Zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim – ustawa z podpisem prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, której celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny – czyli tzw. energetyków – osobom poniżej 18. roku życia oraz zakazu sprzedaży takich napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach. Wejdzie on w życie 1 stycznia 2024 r.

Celem ustawy jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia oraz zakazu sprzedaży takich napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach. Ustawa nakłada na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „napój energetyzujący” lub „napój energetyczny”.
Będą kary za złamanie zakazu
W ustawie zaproponowano także przepisy karne, które określają, że podmiot sprzedający napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18. roku życia na terenie szkół, jednostek systemu oświaty oraz w automatach będzie podlegał karze grzywny do 2000 zł. Tej samej karze będzie podlegał kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia wykroczenia.
Dodatkowo podmiot produkujący lub importujący napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny w opakowaniach jednostkowych niespełniających wymogów określonych w nowelizacji będzie podlegał grzywnie do 200 000 zł, karze ograniczenia wolności albo obu tym karom łącznie. Jeżeli ten czyn zostanie popełniony w zakresie działalności przedsiębiorcy, za sprawcę czynu zabronionego będzie uznawana także osoba odpowiedzialna za produkcję lub import napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny.
Zakaz sprzedaży napojów energetyzujących osobom niepełnoletnim wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.
Źródło: https://www.prezydent.pl/




