W UE spada spożycie antybiotyków. W Polsce odwrotny trend
Jak informuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w 2021 r. antybiotyki stosowało tylko 23% Europejczyków, co jest najniższym odsetkiem od 2009 r. W większości krajów UE spożycie antybiotyków spada - jednym z niechlubnych wyjątków jest Polska.

Według nowych danych opublikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w całej Unii Europejskiej, Islandii i Norwegii każdego roku z powodu zakażeń wywołanych drobnoustrojami opornymi na antybiotyki umiera ponad 35 tys. osób. Takie zakażenia generują w UE 1,5 mld euro dodatkowych kosztów związanych z opieką zdrowotną i utratą produktywności.
Jednak co ważne, na terenie UE stosowanie antybiotyków osiągnęło rekordowo niski poziom - w 2021 r. antybiotyki stosowało tylko 23% Europejczyków, co jest najniższym odsetkiem od 2009 r. Około 8% antybiotyków przyjmowano bez recepty. Bardzo duża część Europejczyków przyjmowała antybiotyki bez uzasadnienia - czyli przy zakażeniach wirusowych lub samych objawach.
W latach 2012-2021 całkowita konsumpcja środków przeciwdrobnoustrojowych u ludzi (w sektorach podstawowej opieki zdrowotnej i szpitali) spadła o 23%. Świadczy to o znacznym zmniejszeniu nieuzasadnionego stosowania tych leków. Jednocześnie znacznie wzrosła również konsumpcja najpowszechniejszych antybiotyków, w szczególności w szpitalach - w latach 2012-2021 konsumpcja karbapenemów w szpitalach wzrosła o 34%.
Polska wśród niechlubnych wyjątków
Niestety, Polska jest krajem, w którym mocno nadużywa się antybiotyków - wynika z raportu OECD. W krajach UE/EOG średnio zużywa się 16,4 dobowych dawek (DDD) antybiotyków na 1 000 mieszkańców dziennie, w Polsce - 22 dawki.
- Na całym świecie jest tendencja, żeby ograniczyć antybiotykoterapię do sytuacji bezwzględnie koniecznych, u nas jest ona nagminnie nadużywana, szczególnie w pandemii - mówiła w rozmowie z PAP prof. Waleria Hryniewicz z Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków.
Przywołana w artykule portalu prawo.pl dr hab. n. o zdr. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, podkreśliła, że w porównaniu z Europą zużycie antybiotyków jest w Polsce wyższe w systemie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, natomiast niższe w lecznictwie szpitalnym.
Będzie program o wartości 50 mln euro
W pierwszej połowie 2023 r. działania w zakresie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe zintensyfikuje Komisja Europejska, która w ramach „Programu UE dla zdrowia” przeznaczy na ten cel 50 mln euro.
Dodatkowo, w ramach unijnego programu badawczego „Horyzont 2020” przeznaczono ponad 690 mln euro na wsparcie badań naukowych i innowacji w tej dziedzinie. W pierwszych dwóch latach realizacji programu „Horyzont Europa” na 13 projektów badawczych dotyczących oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe przeznaczono 32,5 mln euro.
Polska jest w pierwszej dziesiątce krajów europejskich, w których przyjmuje się najwięcej antybiotyków. Często są one zalecane niewłaściwie i zamiast pomagać, szkodzą. Szacuje się, że co roku z powodu odporności bakterii na antybiotyki w Europie umiera kilka tysięcy mieszkańców.
Źródła:
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze




