Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Lublin: za 52 mln zł powstaje Stomatologiczne Centrum Kliniczne

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Lublin: za 52 mln zł powstaje Stomatologiczne Centrum Kliniczne

Lublin: za 52 mln zł powstaje Stomatologiczne Centrum Kliniczne

52 mln zł będzie kosztować nowa siedziba Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ma być gotowa w kwietniu przyszłego roku. We wtorek uroczyście wmurowano kamień węgielny na budowie obiektu.

Premier Mateusz Morawiecki, który skierował list do uczestników uroczystości podkreślił, że lubelski Uniwersytet Medyczny stale zwiększa swój potencjał i doskonali ofertę dydaktyczną, a nowe centrum stomatologiczne jest kolejnym etapem jego rozwoju. – Wierzę, że ta nowoczesna placówka z doskonale wyposażonymi salami wykładowymi, ćwiczeniowymi oraz gabinetami stomatologicznymi stanie się synonimem najwyższej jakości i zaufania, dumą nie tylko uniwersytetu ale i miasta, i regionu – napisał premier w liście, który odczytała posłanka Elżbieta Kruk.

List z gratulacjami przesłał też marszałek Sejmu Marek Kuchciński. – Centrum stanowi wyjątkowo ważny dla regionu ośrodek naukowo dydaktyczny, a nowa siedziba to niewątpliwe lepsza jakość świadczeń, jak też wymierne korzyści dla pacjentów oraz zdobywających w tym miejscu doświadczenia studentów – napisał Kuchciński.

Rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Drop powiedział, że nowe Centrum będzie służyło kształceniu kadr medycznych, prowadzeniu badań naukowych oraz leczeniu pacjentów. Uczelnia zamierza tu m.in. rozwinąć poradnictwo stomatologiczne dla dzieci i dorosłych z orzeczoną niepełnosprawnością, leczenie powikłań terapii onkologicznych, wczesną diagnostykę raka w jamie ustnej, leczenie i monitorowanie zmian przed nowotworowych u pacjentów – zapowiedział Drop.

Nowy budynek będzie miał siedem kondygnacji, 9 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej, niemal dwukrotnie więcej niż obiekty obecnie służące uniwersyteckiej stomatologii. Będzie tu wielofunkcyjna sala wykładowa, sale do ćwiczeń i seminariów poszczególnych katedr i zakładów, gabinety stomatologiczne do leczenia standardowego i specjalistycznego wraz z salą do zabiegów w znieczuleniu ogólnym.

Centrum zostanie wyposażone w 136 foteli stomatologicznych z najnowocześniejszym oprzyrządowaniem oraz inną aparaturę, w tym specjalistyczne tomografy komputerowe.

Nowy obiekt powstaje w kampusie Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki. Będzie tu podziemny parking, a przy budynku utworzona zostanie strefa umożliwiająca krótkie zatrzymanie samochodu i pozostawienie pasażera. Inwestycja, której koszt – wraz z wyposażeniem – wynieść ma 52 mln zł, będzie sfinansowana z dotacji ministerstwa zdrowia wynoszącej 30 mln zł i własnych środków uczelni, w tym wpływów ze sprzedaży obecnej głównej siedziby centrum stomatologii przy ul. Karmelickiej. Stary budynek, biurowiec przystosowany do potrzeb uczelni w latach 70. ubiegłego wieku, nie spełnia współczesnych wymagań.

Nowe Centrum buduje firma Strabag, budynek jest już w tzw. stanie surowym. Inwestycja ma się zakończyć w kwietniu przyszłego roku.

Stomatologiczne Centrum Kliniczne Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyjmuje rocznie ponad 80 tys. pacjentów.

Łódzcy studenci stomatologii wzięli udział w akcji DZIEŃ OTWARTY Uniwersytetu Medycznego. Z ich badań skorzystali licealiści z Łodzi i województwa, którzy przyszli poznać ofertę dydaktyczną uczelni.

Oprac. AF na podst. PAP – Nauka w Polsce

Fot. www.umlub.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

centrum stomatologii WUM - Dentonet.pl
Trwa wyposażanie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii WUM Lekarz

24 nowoczesne unity pojawiły się w budynku Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do połowy września ma ich być 100. W dniach 13-14 sierpnia w budynku Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersyt...

PUM
Ponad 590 mln zł na rozwój dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Lekarz

Minister zdrowia Łukasz Szumowski i rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Bogusław Machaliński podpisali umowę o wartości 593 mln zł na rozbudowę i modernizację Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klini...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lekcja
Uniwersytet Medyczny w Lublinie: lekcja stomatologii dla licealistów Lekarz

Przed świętami Bożego Narodzenia grupa licealistów wzięła udział w specjalnej lekcji stomatologii, zorganizowanej w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy okazji 45-lecia powstania Oddziału Stomatologicznego.   W lekcji w...

zawody stomatologiczne
Szczecin: zawody studentów w symulacji stomatologicznej Lekarz

W Szczecinie odbyła się już III edycja międzyuczelnianych zawodów w zakresie symulacji stomatologicznej. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli Wojciech Kumorek oraz Filip Kotula z UM w Lublinie.Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie gościł studentów s...

stomatologiczne centrum kliniczne - Dentonet.pl
UMed w Lublinie: Stomatologiczne Centrum Kliniczne na sprzedaż Lekarz

Uniwersytet Medyczny w Lublinie chce za 11 mln zł sprzedać budynek Stomatologicznego Centrum Klinicznego przy ul. Karmelickiej. Pieniądze z transakcji mają zostać przeznaczone na budowę nowego Centrum.Siedziba starego Stomatologicznego Centrum Klinic...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres