„Zabiegi medycyny estetycznej są świadczeniami medycznymi”
W siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się spotkanie poświęcone problemom w zakresie regulacji prawnych dotyczących medycyny estetycznej. – Zabiegi medycyny estetycznej są świadczeniem medycznym, które powinni wykonywać jedynie lekarze i lekarze dentyści. Musimy stanąć w obronie bezpieczeństwie pacjenta – podkreślał Grzegorz Wrona, sekretarz NIL.

W spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej wzięli udział przedstawiciele samorządu: wiceprezes Klaudiusz Komor i sekretarz Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedniości Zawodowej Zbigniew Kuzyszyn, a także przedstawiciele różnych organizacji lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną.
Brak uregulowań prawnych
Podczas spotkania zwrócono uwagę, że w polskim prawie nie ma ani jednoznacznej definicji medycyny estetycznej, ani listy procedur z jej zakresu, które mogą wykonywać jedynie lekarze i lekarze dentyści. – Taka lista była już przygotowana przez lekarskie towarzystwa naukowe związane z medycyną estetyczną, była również konsultowana z samorządem lekarskim. Niestety chyba nadal leży ona na biurkach urzędników ministerstwa, ponieważ nigdy nie weszła w życie – mówił Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Specjaliści podkreślali, że równie ważne jak uregulowania prawne jest przekazywanie pacjentom wiedzy na temat bezpieczeństwa zabiegów medycyny estetycznej – może ona pomóc im unikać konsekwencji zabiegów wykonywanych przez osoby, które nie posiadają wykształcenia lekarskiego, a tym samym potrzebnych kwalifikacji i doświadczenia w przypadku wystąpienia powikłań.
– Przez 30 lat sprawy dotyczące medycyny estetycznej nie zostały uregulowane. Pojawił się zawód kosmetologa. Jednak wedle dzisiejszego stanu prawnego kosmetolodzy nie chcą, by ich profesja znalazła się w zakresie zawodów medycznych, a chcą de facto pracować w branży medycznej i wykonywać zabiegi medyczne – mówiła senator RP Agnieszka Gorgoń-Komor.
– Konsekwencje tych zabiegów ponoszą pacjenci. My – lekarze dermatolodzy – z kolei ponosimy odpowiedzialność za ich leczenie i naprawienie błędów, za leczenie reakcji alergicznych i odczynów, co jest nie do zaakceptowania – dodawała Ewa Kaniowska, lekarz dermatolog, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.
Dlatego tak ważne jest oczekiwane przez środowisko ścisłe uregulowanie zakresu procedur, które mogą wykonywać jedynie lekarze i lekarze dentyści. Dotychczasowe propozycje regulacji nie przyniosły pożądanych efektów. – Zabiegi medycyny estetycznej są świadczeniem medycznym, które powinni wykonywać jedynie lekarze i lekarze dentyści. Musimy stanąć w obronie bezpieczeństwie pacjenta – podsumował Grzegorz Wrona, sekretarz NIL.
Uczestnicy spotkania zadeklarowali chęć wspólnych działań na rzecz pełnego uregulowania prawnego zakresu medycyny estetycznej oraz popularyzacji wiedzy na temat ich bezpieczeństwa.
– Przygotowanie zawodowe stomatologów do medycyny estetycznej jest nawet większe niż nas dermatologów – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Bartłomiej Kwiek, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej. Czy doświadczony w tej dziedzinie praktyk zachęca lekarzy dentystów do świadczenie usług medycyny estetycznej czy też zaleca daleko idącą ostrożność?
Źródło: https://nil.org.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze



