Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Mając równe zęby, masz szansę na pracę?

Brak komentarzy | Publikacja:
Mając równe zęby, masz szansę na pracę?

Mając równe zęby, masz szansę na pracę?

Ponad 83% ankietowanych odpowiada wprost – uśmiech ma znaczenie w kontakcie z drugą osobą, a aż 69% zwróciło uwagę na uśmiech swojego współpracownika. Zgadzają się z tym szefowie.

Aż 71% ankietowanych pracodawców chętnie w swojej firmie widziałoby osobę z pięknym uśmiechem. Wymagania rosną ze szczeblami kariery. Na eksponowanym stanowisku aż 95% pracodawców widzi osobę, która nie kryje swojego uśmiechu.

56% deklaruje, że uśmiech wpływa na ocenę kandydata do pracy. Dziś o tym, że uśmiech jest w poszukiwaniu pracy ważny przekonanych jest 62% studentów

Wpisz zęby do CV

Polskie firmy, na wzór amerykańskich i francuskich coraz chętniej na stanowiskach związanych z obsługą klienta widzą osoby mogące pochwalić się pięknym uśmiechem. Już dziś piękny uśmiech odgrywa ważną rolę, jeśli staramy się o pracę w mediach, handlu, gastronomii i reklamie.

Kiedy jednak marzy nam się kariera prezesa albo dyrektora, zdrowe zęby powinny być inwestycją obowiązkową – uważają eksperci. O mocy uśmiechu swojego pracownika przekonanych jest dziś blisko 90% pracodawców.

Większość z nich przyznaje wprost, że zwraca uwagę na to, jaki uśmiech ma przyszły pracownik. Ta tendencja w najbliższych latach może być coraz wyraźniejsza, bo jak pokazują ostatnie badania Smiling Report 2010 polscy pracownicy zatrudnieni w handlu, gastronomii, ochronie zdrowia, a nawet kosmetyce uśmiechają się za rzadko.

– W rozmowie pierwsze, na co zwracamy uwagę to usta i od tego nie da się uciec. Tak się dzieje w zwykłej rozmowie z drugą osobą na ulicy, na kawie z koleżanką albo w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której siedzimy face to face z pracodawcą. Często zanim ktoś oceni nasze CV, doświadczenie, zapyta o hobby ocenia nas na podstawie tego, co widać podczas rozmowy, a widać zęby – ich kolor, jakość, symetrię, ale również ubytki. To właśnie zęby i usta znajdują się na wysokości wzroku rekrutera, dlatego w wielu przypadkach mogą przesądzić o pierwszym wrażeniu – mówi lek. stom. Danuta Borczyk ze Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach.

– Osoba nieuśmiechająca się albo zakrywająca swój uśmiech może zostać odebrana, jako skryta a nawet niesympatyczna. Tak samo dzieje się później w relacji z klientem. Handlowiec bez uśmiechu wiele nie sprzeda – dodaje.

Podobnego zdania jest Monika Stańczak–Teryaki psycholog i doradca zawodowy z firmy TeamVision. – Uśmiech ma bardzo duże znaczenie, bardziej pod względem oddziaływania na poziomie podświadomym na rekrutującego. Oczywiste jest, że osoba pogodna, pozytywnie nastawiona ma większe szanse na pracę – mówi.

Jej zdaniem wygląd, ale także uśmiech wpływa na ocenę kandydata.

– Mimo że doświadczeni doradcy personalni nie przyznają wprost, że wygląd stanowi element ogólnej oceny kandydata, to przychylniej ocenia się osoby schludne, czyste, zadbane, w tym mające zadbane zęby. Posiadanie białych, równych zębów jest koniecznością na wszystkich stanowiskach związanych z kontaktem z klientem. Hollywoodzki uśmiech możemy odpuścić osobom pracującym w domu lub online – mówi Stańczak–Teryaki.

Uśmiech Polaka, czyli co zobaczy pracodawca

Przy tym wszystkim trzeba jeszcze mieć czym pochwalić się przyszłemu pracodawcy. Tymczasem dziś blisko 99% dorosłych Polaków ma próchnicę. Tylko 6% ankietowanych korzysta z najprostszego zabiegu estetycznego, jakim jest wybielanie.

4% Polaków nosi aparat ortodontyczny. Najczęstszym zabiegiem wciąż jest usuwanie zębów. Taki zabieg wybiera 28% Polaków – podaje serwis dentysta.eu. Jednocześnie aż 32% ankietowanych za powód swoich regularnych wizyt u dentysty podaje pracę – to już dane Stomatologia Danuta Borczyk.


– O zdrowe zęby wciąż dbają bardziej osoby na eksponowanych stanowiskach lub marzące o awansie, trudno, bowiem sobie wyobrazić prezesa dużej firmy, albo managera korporacji z ubytkami zębów i z przebarwieniami. Niejednokrotnie w moim fotelu siadał biznesmen, który po podróży z zagranicy, na widok pięknych uśmiechów swoich partnerów biznesowych, poczuł potrzebę zadbania obok ubioru, samochodu o swój uśmiech – opowiada dr Danuta Borczyk.

Jednocześnie jak zauważa dr Danuta Borczyk świadomość Polaków związana z rolą uśmiechu w życiu zawodowym wzrasta.

– Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że ładne zęby to nie tylko zdrowie, ale także szansa, jaką sobie stwarzamy, szansa na awans i rozwój. I chociaż uśmiech nigdy nie zastąpi dobrego wykształcenia, doświadczenia ani naszej osobowości, może dopomóc, zostawiając przynajmniej dobre pierwsze wrażenie i nie chodzi bynajmniej o to, żebyśmy wszyscy prezentowali białe, "hollywoodzkie' zęby, raczej , żeby harmonijny uśmiech dopełniał wygląd całej twarzy. Dobrze byłoby wytworzyć taki pozytywny rodzaj "snobizmu" – obok krawatów, okularów, zadbajmy o nasze uśmiechy, wtedy dopiero zagra całość – wyjaśnia.

Jak przygotować uśmiech do rozmowy kwalifikacyjnej?

O pięknym uśmiechu w kategorii inwestycji w karierę myśli dziś blisko 45% kobiet. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 35%, ale kiedykolwiek przed rozmową kwalifikacyjną u dentysty było już tylko 2% ankietowanych.

Zdaniem dr Danuty Borczyk przed rozmową kwalifikacyjną i poszukiwaniem pracy powinniśmy zadbać o swój uśmiech tak samo, jak o dobrze skrojone CV.

– Podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy nieustannie oceniani. Oceniany jest także nasz wygląd. Oceniany jest uśmiech. Ten podobnie jak nową koszulę i spódnicę można sobie zafundować. Dziś najprostszym zabiegiem, który poprawi wygląd naszych zębów jest wybielanie. Rozjaśni ono zęby o kilka tonów i nada im blasku. Ważna jest także sama higiena jamy ustnej. Warto usunąć kamień nazębny i osad poprzez profesjonalne oczyszczanie ultradźwiękami i piaskowanie. Są to zabiegi, które można wykonać z dnia na dzień. Pomyślmy także o świeżym oddechu. Od tego są specjalne płukanki, gumy i tabletki chlorofilowe – dodaje.

Jak jednak podkreśla dr Borczyk taka doraźna pomoc stomatologa to za mało.

– Inwestycja w uśmiech powinna iść w parze z inwestycją w edukację i doświadczenie. Każdy, kto poważnie myśli o pracy, w której niezbędnym elementem będzie kontakt z klientem powinien regularnie odwiedzać dentystę i inwestować w niego tak samo jak w ubrania i kolejne szkolenia – mówi.

Badania sondażowe prowadzono w gronie 100 pracodawców w całej Polsce, 100 pracowników i wśród 200 studentów. Wiek respondentów: 19 – 58 lat.

inf.wł.

Zobacz w portalu Dentowizja.pl "Czy istnieje uśmiech idealny?"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
"Trwają prace nad zwiększeniem dostępności opieki stomatologicznej" Lekarz

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w odpowiedzi na interpelację posła Mateusza Bochenka poinformowała, że "trwają nieustannie intensywne prace nad opracowaniem kolejnych rozwiązań mających na celu zwiększenie dostępności do świadczeń stomat...

NIL konferencja
Naczelna Izba Lekarska skazana na pracę w ... „kurniku”? Lekarz

Pozornie prosta sprawa, jak dyskusja nad zmianą siedziby biura Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, stała się przedmiotem nie tyle debaty, co wręcz małej wojenki. Pomysł bowiem nie wszystkim członkom samorządu się podoba. Dyskusje rozgorzały do teg...

badania krwi - Dentonet.pl
Startuje kampania edukacyjna "Odpowiedź masz we krwi" Asysta

Wiele chorób krwi można wykryć dzięki podstawowemu badaniu, jakim jest morfologia krwi obwodowej. To proste badanie każdy powinien wykonać co najmniej raz w roku. Przekonują o tym autorzy kampanii edukacyjnej "Odpowiedź masz we krwi" zorganizowanej z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wypalenie zawodowe - Dentonet.pl
Dentysto, czy masz objawy wypalenia zawodowego? Lekarz

Czas pandemii, który wszystkich z nas wystawił na poważną próbę, wpłynął negatywnie na samopoczucie i nastroje przedstawicieli wielu profesji. Dotyczy to zarówno tych, których wprowadzone ograniczenia pozbawiły możliwości wykonywania pracy (a tym sam...

testy zapachowe - Dentonet.pl
Austria: trwają prace nad testem zapachowym na SARS-CoV-2 Lekarz

W ponad 100 ośrodkach naukowych na całym świecie, także w Polsce, prowadzone są badania nad SARS CoV-2 i wywołaną przez tego wirusa chorobą COVID-19. Do walki z nowym ogólnoświatowym zagrożeniem włączyli się także badacze z Austrii. Naukowcy i lekar...

dentobus
Podkarpacie: podsumowano dotychczasową pracę dentobusa Lekarz

Kilkanaście dni temu w trakcie konferencji prasowej podsumowano dotychczasową działalność dentobusa na Podkarpaciu. Według informacji oddziału wojewódzkiego NFZ-u w Rzeszowie, do końca 2018 r. w dentobusie udzielonych zostało 2511 porad dla 2476 pacj...

ŚOI - Dentonet.pl
Braki środków ochrony wstrzymają pracę gabinetów w UK? Lekarz

Praktyki dentystyczne na terenie Wielkiej Brytanii pozostają otwarte podczas obecnej blokady (trwającej od 5 listopada), ale tamtejsi lekarze stomatolodzy coraz głośniej wyrażają obawy o ich funkcjonowanie w cieniu pandemii COVID-19. Badanie ankiet...

higienistka - Dentonet.pl
USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych? Asysta

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie praktyk dentystycznych oraz gabinetów higieny, m.in. w zakresie procedur związanych z kontrolą zakażeń, ale to zapewne nie wszystkie zmiany. W dłuższej perspektywie zmienić mogą się ...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Będzie polska szczepionka na COVID-19? Trwają prace Lekarz

Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad szczepionką biotechnologiczną przeciw COVID-19. Naukowcy są gotowi, by ich produkt testowany był na zwierzętach. Do kolejnego etapu badań potrzebny jest im partner (firma farmaceutyczna) oraz finansowani...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji