Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Zawsze pod telefonem – niewidzialny etat polskich lekarzy

Zawsze pod telefonem – niewidzialny etat polskich lekarzy

Aleksandra

Raport „Pacjent w telefonie” pokazuje, że ponad połowa lekarzy wspiera pacjentów poza godzinami pracy, często kosztem własnego odpoczynku. Medycy, którzy decydują się być w kontakcie ze swoimi pacjentami deklarują, że robią to najczęściej, by móc odpowiednio reagować na bieżące problemy lub pytania pacjenta w procesie leczenia oraz by zapewnić pacjentowi większe poczucie bezpieczeństwa. Co trzeci lekarz deklaruje, że stały kontakt z pacjentem jest potrzebny, aby zwiększyć wpływ na przebieg leczenia.

Zawsze pod telefonem – niewidzialny etat polskich lekarzy

Gdy lekarz zamyka drzwi gabinetu, nierzadko zaczyna swój niewidzialny etat. SMS od pacjenta z prośbą o konsultację, e-mail z wynikami badań, wiadomość na Facebooku z prośbą o receptę – przeprowadzone jesienią zeszłego roku ogólnopolskie badanie lekarzy „Pacjent w telefonie” miało na celu zrozumieć skalę tego zjawiska oraz jego wpływ na lekarzy i ich pacjentów.

Dla dobra pacjenta

76% z 385 ankietowanych lekarzy utrzymuje kontakt z pacjentem poza wizytami, a 50% lekarzy udostępnia pacjentom swój prywatny numer telefonu. Medycy, którzy decydują się być w kontakcie ze swoimi pacjentami deklarują, że robią to najczęściej, by móc odpowiednio reagować na bieżące problemy lub pytania pacjenta w procesie leczenia oraz by zapewnić pacjentowi większe poczucie bezpieczeństwa. Co trzeci lekarz deklaruje, że stały kontakt z pacjentem jest potrzebny, aby zwiększyć wpływ na przebieg leczenia.

Wraz z postępem technologicznym, ale i zmianami stylu życia na naszych oczach i z naszym udziałem dokonuje się transformacja systemu ochrony zdrowia. Relacja lekarz-pacjent oparta przez lata na służebnej roli medyka, który oczekuje w zamian bezwzględnego podporządkowania się pacjenta w procesie diagnozy i leczenia przechodzi w model partnerski, współuczestniczący. Rolą lekarza nie jest już jedynie diagnozowanie i leczenie, ale zadbanie o szeroki dobrostan, w tym psychiczny i społeczny pacjenta – tłumaczy w raporcie dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Kontakt bez granic

Takie osobiste wsparcie pacjentów walce z chorobą, ale i w nawigacji po systemie ochrony zdrowia lekarze biorą na siebie, często płacąc za to osobistą cenę. Głównym problemem jest brak kontroli nad godzinami kontaktu z pacjentem. Często dzwonią lub piszą oni do swoich lekarzy w ich czasie wolnym (co jest obciążające dla ponad 60% ankietowanych lekarzy) lub podczas wizyt z innymi pacjentami (na co narzeka 30,5% lekarzy).

O przepracowaniu lekarzy mówimy głośno już od lat. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej niektórzy z nich pracują nawet po 80 godzin tygodniowo. Jak pokazuje raport „Pacjent w telefonie” to dla nich nie koniec obowiązków. Jednak „cichy etat” przy telefonie odbiera im znacznie więcej niż tylko czas wolny. Wpływa na ich relacje z najbliższymi, rodzi frustrację i poczucie utraty kontroli – mówi Urszula Szybowicz, prezes Fundacji „Nie Widać Po Mnie” i dyrektor operacyjna Polskiej Federacji Szpitali.

Komunikacja bez zabezpieczeń

Jak zauważają prawnicy, nieformalne wsparcie pacjentów, choć tak bardzo cenione, nie może się odbywać z pominięciem zasad bezpieczeństwa wymiany danych medycznych. – Wielu lekarzy kontaktuje się z pacjentami za pomocą komunikatorów komercyjnych, takich jak np. WhatsApp, Messenger lub wiadomości e-mail i SMS, ponieważ narzędzia te są łatwo dostępne. Nie zapewniają one jednak odpowiedniego poziomu prywatności wiadomości – treści zawarte w e-mailach lub na Messengerze mogą być używane do profilowania pacjentów pod kątem reklamowym, a także mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy. Korzystanie z nich może też naruszać obowiązki lekarzy dotyczące zachowania tajemnicy zawodowej i poufności informacji dotyczących pacjentów oraz powiązane z tym prawo pacjenta do prywatności – podkreśla mecenas Olga Dąbrowska z kancelarii prawnej dotlaw.

Problem nie tylko w Polsce

Fakt, że opieka medyczna wychodzi poza ramy lekarskich gabinetów, staje się wyzwaniem na całym świecie. Niedawno opublikowane wyniki badania agencji The Harris Poll pokazały, że 93% z około 1000 ankietowanych lekarzy pierwszego kontaktu przyznawało się do wypalenia zawodowego. 77% przyznawało, że czuje przytłoczenie nadmiernymi wymaganiami związanymi z komunikacją z pacjentami, takimi jak odpowiadanie na e-maile, rozmowy telefoniczne i SMS-y, a 60% ankietowanych stwierdziło, że oczekuje się, że będą odpowiadać na wiadomości od pacjentów o każdej porze dnia, każdego dnia tygodnia. Według raportu, na takie zadania realizowane „po pracy” przeznaczają oni średnio 15 godzin tygodniowo.

Opieka telemedyczna upowszechniła się na tyle, że stała się jednym z aspektów pracy lekarskiej. Zazwyczaj gdy coś nie jest dla pacjentów jasne, poszukują pomocy w Internecie. Zamiast tego wolałbym, by pacjent konsultował się ze specjalistą. Oczywiście życzyłbym każdej lekarce i lekarzowi wystarczającego czasu na wizytę, czy też umiejętności dostosowania komunikatów do pacjenta, a każdej pacjentce i pacjentowi zdolności do zadawania pytań i aktywnego słuchania. Dlatego dostrzegam potrzebę stałej poprawy komunikacji pacjent-lekarz, również tej wykorzystującej rozwój technologii i towarzyszącej zmianom społecznym w XXI wieku – mówi dr n. med. Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań i Kształcenia NIL, który był współorganizatorem badania.

Jestem przekonany, że od upowszechnienia skutecznych narzędzi ułatwiających pracę lekarzom, dzięki którym nie będą zmuszeni do pracy po godzinach i budującym poczucie zaopiekowania u pacjentów, dzieli nas już tylko kilka kroków. Muszą to być technologie wspierające rozwiązania systemowe, uwzględniające potrzeby pacjentów i pracowników ochrony zdrowia – podsumowuje

O badaniu

Organizatorami badania były Ośrodek Badań i Analiz Naczelnej Izby Lekarskiej i Doctor.one, a partnerami NIL IN – Sieć Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej, Polska Federacja Szpitali i Fundacja „Nie Widać Po Mnie”. Raport z projektu dostępny jest na stronie https://www.pacjentwtelefonie.pl/.

Wypalenie zawodowe to problem, który może dotknąć każdego lekarza dentystę. Mówi o nim dr Dorota Merecz-Kot, kierownik Zakładu Psychologii Pracy Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Źródło: https://niewidacpomnie.org/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Trudne rozmowy w pracy – jak rozwiązywać konflikty w gabinecie? Trudne rozmowy w pracy – jak rozwiązywać konflikty w gabinecie?

Trudne rozmowy w pracy – jak rozwiązywać konflikty w gabinecie?

Prowadzenie gabinetu stomatologicznego to nie tylko praca z pacjentem. To także praca z ludźmi – zespołem, który współtworzy jakość usług i atmosferę miejsca. Jak poradzić sobie z trudnymi rozmowami, udzielaniem informacji zwrotnej czy konfliktami w zespole? Na studiach stomatologicznych uczymy się, jak leczyć próchnicę, jak wykonywać ekstrakcje, jak interpretować wyniki badań RTG. Uczymy się, jak rozmawiać z pacjentem – jak uspokoić, jak tłumaczyć procedury, jak motywować do higieny. Ale rzadko […]
Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u

Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u

Tegoroczną jesienną sesję Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego zdominowali absolwenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajęli pierwsze miejsce w kraju, uzyskując średnią 152,68 pkt. – średnia ogólnopolska wyniosła 143,24 pkt. Jak podano w przesłanym przez uczelnię komunikacie, absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu odnotowali również bardzo wysoką zdawalność – egzamin zaliczyły 93 osoby na 98 przystępujących do sprawdzianu. Do jesiennego egzaminu LDEK przystąpiło w całym kraju […]
NIL chce utajnienia pytań do egzaminów LEK i LDEK NIL chce utajnienia pytań do egzaminów LEK i LDEK

NIL chce utajnienia pytań do egzaminów LEK i LDEK

Naczelna Izba Lekarska oczekuje pilnego wprowadzenia zmian w zasadach przeprowadzania egzaminów LEK i LDEK poprzez odstąpienie od zasady, że większość pytań egzaminacyjnych stanowią pytania z bazy. Zdaniem samorządu, taka formuła sprawia, że wyniki egzaminów nie są dobrym wyznacznikiem rzeczywistej wiedzy medycznej zdających. Przypomnijmy – kilka dni temu Naczelna Izba Lekarska opublikowała stanowisko w sprawie propozycji zmian w kształceniu podyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów przedstawionych przez ministerstwo zdrowia. […]
Nić dentystyczna nowym sposobem podawania szczepionek? Nić dentystyczna nowym sposobem podawania szczepionek?

Nić dentystyczna nowym sposobem podawania szczepionek?

Zespół naukowców z USA zaprezentował innowacyjny sposób podawania szczepionek, wykorzystując do tego… nić dentystyczną. Opublikowane w „Nature Biomedical Engineering” wyniki badań na myszach pokazują, że aplikacja szczepionek wzdłuż linii dziąseł może skutecznie pobudzić układ odpornościowy bez konieczności iniekcji. Metoda ta może w przyszłości zrewolucjonizować profilaktykę infekcji wirusowych, zwłaszcza w warunkach domowych lub w sytuacjach kryzysowych. Choć nitkowanie zębów kojarzy się przede wszystkim z higieną jamy ustnej, […]

Najnowsze

Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Badania australijskich naukowców wskazują, że fluoryzacja wody pitnej nie tylko skutecznie ogranicza próchnicę u dzieci, ale także przyczynia się do zmniejszania nierówności zdrowotnych. Największe korzyści obserwuje się wśród dzieci pochodzących z rodzin o niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Fluoryzacja wody od lat uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych populacyjnych metod zapobiegania próchnicy. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland, Institute of Science Tokyo oraz University of Adelaide dostarcza jednak nowych […]
Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych? Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość zębiny to dolegliwość zgłaszana przez wielu pacjentów. Ból pojawiający się podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów, picia kwaśnych napojów czy nawet szczotkowania zębów może znacząco obniżać komfort życia. Współczesna stomatologia dysponuje jednak wieloma metodami łagodzenia tych objawów, choć opierają się one na dwóch odmiennych strategiach. Pierwsza polega na hamowaniu przewodnictwa bodźców bólowych poprzez wpływ na pobudliwość zakończeń nerwowych zęba, a druga […]
Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Wykonanie dopasowanego do potrzeb pacjenta uzupełnienia nie oznacza końca leczenia protetycznego. Zaczyna się wówczas tzw. okres okołozabiegowy, który w dużej mierze decyduje o długoterminowym powodzeniu całej terapii. Wówczas opiekę nad pacjentem sprawuje przede wszystkim higienistka stomatologiczna. – Rolą higienistki jest wtedy m.in. uświadomienie pacjentowi jego własnej roli w utrzymywaniu efektów leczenia i nauczenie go, że to on bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie. To od niego zależy, czy będzie cieszył się piękną […]
Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu? Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu?

Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu?

Implanty zębowe należą do najważniejszych osiągnięć współczesnej stomatologii odtwórczej. Wysoka skuteczność leczenia sprawiła, że dla wielu pacjentów stały się one standardem odbudowy utraconych zębów. Mimo to coraz więcej uwagi poświęca się powikłaniom biologicznym, wśród których szczególne miejsce zajmuje periimplantitis. Choć kluczową rolę w jego rozwoju odgrywa biofilm bakteryjny, coraz więcej uwagi poświęca się czynnikom jatrogennym, które mogą zwiększać podatność tkanek […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.