Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Licówka – kiedy można ją zastosować?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Licówka – kiedy można ją zastosować?

Licówka – kiedy można ją zastosować?

Jednym z najszybszych i najbardziej trwałych sposobów na poprawę estetyki uśmiechu są licówki, czyli cienkie płatki – zazwyczaj z porcelany – mocowane na przedniej części zęba. Licówka to metoda na poprawę kształtu i długości zęba, jego wybielenie albo skorygowanie uszkodzeń mechanicznych, takie jak ukruszenia lub pęknięcia.

Licówka to bardzo cienki płatek, które przykleja się na przedniej powierzchni zęba. Ze względu na dużą odporność na osadzanie się kamienia nazębnego oraz przebarwienia, obecnie najczęściej wykorzystuje się licówki porcelanowe, choć współczesna stomatologia oferuje również licówki kompozytowe, akrylowe czy ceramiczne. Jeśli pacjent ma ogólnie zdrowe zęby, do założenia licówki zazwyczaj wystarczają dwie wizyty w gabinecie dentystycznym. W trakcie pierwszej lekarz delikatnie szlifuje powierzchnię zęba i pobiera wycisk, na podstawie którego technik dentystyczny wykonuje licówkę idealnie dopasowaną do kształtu konkretnego zęba. Podczas drugiej licówka jest mocowana do zęba.

Licówka – wskazania

Pomimo niewątpliwych zalet, które niesie ze sobą zabieg mocowania licówek należy pamiętać, że nie może on zostać przeprowadzony u każdego pacjenta. Nie wykonuje się go m.in. u osób z wadami zgryzu, nałogowym zgrzytaniem zębami, na zębach z licznymi wypełnieniami i niewyleczoną próchnicą, a także u osób z chorobami przyzębia i parodontozą.

Kiedy więc licówka jest dobrym rozwiązaniem? Wskazań do wykonywania zabiegu jest wiele. Zalicza się do nich przede wszystkim:

• poprawa kształtu zęba,
• wydłużenie zbyt krótkich zębów,
• korekcja złamań i ukruszeń,
• rozjaśnienie zęba,
• likwidacja przerwy między górnymi jedynkami (tzw. diastemy),
• pokrycie rozległych wypełnień,
• korekta położenia zęba w łuku,
• likwidacja bruzd i pęknięć.

Trwałość licówek jest uzależniona od stopnia higieny jamy ustnej u pacjenta oraz regularnych wizyt u dentysty. Jeśli zęby są myte w odpowiedni sposób i z właściwą częstotliwością, pacjent stosuje nici dentystyczne i płukanki, a także nie unika stomatologa, licówki mogą z powodzeniem służyć mu nawet około 10 lat. Należy też pamiętać, że choć licówka jest mocno cementowana do powierzchni zęba, to niekiedy zdarza się jej obluzowanie lub odpadnięcie. W takich sytuacjach trzeba bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ukrywają przebarwienia, zmieniają wygląd zniekształconych zębów. Proste, bezbolesne i stosunkowo trwałe rozwiązanie. O licówkach opowiada lek. dent. Krzysztof Kowalczyk.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zadań specjalnych Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – jak przebiega? Pacjent

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który pozwala zadbać nie tylko o estetykę uśmiechu, ale także zdrowie zębów oraz dziąseł. Na czym dokładnie polega i jak przebiega? Podpowiadamy!Kamień nazębny tworzy się przede wszystkim z bakterii i węglowodan...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
jakubj
Długo zastanawiałem się w jaki sposób sprawić, aby mój uśmiech był piękny. Udałem się z tym problemem do [... - usunięta treść reklamowa]. Ta poleciła mi właśnie licówki. Wahałem się, gdyż zabieg jest dość kosztowny. Po wszystkim jednak stwierdzam, że gra była warta ceny - mój uśmiech teraz jest nie tylko piękny, ale wręcz idealny!
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres