Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Zarządzenie ws. stomatologii – limity świadczeń zamiast poprawy sytuacji

Zarządzenie ws. stomatologii – limity świadczeń zamiast poprawy sytuacji

Aleksandra

Lekarze dentyści udzielający świadczeń stomatologicznych na NFZ wystosowali petycję do prezesa Funduszu Filipa Nowaka w związku z zapisem wprowadzającym w umowach z NFZ-em odrębne limity na świadczenia rozliczane pakietami we wszystkich zakresach leczenia stomatologicznego.

Zarządzenie ws. stomatologii – limity świadczeń zamiast poprawy sytuacji

Przypomnijmy – na początku kwietnia weszło w życie zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące leczenia stomatologicznego. Wzrosły m.in. stawki za wypełnienia, a zamiast stosowanego dotychczas sumowania wycen poszczególnych stomatologicznych świadczeń gwarantowanych, Fundusz będzie finansował pakiety świadczeń stomatologicznych, w szczególności z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Tymczasem w Internecie pojawiła się petycja wystosowana do prezesa Funduszu Filipa Nowaka wystosowana przez lekarzy dentystów udzielających świadczeń na NFZ. Twierdzą oni, że nowe zarządzenie wprowadza tak naprawdę wyodrębnienie limitów na świadczenia rozliczane pakietami.

Zarządzenie zostało wprowadzone w życie z datą wsteczną, bez odpowiedniego czasu na przygotowanie merytoryczne, jak i techniczne środowiska, a zapis o wyodrębnieniu w ramach obowiązujących umów grupy świadczeń limitowanych spowodował totalny chaos w funkcjonowaniu naszych gabinetów stomatologicznych. Do tej pory część świadczeniodawców i tak nie zna właściwie zasad, na których już pracuje od 1 kwietnia 2023 r. – czytamy w petycji.

„Policzek dla pacjentów”

Jak dodano, zapis o wyodrębnieniu osobnych limitów na świadczenia rozliczane pakietami jest policzkiem wymierzonym pacjentom w zakresie dostępności do refundowanych świadczeń z zakresu podstawowej opieki stomatologicznej, w tym najbardziej podstawowego świadczenia, czyli badania/badania kontrolnego, ale i pozostałych świadczeń podstawowych, jak ekstrakcje czy higienizacja. Dodatkowo, zdaniem stomatologów jest to niezgodne z konstytucyjnym zapisem o równej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Po otrzymaniu kilka dni temu przez część z nas aneksów do umów okazało się, że wprowadzone z dniem 1 kwietnia 2023 r. zmiany w zasadach rozliczania świadczeń wykluczają możliwość wykonywania przez nas już na długi czas (często do końca okresu obowiązującego planu finansowego) wszystkich świadczeń rozliczanych obecnie w ramach pakietów, a jednocześnie nie ma możliwości rozliczenia ich poza tymi pakietami. Jest to sytuacja absurdalna, powodująca, że pacjenci oczekujący (często przez długi czas) na zabiegi zostali pozbawieni możliwości leczenia w ramach NFZ z dnia na dzień, a ich wizyty zostaną odwołane, bo limity na te świadczenia zostały już przekroczone. Wiąże się to tym samym z drastycznym ograniczeniem dostępności do świadczeń i wydłużeniem kolejek oczekujących na leczenie – podkreślono.

Według oddziałów wojewódzkich NFZ-u, limity zostały wyodrębnione w oparciu o dane uśrednione dla wszystkich świadczeniodawców – dentyści podkreślają, że jest to absurdalne, bo nawet jeśli udzielone świadczenia procentowo zgadzają się z poprzednim rokiem, to nowa wycena świadczeń nie pozwala na wykonanie świadczeń w tej samej liczbie i jest to różnica drastyczna.

Gabinety będą zamykane?

Lekarze ostrzegają, że wprowadzenie limitów na świadczenia w sytuacji, gdy umowa z NFZ-em jest jedynym lub głównym źródłem finansowania gabinetu może prowadzić do utraty płynności finansowej placówek i związanych z tym konsekwencji, włącznie z zamykaniem gabinetów. – Zabiegając o nową wycenę świadczeń stomatologicznych na różnych etapach prac środowisko lekarskie wielokrotnie zgłaszało swoje uwagi dotyczące budzących kontrowersje proponowanych ustaleń. Żadne z nich nie zostały uwzględnione, a w konsekwencji otrzymaliśmy zaskakujący dokument prawny, który dezorganizuje naszą pracę, którą jest opieka nad pacjentami oraz pozbawia ich możliwości korzystania ze świadczeń medycznych – podkreślono.

Lekarze wzywają prezesa NFZ-u do natychmiastowego wycofania z zarządzenia zapisu wprowadzającego w ramach umów limity na część podstawowych świadczeń stomatologicznych z datą od 1 kwietnia 2023 r. Petycję można znaleźć TUTAJ. Jak dotąd podpisało ją niecałe 1500 osób.

Źródło: https://www.petycjeonline.com/

Proponowane

Stomatologia publiczna znika. „Reagujemy na objawy, zamiast leczyć przyczyny” Stomatologia publiczna znika. „Reagujemy na objawy, zamiast leczyć przyczyny”

Stomatologia publiczna znika. „Reagujemy na objawy, zamiast leczyć przyczyny”

Rosnąca dominacja dużych podmiotów medycznych, chroniczne niedofinansowanie i decyzje resortu zdrowia osłabiające rolę lekarza dentysty – to tylko część problemów, które, zdaniem lek. dent. Pawła Baruchy, prowadzą do „wtórnej prywatyzacji” polskiej stomatologii. W swoim felietonie wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej ostrzega: publiczna opieka stomatologiczna znika na naszych oczach. W ostatnich miesiącach sytuacja w stomatologii publicznej uległa gwałtownemu pogorszeniu. Tylko w przeciągu kilku minionych tygodni Naczelna Izba […]
MZ rozszerzy zakres świadczeń gwarantowanych z ortodoncji? MZ rozszerzy zakres świadczeń gwarantowanych z ortodoncji?

MZ rozszerzy zakres świadczeń gwarantowanych z ortodoncji?

Ministerstwo zdrowia prowadzi obecnie prace analityczne nad rozszerzeniem zakresu świadczeń gwarantowanych w ortodoncji o nowe procedury profilaktyczno-lecznicze. Celem jest zwiększenie dostępności oraz poprawa jakości leczenia wad zgryzu wśród dzieci i młodzieży – poinformował Tomasz Maciejewski, podsekretarz stanu w resorcie, w odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Wichy. Kilka tygodni temu posłanka Joanna Wicha skierowała do ministerstwa zdrowia interpelację, w której zapytała, czy możliwe jest wprowadzenie leczenia ortodontycznego refundowanego […]
Koniec szkolnej stomatologii? NIL krytycznie o zmianach w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami Koniec szkolnej stomatologii? NIL krytycznie o zmianach w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami

Koniec szkolnej stomatologii? NIL krytycznie o zmianach w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami

Naczelna Izba Lekarska krytykuje projekt nowelizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zdaniem samorządu lekarskiego, proponowane przez ministerstwo zdrowia zmiany w zasadach udzielania świadczeń stomatologicznych dzieciom i młodzieży doprowadzą do ograniczenia dostępu do leczenia i profilaktyki, a w konsekwencji – do pogorszenia stanu zdrowia najmłodszych. Przypomnijmy – resort zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Projekt ma doprecyzować zasady udzielania świadczeń stomatologicznych dzieciom i młodzieży – zwłaszcza w dentobusach […]
NFZ publikuje projekt zmian w stomatologii. NIL krytykuje propozycje dotyczące pakietów ST30 NFZ publikuje projekt zmian w stomatologii. NIL krytykuje propozycje dotyczące pakietów ST30

NFZ publikuje projekt zmian w stomatologii. NIL krytykuje propozycje dotyczące pakietów ST30

Spór wokół interpretacji i rozliczania świadczeń stomatologicznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wchodzi w nową fazę. Po tygodniach kontrowersji wywołanych komunikatami NFZ-u dotyczącymi pakietów ST30, ST30A, ST30B i ST30C, pojawił się projekt zarządzenia prezesa Funduszu, który ma formalnie „doprecyzować” zasady realizacji świadczeń. Propozycja spotkała się jednak z jednoznacznie negatywną oceną prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, które zarzuca Funduszowi faktyczne ograniczenie zakresu świadczeń gwarantowanych oraz próbę […]

Najnowsze

Co stomatolodzy powinni wiedzieć o wpływie wapowania na zdrowie jamy ustnej? Co stomatolodzy powinni wiedzieć o wpływie wapowania na zdrowie jamy ustnej?

Co stomatolodzy powinni wiedzieć o wpływie wapowania na zdrowie jamy ustnej?

E-papierosy zyskały reputację mniej szkodliwej alternatywy dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych i coraz częściej są wykorzystywane jako narzędzie wspomagające rzucanie palenia. Rosnąca liczba badań wskazuje jednak, że zarówno urządzenia dostarczające nikotynę, jak i ich beznikotynowe odpowiedniki mogą negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. Wśród obserwowanych skutków znajdują się m.in. zwiększone ryzyko próchnicy, suchość jamy ustnej, choroby przyzębia oraz zaburzenia gojenia tkanek. […]
Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Przez dziesięciolecia antybiotyki i środki antyseptyczne należały do najważniejszych narzędzi wspierających leczenie stomatologiczne. Dzięki nim możliwe stało się skuteczne ograniczanie zakażeń, bezpieczne przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz kontrolowanie stanów zapalnych. Jednak w obliczu narastającej oporności drobnoustrojów na leczenie przeciwdrobnoustrojowe poważnym wyzwaniem współczesnej medycyny, w tym także stomatologii, staje się odpowiedzialne korzystanie z dostępnych obecnie metod. Antybiotykooporność przez wiele lat była kojarzona przede wszystkim z leczeniem szpitalnym […]
Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę? Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę?

Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę?

Choć przez lata palenie tytoniu było szczególnie popularne wśród mężczyzn, najnowsze dane wskazują na wyraźną zmianę tego trendu wśród nastolatków. W wielu krajach Europy to właśnie dziewczęta coraz częściej sięgają po papierosy i e-papierosy. Zjawisko to nie tylko budzi niepokój epidemiologów, ale ma też bezpośrednie konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej, z którymi lekarze dentyści będą spotykać się coraz częściej w codziennej praktyce. Z analiz przywoływanych przez WHO wynika, że w części państw […]
Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Są ludzie, których pamięta się nawet po wielu latach, nie dlatego, że zdobyli tytuły naukowe czy zajmowali wysokie stanowiska. Pamięta się ich dlatego, że od początku wyróżniali się pasją, ciekawością i konsekwencją w działaniu. Jedną z takich osób był Marcin. Pamiętam Marcina jeszcze jako studenta stomatologii w Łodzi. Już wtedy wyróżniał się aktywnością naukową i zainteresowaniem tematami wykraczającymi poza program studiów. Nie przypuszczałem wówczas, jak znaczącą postacią dla polskiej […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.