Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

LEP – Przyśpieszenie o dwa lata

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

LEP – Przyśpieszenie o dwa lata

Sejmowa Komisja Europejska proponuje, aby pierwszy egzamin lekarski odbył się już w 2004 r., mimo że były minister zdrowia Mariusz Łapiński obiecał lekarzom-stażystom przesunięcie terminu tego egzaminu na 2006 r.

W traktacie o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej jest zapis, który stanowi, że w Polsce, aby uzyskać dyplom lekarza, należy ukończyć studia, odbyć staż podyplomowy oraz zdać państwowy egzamin lekarski.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o zawodzie lekarza egzamin ten, zwany potocznie LEP-em, powinien odbyć się jesienią tego roku. Zdanie go ma być

warunkiem uzyskania prawa wykonywania zawodu. Ale lekarze-stażyści zażądali jego przełożenia, uważając, że nie jest on dobrze przygotowany.

Były minister zdrowia uznał te argumenty, powołując zespół do spraw założeń systemu kształcenia w uczelniach medycznych. Jego zadaniem było ujednolicenie programów nauczania. O zdawaniu LEP-u w 2004 r. zadecyduje ostatecznie Sejm, gdzie trwają prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza.

Zmiany terminów zdawania tego egzaminu wywoływały i wywołują zaniepokojenie wśród lekarzy-stażystów. Wielu z nich obawia się, że jeśli nie będą mieli zdanego LEP-u, państwa Wspólnoty nie będą honorować ich dyplomów po wejściu Polski do UE.

Do Polski natomiast będzie można przyjechać bez ograniczeń tylko z dyplomem ukończenia wyższej uczelni. Według Ministerstwa Zdrowia wpisanie LEP-u do traktatu akcesyjnego nie będzie miało wpływu na uznawanie kwalifikacji lekarzy uzyskanych przed wprowadzeniem tego egzaminu. Sam LEP natomiast nie jest wymogiem UE i każdy kraj ma własne uregulowania w tym zakresie. Egzamin taki obowiązuje, na przykład, w Luksemburgu.

W Niemczech z kolei odbywa się on po drugim i trzecim roku nauki w uczelni medycznej oraz na zakończenie studiów. Podobnie jest we Francji, gdzie zdaje się go po trzecim roku i na koniec studiów.

Nasi młodzi lekarze uważają, że konkurencją dla nich są ich koledzy po fachu z byłych krajów RWPG. Mogą oni bowiem uzyskać w Polsce prawo wykonywania zawodu lekarza zdając tylko egzamin z języka polskiego.

Idąc jednak w ślady Czechów, również Polska zamierza znieść automatyczne uznawanie świadectw, dyplomów oraz stopni i tytułów naukowych pomiędzy naszym krajem a państwami byłego bloku wschodniego. Na początku stycznia resort edukacji przesłał do uzgodnień resortowych wniosek o wypowiedzenie Konwencji Praskiej regulującej te kwestie.

Józef Kielar

Źródło: Gazeta Prawna, 5 marca 2003


POWIĄZANE ARTYKUŁY

egzamin - PES - Dentonet.pl
Egzamin PES w sesji jesiennej 2020 bez części ustnej Lekarz

Minister zdrowia zdecydował, że Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne w sesji jesiennej 2020 r. odbędą się bez części ustnej.   – Mając na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa lekarzom i lekarzom dentystom w związku z aktualnym stanem epidemii...

Organizacja LDEK – NRL interweniuje u ministra zdrowia Lekarz

W odpowiedzi na pismo prezesa NRL dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych poinformował, że podczas najbliższego egzaminu LDEK muszą być przestrzegane reżimy sanitarne, stąd zakaz picia i jedzenia w trakcie egzaminu. Prezes NRL Andrzej Matyja interweniu...

wyniki LDEK - Dentonet.pl
Najbliższy LDEK już 5 września w Atlas Arenie w Łodzi Lekarz

Zgodnie z informacją opublikowaną przez Centrum Egzaminów Medycznych, najbliższy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy odbędzie się w sobotę 5 września w łódzkiej Atlas Arenie. Początkowo planowano, że odbędzie się 12 września. Przypomnijmy – egzam...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ustawa o zawodzie lekarza - Dentonet.pl
Co zawiera nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty? Lekarz

Pod koniec lipca została podpisana nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Według warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, przynajmniej częściowo zawarte w niej zostały postulaty środowiska. Jak czytamy w komunikacie, ostateczny ksz...

kursy specjalizacyjne - Dentonet.pl
Znane terminy na składanie wniosków do egzaminów PES Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi poinformowało o terminach dotyczących możliwości składania wniosków do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Wnioski do PES należy składać w dniach od 8 sierpnia 2020 r. do 21 sie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres