Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Wydział Medyczny na Uniwersytecie Warszawskim

Wydział Medyczny na Uniwersytecie Warszawskim

Aleksandra

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Z. Nowak, po uzyskaniu pozytywnej opinii członków senatu uczelni, podpisał w środę zarządzenie o utworzeniu Wydziału Medycznego UW. Uczelnia będzie kształciła przyszłych lekarzy po ponad 70 latach przerwy.

Wydział Medyczny na Uniwersytecie Warszawskim

Zarządzenie rektora UW w sprawie utworzenia Wydziału Medycznego wejdzie w życie 1 września 2022 r. Otworzy to nowy rozdział historii Uniwersytetu, który będzie nawiązywał do ponad 200-letniej tradycji uczelni. 1 października 2023 r. studenci rozpoczną naukę na kierunku lekarskim, na studiach stacjonarnych. Na początku zaplanowano przyjęcie około 60 osób – informuje UW na stronie internetowej.

W kolejnych latach limit będzie zwiększany. W przyszłości planowane jest uruchomienie studiów niestacjonarnych, studiów prowadzonych w języku angielskim, a także uruchomienie innych kierunków studiów oraz studiów podyplomowych i innych form kształcenia w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

W pierwszych latach funkcjonowania Wydział Medyczny będzie użytkował pomieszczenia w budynku Centrum Nauk Biologiczno­-Chemicznych UW, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Docelowo na potrzeby działalności Wydziału Medycznego wybudowany zostanie odrębny budynek dydaktyczny. W przyszłości – jak czytamy na stronie uczelni – Uniwersytet będzie dążył do rozwoju własnej infrastruktury medycznej, w szczególności uniwersyteckiego szpitala klinicznego.

Celem działania Wydziału Medycznego będzie efektywne organizowanie i realizowanie kształcenia na kierunku lekarskim, a w przyszłości także na pokrewnych kierunkach o charakterze medycznym oraz pracy badawczej – na początku w ramach dyscypliny nauki medyczne, a z czasem również w ramach innych dyscyplin z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Wydział Lekarski istniał na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1816-1950, ale jego tradycja sięga 1809 r., w którym utworzono w Warszawie obok Szkoły Prawa także Szkołę Lekarską. Wydział Lekarski był jednym z pięciu pierwszych wydziałów uczelni powołanej na mocy edyktu Aleksandra I. Każdy z tych wydziałów (Prawa, Lekarski, Filozoficzny, Teologiczny oraz Nauk i Sztuk Pięknych) symbolizuje gwiazda w godle UW. Wydział Lekarski oraz Farmaceutyczny odłączono od UW wiosną 1950 r. Utworzono z nich Akademię Medyczną w Warszawie (dzisiejszy WUM). Jednak badania o charakterze medycznym były na UW prowadzone dalej. W ostatnich dziesięcioleciach zostały znacznie zintensyfikowane w obrębie wszystkich dyscyplin nauki. Ich wyniki są doceniane w kraju i Europie.

Utworzenie Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Warszawskim umożliwi intensywniejszy rozwój badań medycznych i pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału naukowego i dydaktycznego UW – czytamy na stronie uczelni.

Prace naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, jak łączyć wiedzę humanistyczną i medyczną, prowadząc interdyscyplinarne badania o istotnym znaczeniu dla społeczeństwa. UW ma znaczące osiągnięcia i silną pozycję w fizyce, biologii, chemii, nanotechnologiach, sztucznej inteligencji, a także psychologii, etyce, moralności i innych dyscyplinach z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Wydział Medyczny będzie opierał się m.in. na interdyscyplinarności wiedzy naukowej z dziedzin wymienionych, ale także tych bezpośrednio związanych z medycyną – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, cytowany w prasowym komunikacie.

W ramach Dni Otwartych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi swoja ofertę dydaktyczną zaprezentował Zakład Technik Dentystycznych.

Źródło: https://naukawpolsce.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Studenci PUM będą mieli zajęcia z medycyny taktycznej Studenci PUM będą mieli zajęcia z medycyny taktycznej

Studenci PUM będą mieli zajęcia z medycyny taktycznej

Pomorski Uniwersytet Medyczny od nowego roku akademickiego wprowadzi do programów kształcenia medycynę taktyczną. Ma ona przygotować studentów na m.in. na potencjalne zagrożenia militarne i zdarzenia masowe. Zajęcia będą skierowane do studentów wszystkich kierunków. – Są to zajęcia praktyczne, na których trzeba będzie pokazać i przeszkolić cały personel medyczny. Mówimy o różnych kierunkach. To nie tylko lekarze, to są ratownicy, pielęgniarki, farmaceuci. To jest cała koncepcja, jak należy zachować się w sytuacjach krytycznych – powiedział we wtorek rektor […]
Przyszłość stomatologii zaczyna się dziś! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii 2025 Przyszłość stomatologii zaczyna się dziś! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii 2025

Przyszłość stomatologii zaczyna się dziś! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii 2025

W sobotę 6 grudnia 2025 r. w Łodzi odbyła się pierwsza edycja Konferencji Przyszłych Mistrzów Stomatologii – wydarzenia, które ma wesprzeć początkujących lekarzy w wejściu w zawód z pewnością siebie, praktyczną wiedzą i narzędziami niezbędnymi w codziennej pracy. Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii (KPMS) to wydarzenie zorganizowane przede wszystkim z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę w stomatologii – są jeszcze na studiach lub tuż po ich zakończeniu, odbywają staż lub […]
SUM: 12 chętnych na miejsce na stomatologii SUM: 12 chętnych na miejsce na stomatologii

SUM: 12 chętnych na miejsce na stomatologii

Śląski Uniwersytet Medyczny zakończył główny etap rejestracji kandydatów na studia stacjonarne jednolite magisterskie oraz studia pierwszego stopnia. W tegorocznej rekrutacji uczelnia odnotowała łącznie 18 107 zgłoszeń. Drugim pod względem popularności wśród kandydatów kierunkiem jest stomatologia, gdzie o jedno miejsce walczy 12 osób. Jak poinformowała PAP Patrycja Matusińska z biura prasowego uczelni, rejestracja elektroniczna na większość kierunków zakończyła się 11 lipca. Wyjątek stanowi […]
Studenci stomatologii edukują świat przez Wikipedię Studenci stomatologii edukują świat przez Wikipedię

Studenci stomatologii edukują świat przez Wikipedię

Wikipedia Collaboration of Dental Schools (WCODS) to międzynarodowa inicjatywa, która od 2017 r. angażuje studentów i wykładowców kierunków stomatologicznych z uczelni z całego świata w tworzenie oraz aktualizację artykułów dotyczących stomatologii publikowanych na Wikipedii. Celem projektu jest zwiększenie globalnej świadomości zdrowotnej poprzez łatwy dostęp do sprawdzonej, zrozumiałej i opartej na dowodach naukowych wiedzy. Pomysł narodził się w 2017 r. na Uniwersytecie w Dundee (Szkocja), gdy grupa studentów stomatologii zauważyła istotny problem – wiele […]

Najnowsze

Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Badania australijskich naukowców wskazują, że fluoryzacja wody pitnej nie tylko skutecznie ogranicza próchnicę u dzieci, ale także przyczynia się do zmniejszania nierówności zdrowotnych. Największe korzyści obserwuje się wśród dzieci pochodzących z rodzin o niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Fluoryzacja wody od lat uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych populacyjnych metod zapobiegania próchnicy. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland, Institute of Science Tokyo oraz University of Adelaide dostarcza jednak nowych […]
Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych? Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość zębiny to dolegliwość zgłaszana przez wielu pacjentów. Ból pojawiający się podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów, picia kwaśnych napojów czy nawet szczotkowania zębów może znacząco obniżać komfort życia. Współczesna stomatologia dysponuje jednak wieloma metodami łagodzenia tych objawów, choć opierają się one na dwóch odmiennych strategiach. Pierwsza polega na hamowaniu przewodnictwa bodźców bólowych poprzez wpływ na pobudliwość zakończeń nerwowych zęba, a druga […]
Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Wykonanie dopasowanego do potrzeb pacjenta uzupełnienia nie oznacza końca leczenia protetycznego. Zaczyna się wówczas tzw. okres okołozabiegowy, który w dużej mierze decyduje o długoterminowym powodzeniu całej terapii. Wówczas opiekę nad pacjentem sprawuje przede wszystkim higienistka stomatologiczna. – Rolą higienistki jest wtedy m.in. uświadomienie pacjentowi jego własnej roli w utrzymywaniu efektów leczenia i nauczenie go, że to on bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie. To od niego zależy, czy będzie cieszył się piękną […]
Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu? Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu?

Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu?

Implanty zębowe należą do najważniejszych osiągnięć współczesnej stomatologii odtwórczej. Wysoka skuteczność leczenia sprawiła, że dla wielu pacjentów stały się one standardem odbudowy utraconych zębów. Mimo to coraz więcej uwagi poświęca się powikłaniom biologicznym, wśród których szczególne miejsce zajmuje periimplantitis. Choć kluczową rolę w jego rozwoju odgrywa biofilm bakteryjny, coraz więcej uwagi poświęca się czynnikom jatrogennym, które mogą zwiększać podatność tkanek […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.