Wypalenie zawodowe wśród dentystów dużym problemem
Około 50% stomatologów w Wielkiej Brytanii ma objawy wypalenia zawodowego i rozważa lub rozważało odejście z zawodu – informuje portal Dentistry Today. Wypalenie zawodowe staje się także coraz większym problemem wśród polskich stomatologów.

W środę 14 września obchodzony jest Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Został on zainaugurowany przy okazji kampanii społecznej "Wypalenie zawodowe na celowniku", która zorganizowana została przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Zjawisko to zyskało na aktualności w 2020 r. w kontekście pandemii COVID-19, gwałtownego upowszechnienia pracy zdalnej, a także pogorszenia bezpieczeństwa zawodowego pracowników. Od 2022 r. wypalenie zawodowe jest jednostką chorobową i z jego powodu można otrzymać od lekarza zwolnienie lekarskie.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zrzeszającą brytyjskich stomatologów organizację Dental Protection, aż 50% tamtejszych dentystów rozważało lub rozważa odejście z zawodu. Jako powód podają przede wszystkim niemożność pogodzenia pracy zawodowej z życiem osobistym oraz trudności z wzięciem choćby kilku dni urlopu. Stomatolodzy są zmęczeni biurokracją związaną z brytyjską publiczną służbą zdrowia, boją się procesów coraz częściej wytaczanych lekarzom przez niezadowolonych pacjentów. U zdecydowanej większości z nich występują objawy wypalenia zawodowego: wyczerpanie fizyczne, psychiczne i emocjonalne, spadek satysfakcji z wykonywanej pracy, dystans do pacjentów oraz depresja. – Dentyści doświadczający wypalenia zawodowego są bardziej podatni na popełnianie błędów, co może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Przekłada się to także na spadek jakości funkcjonowania całego gabinetu i zespołu stomatologicznego – powiedział Raj Rattan, prezes Dental Protection.
Z ankiety przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wynika, że wypalenie zawodowe staje się coraz większym problemem także wśród polskich stomatologów. Poziom wypalenia zawodowego rodzimych dentystów osiągnął wynik 27,9 w skali Maslach i jest znacząco wyższy niż innych grupach zawodowych. Stomatolodzy skarżą się również na wysoki poziom wyczerpania emocjonalnego, zwłaszcza jeśli łączą pracę w gabinecie prywatnym i w gabinecie świadczącym usługi na NFZ. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.
Psycholog biznesu Jacek Santorski wyjaśnia, skąd się bierze wypalenie zawodowe i jak do niego nie dopuścić. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze




