Ważność certyfikatów ochrony radiologicznej pacjenta
Naczelna Izba Lekarska przypomina, że ustawa Prawo atomowe wprowadziła nowe zasady pozyskiwania i terminy ważności certyfikatów ochrony radiologicznej pacjenta.

Jak przypomniano w komunikacie NIL, zgodnie z zapisami ustawy i rozporządzeń wykonawczych:
- certyfikaty ważne w dniu 23.09.2019 r. zachowują ważność do dnia 22.09.2024 r. – jednak z dniem 23.09.2024 r. nie traci się uprawnień do wykonywania zdjęć RTG,
- aby zachować uprawnienia do wykonywania zdjęć RTG należy w okresie od 23.09.2024 r. do 22.09.2029 r. w ramach kształcenia uzyskać 20 punktów szkoleniowych lub przed 23.09.2029 r. zdać egzamin,
- brak ważnego certyfikatu w dniu 23.09.2019 r. wymaga od osób wykonujących badania RTG zdobycia 20 punktów szkoleniowych lub zdania egzaminu do dnia 22.09.2024 r.,
- punkty szkoleniowe zdobyte w danym okresie rozliczeniowym nie przechodzą na okres następny.
Czy lekarze dentyści czują się kompetentni, by opisać zdjęcie RTG pacjenta? Dyskutują o tym specjaliści z dziedziny radiologii – prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska oraz prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski.
Źródło: https://nil.org.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






