Współpraca z NFZ-em się nie opłaca. „Powodem jest wycena”
Z roku na rok ubywa dentystów chcących współpracować z NFZ-em. Sytuacji nie zmienia nawet wprowadzanie nowych świadczeń z zakresu publicznej stomatologii. Dentyści mówią wprost, że współpraca z NFZ-em nie jest opłacalna.

W październiku 2022 r. w życie weszło rozporządzenie, zgodnie z którym z publicznej stomatologii w Polsce zniknęły wypełnienia amalgamatowe. Środowisko stomatologiczne walczyło o to od lat, ale jednocześnie apelowało, by z jednej strony odpowiednio wycenić świadczenia usuwania wypełnień amalgamatowych, a z drugiej - wprowadzić do koszyka świadczeń nowoczesne i trwałe rodzaje wypełnień. Tymczasem zaproponowana wycena nie satysfakcjonuje dentystów, a zamiast amalgamatu pacjentom proponuje się wypełnienia z cementu szkłojonomerowego.
Publiczna stomatologia znajduje się w trudnej sytuacji od lat i kolejne rozwiązania proponowane przez NFZ tego nie zmieniają. Według danych przytoczonych przez „Dziennik Gazetę Prawną”, w 2021 r. od stycznia do października włącznie wykonano 8,04 mln wypełnień zębów na NFZ, w tym roku już tylko 7,74 mln. Dodatkowo spada liczba dentystów współpracujących z NFZ-em - jeszcze w 2017 r. było ich blisko 11,5 tys. W październiku 2022 r. - tylko 8,2 tys.
Dlaczego? - Powodem jest wycena - powiedział „DGP” Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Dodał, że choć nominalnie NFZ przeznacza co roku więcej pieniędzy na stomatologię, to jednak jest to niewspółmierne ze wzrostem kosztów, jakie ponoszą gabinety z tytułu działalności, zakupu materiałów albo sprzętu.
Zgodnie z cennikami NFZ-u, ekstrakcja zęba jednokorzeniowego to kwota 22,60 zł, zaś leczenie endodontyczne - 84,70 zł. Zdaniem lekarzy, kwoty te nijak mają się do realnych kosztów świadczeń.
- Cała stomatologia w ramach programów dotowanych przez państwo jest dramatycznie niedoszacowana i wskazuje na absolutny brak kompetencji osób, które mają takie decyzje podejmować - mówi o sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej w Polsce dr n. med. Marcin Aluchna, specjalista stomatologii ogólnej i stomatologii zachowawczej, współpracownik Działu Kształcenia Podyplomowego WUM, autor i współautor ponad 50 publikacji.
Źródło: https://edgp.gazetaprawna.pl
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze







