czyste, zadbane, w tym mające zadbane zęby. Posiadanie białych, równych zębów jest koniecznością na wszystkich stanowiskach związanych z kontaktem z klientem. Hollywoodzki uśmiech możemy odpuścić osobom pracującym w domu lub online – mówi Stańczak–Teryaki.

Uśmiech Polaka, czyli co zobaczy pracodawca

Przy tym wszystkim trzeba jeszcze mieć czym pochwalić się przyszłemu pracodawcy. Tymczasem dziś blisko 99% dorosłych Polaków ma próchnicę. Tylko 6% ankietowanych korzysta z najprostszego zabiegu estetycznego, jakim jest wybielanie.

4% Polaków nosi aparat ortodontyczny. Najczęstszym zabiegiem wciąż jest usuwanie zębów. Taki zabieg wybiera 28% Polaków – podaje serwis dentysta.eu. Jednocześnie aż 32% ankietowanych za powód swoich regularnych wizyt u dentysty podaje pracę – to już dane Stomatologia Danuta Borczyk.


– O zdrowe zęby wciąż dbają bardziej osoby na eksponowanych stanowiskach lub marzące o awansie, trudno, bowiem sobie wyobrazić prezesa dużej firmy, albo managera korporacji z ubytkami zębów i z przebarwieniami. Niejednokrotnie w moim fotelu siadał biznesmen, który po podróży z zagranicy, na widok pięknych uśmiechów swoich partnerów biznesowych, poczuł potrzebę zadbania obok ubioru, samochodu o swój uśmiech – opowiada dr Danuta Borczyk.

Jednocześnie jak zauważa dr Danuta Borczyk świadomość Polaków związana z rolą uśmiechu w życiu zawodowym wzrasta.

– Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że ładne zęby to nie tylko zdrowie, ale także szansa, jaką sobie stwarzamy, szansa na awans i rozwój. I chociaż uśmiech nigdy nie zastąpi dobrego wykształcenia, doświadczenia ani naszej osobowości, może dopomóc, zostawiając przynajmniej dobre pierwsze wrażenie i nie chodzi bynajmniej o to, żebyśmy wszyscy prezentowali białe, "hollywoodzkie' zęby, raczej , żeby harmonijny uśmiech dopełniał wygląd całej twarzy. Dobrze byłoby wytworzyć taki pozytywny rodzaj "snobizmu" – obok krawatów, okularów, zadbajmy o nasze uśmiechy, wtedy dopiero zagra całość – wyjaśnia.

Jak przygotować uśmiech do rozmowy kwalifikacyjnej?

O pięknym uśmiechu w kategorii inwestycji w karierę myśli dziś blisko 45% kobiet. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 35%, ale kiedykolwiek przed rozmową kwalifikacyjną u dentysty było już tylko 2% ankietowanych.

Zdaniem dr Danuty Borczyk przed rozmową kwalifikacyjną i poszukiwaniem pracy powinniśmy zadbać o swój uśmiech tak samo, jak o dobrze skrojone CV.

– Podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy nieustannie oceniani. Oceniany jest także nasz wygląd. Oceniany jest uśmiech. Ten podobnie jak nową koszulę i spódnicę można sobie zafundować. Dziś najprostszym zabiegiem, który poprawi wygląd naszych zębów jest wybielanie. Rozjaśni ono zęby o kilka tonów i nada im blasku. Ważna jest także sama higiena jamy ustnej. Warto usunąć kamień nazębny i osad poprzez profesjonalne oczyszczanie ultradźwiękami i piaskowanie. Są to zabiegi, które można wykonać z dnia na dzień. Pomyślmy także o świeżym oddechu. Od tego są specjalne płukanki, gumy i tabletki chlorofilowe – dodaje.

Jak jednak podkreśla dr Borczyk taka doraźna pomoc stomatologa to za mało.

– Inwestycja w uśmiech powinna iść w parze z inwestycją w edukację i doświadczenie. Każdy, kto poważnie myśli o pracy, w której niezbędnym elementem będzie kontakt z klientem powinien regularnie odwiedzać dentystę i inwestować w niego tak samo jak w ubrania i kolejne szkolenia – mówi.

Badania sondażowe prowadzono w gronie 100 pracodawców w całej Polsce, 100 pracowników i wśród 200 studentów. Wiek respondentów: 19 – 58 lat.

inf.wł.

Zobacz w portalu Dentowizja.pl "Czy istnieje uśmiech idealny?"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ŚOI - Dentonet.pl
Braki środków ochrony wstrzymają pracę gabinetów w UK? Lekarz

Praktyki dentystyczne na terenie Wielkiej Brytanii pozostają otwarte podczas obecnej blokady (trwającej od 5 listopada), ale tamtejsi lekarze stomatolodzy coraz głośniej wyrażają obawy o ich funkcjonowanie w cieniu pandemii COVID-19. Badanie ankiet...

koronawirus - Dentonet.pl
Trwają prace nad usuwaniem SARS-CoV-2 z powietrza Lekarz

Zespół z Uniwersytetu Gdańskiego i innych ośrodków badawczych uzyskał 3,5 mln zł dofinansowania dla prac nad urządzeniem, które z pomocą fotokatalizatorów ma oczyszczać powietrze z SARS-CoV-2 i innych koronawirusów. Korzystać z niego mają biura, urzę...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higienistka - Dentonet.pl
USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych? Asysta

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie praktyk dentystycznych oraz gabinetów higieny, m.in. w zakresie procedur związanych z kontrolą zakażeń, ale to zapewne nie wszystkie zmiany. W dłuższej perspektywie zmienić mogą się ...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Będzie polska szczepionka na COVID-19? Trwają prace Lekarz

Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad szczepionką biotechnologiczną przeciw COVID-19. Naukowcy są gotowi, by ich produkt testowany był na zwierzętach. Do kolejnego etapu badań potrzebny jest im partner (firma farmaceutyczna) oraz finansowani...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Szkolne gabinety stomatologiczne mogą wznowić pracę Lekarz

30 maja 2020 r. weszło w życie rozporządzenie rady ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nie ma w nim już mowy o obowiązku zaprzestania sprawowania opieki stomatologicznej ...

NIL konferencja
Naczelna Izba Lekarska skazana na pracę w ... „kurniku”? Lekarz

Pozornie prosta sprawa, jak dyskusja nad zmianą siedziby biura Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, stała się przedmiotem nie tyle debaty, co wręcz małej wojenki. Pomysł bowiem nie wszystkim członkom samorządu się podoba. Dyskusje rozgorzały do teg...

testy zapachowe - Dentonet.pl
Austria: trwają prace nad testem zapachowym na SARS-CoV-2 Lekarz

W ponad 100 ośrodkach naukowych na całym świecie, także w Polsce, prowadzone są badania nad SARS CoV-2 i wywołaną przez tego wirusa chorobą COVID-19. Do walki z nowym ogólnoświatowym zagrożeniem włączyli się także badacze z Austrii. Naukowcy i lekar...

wypalenie zawodowe - Dentonet.pl
Dentysto, czy masz objawy wypalenia zawodowego? Lekarz

Czas pandemii, który wszystkich z nas wystawił na poważną próbę, wpłynął negatywnie na samopoczucie i nastroje przedstawicieli wielu profesji. Dotyczy to zarówno tych, których wprowadzone ograniczenia pozbawiły możliwości wykonywania pracy (a tym sam...

dentobus
Podkarpacie: podsumowano dotychczasową pracę dentobusa Lekarz

Kilkanaście dni temu w trakcie konferencji prasowej podsumowano dotychczasową działalność dentobusa na Podkarpaciu. Według informacji oddziału wojewódzkiego NFZ-u w Rzeszowie, do końca 2018 r. w dentobusie udzielonych zostało 2511 porad dla 2476 pacj...

ocenianie dentystów
Ocenianie dentystów w sieci – trwają prace nad rezolucją Lekarz

Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (CED) w ramach prac grupy roboczej ds. e-zdrowia zajmuje się przygotowaniem uaktualnionej wersji rezolucji CED w sprawie oceniania lekarzy dentystów w internecie (CED Resolution on Online Evaluation of Dentists), k...