Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Mając równe zęby, masz szansę na pracę?

Publikacja:
Mając równe zęby, masz szansę na pracę?

Mając równe zęby, masz szansę na pracę?

Ponad 83% ankietowanych odpowiada wprost – uśmiech ma znaczenie w kontakcie z drugą osobą, a aż 69% zwróciło uwagę na uśmiech swojego współpracownika. Zgadzają się z tym szefowie.

Aż 71% ankietowanych pracodawców chętnie w swojej firmie widziałoby osobę z pięknym uśmiechem. Wymagania rosną ze szczeblami kariery. Na eksponowanym stanowisku aż 95% pracodawców widzi osobę, która nie kryje swojego uśmiechu.

56% deklaruje, że uśmiech wpływa na ocenę kandydata do pracy. Dziś o tym, że uśmiech jest w poszukiwaniu pracy ważny przekonanych jest 62% studentów

Wpisz zęby do CV

Polskie firmy, na wzór amerykańskich i francuskich coraz chętniej na stanowiskach związanych z obsługą klienta widzą osoby mogące pochwalić się pięknym uśmiechem. Już dziś piękny uśmiech odgrywa ważną rolę, jeśli staramy się o pracę w mediach, handlu, gastronomii i reklamie.

Kiedy jednak marzy nam się kariera prezesa albo dyrektora, zdrowe zęby powinny być inwestycją obowiązkową – uważają eksperci. O mocy uśmiechu swojego pracownika przekonanych jest dziś blisko 90% pracodawców.

Większość z nich przyznaje wprost, że zwraca uwagę na to, jaki uśmiech ma przyszły pracownik. Ta tendencja w najbliższych latach może być coraz wyraźniejsza, bo jak pokazują ostatnie badania Smiling Report 2010 polscy pracownicy zatrudnieni w handlu, gastronomii, ochronie zdrowia, a nawet kosmetyce uśmiechają się za rzadko.

– W rozmowie pierwsze, na co zwracamy uwagę to usta i od tego nie da się uciec. Tak się dzieje w zwykłej rozmowie z drugą osobą na ulicy, na kawie z koleżanką albo w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której siedzimy face to face z pracodawcą. Często zanim ktoś oceni nasze CV, doświadczenie, zapyta o hobby ocenia nas na podstawie tego, co widać podczas rozmowy, a widać zęby – ich kolor, jakość, symetrię, ale również ubytki. To właśnie zęby i usta znajdują się na wysokości wzroku rekrutera, dlatego w wielu przypadkach mogą przesądzić o pierwszym wrażeniu – mówi lek. stom. Danuta Borczyk ze Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach.

– Osoba nieuśmiechająca się albo zakrywająca swój uśmiech może zostać odebrana, jako skryta a nawet niesympatyczna. Tak samo dzieje się później w relacji z klientem. Handlowiec bez uśmiechu wiele nie sprzeda – dodaje.

Podobnego zdania jest Monika Stańczak–Teryaki psycholog i doradca zawodowy z firmy TeamVision. – Uśmiech ma bardzo duże znaczenie, bardziej pod względem oddziaływania na poziomie podświadomym na rekrutującego. Oczywiste jest, że osoba pogodna, pozytywnie nastawiona ma większe szanse na pracę – mówi.

Jej zdaniem wygląd, ale także uśmiech wpływa na ocenę kandydata.

– Mimo że doświadczeni doradcy personalni nie przyznają wprost, że wygląd stanowi element ogólnej oceny kandydata, to przychylniej ocenia się osoby schludne, czyste, zadbane, w tym mające zadbane zęby. Posiadanie białych, równych zębów jest koniecznością na wszystkich stanowiskach związanych z kontaktem z klientem. Hollywoodzki uśmiech możemy odpuścić osobom pracującym w domu lub online – mówi Stańczak–Teryaki.

Uśmiech Polaka, czyli co zobaczy pracodawca

Przy tym wszystkim trzeba jeszcze mieć czym pochwalić się przyszłemu pracodawcy. Tymczasem dziś blisko 99% dorosłych Polaków ma próchnicę. Tylko 6% ankietowanych korzysta z najprostszego zabiegu estetycznego, jakim jest wybielanie.

4% Polaków nosi aparat ortodontyczny. Najczęstszym zabiegiem wciąż jest usuwanie zębów. Taki zabieg wybiera 28% Polaków – podaje serwis dentysta.eu. Jednocześnie aż 32% ankietowanych za powód swoich regularnych wizyt u dentysty podaje pracę – to już dane Stomatologia Danuta Borczyk.


– O zdrowe zęby wciąż dbają bardziej osoby na eksponowanych stanowiskach lub marzące o awansie, trudno, bowiem sobie wyobrazić prezesa dużej firmy, albo managera korporacji z ubytkami zębów i z przebarwieniami. Niejednokrotnie w moim fotelu siadał biznesmen, który po podróży z zagranicy, na widok pięknych uśmiechów swoich partnerów biznesowych, poczuł potrzebę zadbania obok ubioru, samochodu o swój uśmiech – opowiada dr Danuta Borczyk.

Jednocześnie jak zauważa dr Danuta Borczyk świadomość Polaków związana z rolą uśmiechu w życiu zawodowym wzrasta.

– Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że ładne zęby to nie tylko zdrowie, ale także szansa, jaką sobie stwarzamy, szansa na awans i rozwój. I chociaż uśmiech nigdy nie zastąpi dobrego wykształcenia, doświadczenia ani naszej osobowości, może dopomóc, zostawiając przynajmniej dobre pierwsze wrażenie i nie chodzi bynajmniej o to, żebyśmy wszyscy prezentowali białe, "hollywoodzkie' zęby, raczej , żeby harmonijny uśmiech dopełniał wygląd całej twarzy. Dobrze byłoby wytworzyć taki pozytywny rodzaj "snobizmu" – obok krawatów, okularów, zadbajmy o nasze uśmiechy, wtedy dopiero zagra całość – wyjaśnia.

Jak przygotować uśmiech do rozmowy kwalifikacyjnej?

O pięknym uśmiechu w kategorii inwestycji w karierę myśli dziś blisko 45% kobiet. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 35%, ale kiedykolwiek przed rozmową kwalifikacyjną u dentysty było już tylko 2% ankietowanych.

Zdaniem dr Danuty Borczyk przed rozmową kwalifikacyjną i poszukiwaniem pracy powinniśmy zadbać o swój uśmiech tak samo, jak o dobrze skrojone CV.

– Podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy nieustannie oceniani. Oceniany jest także nasz wygląd. Oceniany jest uśmiech. Ten podobnie jak nową koszulę i spódnicę można sobie zafundować. Dziś najprostszym zabiegiem, który poprawi wygląd naszych zębów jest wybielanie. Rozjaśni ono zęby o kilka tonów i nada im blasku. Ważna jest także sama higiena jamy ustnej. Warto usunąć kamień nazębny i osad poprzez profesjonalne oczyszczanie ultradźwiękami i piaskowanie. Są to zabiegi, które można wykonać z dnia na dzień. Pomyślmy także o świeżym oddechu. Od tego są specjalne płukanki, gumy i tabletki chlorofilowe – dodaje.

Jak jednak podkreśla dr Borczyk taka doraźna pomoc stomatologa to za mało.

– Inwestycja w uśmiech powinna iść w parze z inwestycją w edukację i doświadczenie. Każdy, kto poważnie myśli o pracy, w której niezbędnym elementem będzie kontakt z klientem powinien regularnie odwiedzać dentystę i inwestować w niego tak samo jak w ubrania i kolejne szkolenia – mówi.

Badania sondażowe prowadzono w gronie 100 pracodawców w całej Polsce, 100 pracowników i wśród 200 studentów. Wiek respondentów: 19 – 58 lat.

inf.wł.

Zobacz w portalu Dentowizja.pl "Czy istnieje uśmiech idealny?"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepienie
Niezaszczepiony dentysta po 1 marca straci pracę? Lekarz

Dyrektorzy placówek medycznych obawiają się pozwów o bezprawne zwolnienie z pracy od pracowników medycznych, którzy nie zaszczepią się przeciw COVID do 1 marca – informuje „Rzeczpospolita”. Przypomnijmy – minister zdrowia Adam Niedzielski 22 grudnia...

UK praca dla dentystow
UK: będzie łatwiej o pracę dla dentystów-cudzoziemców Lekarz

Brytyjski rząd chce umożliwić stomatologom z zagranicy pracę w Wielkiej Brytanii bez konieczności zdawania egzaminu rejestracyjnego ORE. Wprowadzona ma zostać także tzw. tymczasowa rejestracja – pozwoli ona dentyście z zagranicy praktykować w dowolny...

wypalenie zawodowe - Dentonet.pl
Dentysto, czy masz objawy wypalenia zawodowego? Lekarz

Czas pandemii, który wszystkich z nas wystawił na poważną próbę, wpłynął negatywnie na samopoczucie i nastroje przedstawicieli wielu profesji. Dotyczy to zarówno tych, których wprowadzone ograniczenia pozbawiły możliwości wykonywania pracy (a tym sam...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Asysdent grafika
Czy masz już swój bilet na konferencję ASYSDENT 2022? Asysta

Trwa sprzedaż biletów na IX Ogólnopolską Konferencję Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022, która odbędzie się w Łodzi już 23 kwietnia. Formularz zakupu biletów znaleźć można na stronie https://asysdent.pl/. Konferencja ASYSDENT ...

koronawirus - Dentonet.pl
Trwają prace nad usuwaniem SARS-CoV-2 z powietrza Lekarz

Zespół z Uniwersytetu Gdańskiego i innych ośrodków badawczych uzyskał 3,5 mln zł dofinansowania dla prac nad urządzeniem, które z pomocą fotokatalizatorów ma oczyszczać powietrze z SARS-CoV-2 i innych koronawirusów. Korzystać z niego mają biura, urzę...

higienistka stomatologiczna
USA: wpływ pandemii na pracę higienistek stomatologicznych Asysta

Z opublikowanego przed kilkoma tygodniami badania ankietowego wynika, że w grupie zawodowej higienistek stomatologicznych wskaźnik infekcji COVID-19 jest niski, a poziom szczepień wysoki. Badanie wykazało też, że mniej niż połowa higienistek, które o...

funty
Szkocja: masz do 25 lat? Zęby możesz leczyć bezpłatnie Lekarz

Od wtorku 24 sierpnia co dziesiąty mieszkaniec Szkocji może myśleć, na co przeznaczy zaoszczędzone pieniądze. Zaoszczędzone przynajmniej na leczeniu dentystycznym – tego dnia przywilej dostępu do bezpłatnej opieki stomatologicznej w ramach NHS został...

zeby
Jest szansa na trzecie zęby? Ruszyły prace polskich naukowców Lekarz

Z początkiem 2022 r. naukowcy z Warszawy i Poznania pod kierunkiem dr hab. inż. Agnieszki Gadomskiej-Gajadhur rozpoczęli prace nad projektem mającym na celu wykorzystanie znajdujących się w dziąsłach komórek macierzystych do wyprowadzenia fragmentów ...

ceny swiadczen
Ceny świadczeń równe bez względu na obywatelstwo pacjenta Lekarz

Podmioty lecznicze udzielające komercyjnych świadczeń zdrowotnych nie mogą różnicować opłat w zależności od tego, czy pacjent jest Polakiem czy obcokrajowcem. Są to niedozwolone praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjentów – stwierdził Rzecznik Praw...

robot stomatologiczny
USA: prace nad prototypem robota stomatologicznego Lekarz

Przy wsparciu lekarza dentysty grupa amerykańskich studentów ostatnich lat kierunku STEM (od słów: nauka, technologia, inżynieria, matematyka) zbudowała prototyp robota, który będzie umożliwiał przeprowadzanie leczenia stomatologicznego, w tym wypełn...