Zmarła prof. Maria Szpringer-Nodzak – pionierka stomatologii dziecięcej
24 kwietnia 2022 r. zmarła prof. Maria Szpringer-Nodzak – jedna z pionierek współczesnej stomatologii dziecięcej w Polsce, w latach 1980-1999 kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie.

Prof. Maria Szpringer-Nodzak w 1951 r. ukończyła studia na Oddziale Stomatologicznym Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła pracę w pierwszym i przez długi czas jedynym ośrodku zajmującym się stomatologią dziecięcą – Poliklinice Stomatologicznej dla Dzieci w Warszawie. W Poliklinice nie tylko leczono dzieci, ale również opracowywano program nauczania stomatologii dziecięcej dla studentów – pedodoncja jako dziedzina stomatologii wówczas bowiem jeszcze nie istniała.
Prof. Maria Szpringer-Nodzak pracowała tam na stanowisku lekarza klinicznego, później asystenta i od 1964 r. – adiunkta. W 1979 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego, w 1982 r. – stanowisko profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej (powstałym w 1970 r. z wcześniejszej Polikliniki), którym kierowała od 1980 do 1999 r. W 1989 r. nadano jej tytuł profesora, a 1996 r. – stanowisko profesora zwyczajnego.
Przez lata swojej pracy zawodowej prof. Maria Szpringer-Nodzak była członkiem kilku uczelnianych komisji, udzielała się w Komitecie Badań Naukowych, była konsultantem regionalnym w dziedzinie stomatologii dziecięcej, promotorką 12 rozpraw i recenzentką 52 prac doktorskich.
Prof. Maria Szpringer-Nodzak była członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Międzynarodowego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, Międzynarodowej Federacji Dentystów (FDI), honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD) oraz Akademii Pierre’a Faucharda. Przez dwie kadencje była wiceprzewodniczącą warszawskiego oddziału PTS-u oraz członkiem zarządu i sekretarzem zarządu Sekcji Stomatologii Dziecięcej PTS-u.
Na jej dorobek naukowy składają się 182 opublikowane prace naukowe, 195 opublikowanych doniesień zjazdowych, 16 pozycji w formie podręczników, rozdziałów, monografii i skryptów oraz 199 wygłoszonych referatów. Była cenionym nauczycielem akademickim, członkiem rad naukowych kilku czasopism stomatologicznych, współpracowała z Uniwersytetem Karolinska w Sztokholmie i Uniwersytetem w Lund m.in. w zakresie leczenia chorób miazgi w zębach dzieci.
Za swoje osiągnięcia otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę Bengt Magnussona przyznaną przez Międzynarodowe Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, odznakę Honorowego Członka PTS-u oraz Honorową Nagrodę Zaufania Złoty OTIS za wybitne osiągnięcia w medycynie.
Rodzinie i bliskim prof. Marii Szpringer-Nodzak składamy wyrazy współczucia.
Źródło: https://wld.wum.edu.pl







