Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz W 2021 r. 9263 gabinety współpracowały z NFZ-em

W 2021 r. 9263 gabinety współpracowały z NFZ-em

Aleksandra

W odpowiedzi na interpelację posła Waldemara Sługockiego ministerstwo zdrowia poinformowało, że w 2021 r. w Polsce funkcjonowały 9263 gabinety współpracujące z NFZ-em.

W 2021 r. 9263 gabinety współpracowały z NFZ-em

Przypomnijmy – jakiś czas temu poseł Waldemar Sługocki wystosował do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pytał m.in. o niezmieniane od 13 lat wyceny świadczeń stomatologicznych oraz liczbę gabinetów stomatologicznych współpracujących z NFZ-em. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Odpowiedzi na pytania udzielone przez wiceministra Waldemara Kraskę publikujemy poniżej.

Kiedy ministerstwo zdrowia planuje zmianę wyceny świadczeń stomatologicznych? Jakie jest stanowisko ministra w sprawie postulatu podniesienia wyceny świadczeń stomatologicznych o co najmniej 30%?

Jak poinformowano, ostateczna decyzja o cenie jednostki rozliczeniowej leży w kompetencji stron umowy, czyli oferenta oraz oddziału wojewódzkiego NFZ-u. Z tego względu ostateczna wycena świadczeń różni się w poszczególnych oddziału wojewódzkiego NFZ-u, w zależności od istnienia konkurencji na danym rynku usług zdrowotnych.

Z kolei na zlecenie ministra zdrowia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowała pakiety świadczeń z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii, zawierające procedury niezbędne do udzielania świadczenia oraz zasoby niezbędne do ich realizacji. – Pakiety świadczeń były konsultowane z konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, konsultantem krajowym w dziedzinie periodontologii, przedstawicielami Naczelnej Izby Lekarskiej oraz niezrzeszonymi ekspertami klinicznymi. Wyniki prac Agencji zostały przekazane prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia celem zaimplementowania w zarządzeniu prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne – podkreślił wiceminister.

Ponadto, w związku z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE zakazującymi od 1 lipca 2018 r. stosowanie amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów mlecznych, w leczeniu stomatologicznym dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet w ciąży i karmiących oraz nakładającymi na podmioty prowadzące gabinety stomatologiczne, w których stosowany jest amalgamat stomatologiczny lub w których usuwane są wypełnienia z amalgamatu obowiązek wyposażenia swoich gabinetów w separatory amalgamatu do celów zatrzymywania i zbierania cząstek amalgamatu, w tym również cząstek znajdujących się w zużytej wodzie, na zlecenie AOTMiT wycenił koszt planowanego do wprowadzenia świadczenia usunięcia wypełnienia amalgamatowego, jak również koszty zastąpienia amalgamatu stomatologicznego innymi materiałami do wypełnień w leczeniu stomatologicznym.

Czy ministerstwo zdrowia zamierza zwiększyć nakłady finansowe na stomatologię?

Według odpowiedzi ministra, w ostatnich latach istotnie zwiększyła się wysokość środków przeznaczanych na finansowanie leczenia stomatologicznego. W porównaniu do 2018 r. w 2022 r. nakłady te wzrosły o prawie 454 mln zł, czyli o blisko 25%.

Ponadto (…) ze względu na kluczową rolę wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, udzielających świadczeń na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia, w realizacji działań w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 oraz wzrost kosztów prowadzenia działalności leczniczej, w tym wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, będący następstwem wystąpienia epidemii, świadczeniodawcom zapewnione zostały dodatkowe środki pieniężne na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej związanych z przeciwdziałaniem COVID w formie ryczałtu 3% wartości świadczeń wynikającej z rachunku za dany okres sprawozdawczy, które umożliwiają ich udzielanie w sytuacji wzrostu kosztów działalności leczniczej związanego przede wszystkim z koniecznością udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym uwzględniającym wprowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii – dodano.

Jakie kroki planuje podjąć resort zdrowia w sytuacji masowego wypowiadania kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia przez ośrodki stomatologiczne?

Zgodnie z wyjaśnieniami NFZ-u świadczeniodawcy, którzy zrezygnowali z realizacji umów w 2020 r. i 2021 r. (nie przedłużyli wygasających umów, odeszli na emeryturę, zawiesili wykonywanie praktyki lekarsko-dentystycznej) w większości motywowali swoje decyzje trwającą epidemią, związanymi z nią zagrożeniami oraz koniecznością dostosowania wykonywania praktyki lekarsko-dentystycznej do nowych rygorów sanitarno-epidemiologicznych.

Dane NFZ-u dotyczące liczby gabinetów stomatologicznych, w których udzielane są świadczenia stomatologiczne na przestrzeni lat 2015 - 2021, przedstawiono w tabeli.

- Stomatologów zepchnięto do rynku prywatnego. Nie ma presji na lepsze finansowanie publicznej stomatologii - mówi Dariusz Paluszek, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, pytany o przyczyny wciąż zbyt niskich nakładów NFZ na leczenie stomatologiczne.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

AI pomogła pacjentce z rakiem języka odzyskać głos AI pomogła pacjentce z rakiem języka odzyskać głos

AI pomogła pacjentce z rakiem języka odzyskać głos

Po tym, jak rak języka w stadium IV pozbawił ją możliwości artykulacji, pacjentka z USA – dzięki ogromnej determinacji i pomocy sztucznej inteligencji – zachowała swój głos, a nawet akcent – ze wszystkim, co charakteryzowało jej sposób mówienia. Historię pacjentki opisał serwis stomatologiczny Dentistry IQ. W wieku 51 lat Sonya Sotinsky, mieszkanka stanu New Jersey, usłyszała diagnozę: rak języka w stadium IV. W tak zaawansowanym stadium choroby […]
Lek na raka piersi a utrata zębów przez pacjentki Lek na raka piersi a utrata zębów przez pacjentki

Lek na raka piersi a utrata zębów przez pacjentki

Z badania naukowców z Prywatnego Uniwersytetu Antenora Orrego w Trujillo (Peru) wynika, że czas przyjmowania przez pacjentki tamoksyfenu – leku powszechnie stosowanego w leczeniu raka piersi – może wiązać się ze zwiększonym prawdopodobieństwem utraty zębów. Autorzy napisali też, że utrata zębów była większa u pacjentek w starszym wieku oraz u tych, które przyjmowały tamoksyfen, ale nie otrzymywały chemioterapii ani radioterapii. – Średnia liczba utraconych zębów jest wyższa u pacjentek stosujących […]
Rola bakterii Fusobacterium nucleatum w progresji nowotworu piersi Rola bakterii Fusobacterium nucleatum w progresji nowotworu piersi

Rola bakterii Fusobacterium nucleatum w progresji nowotworu piersi

To, co dzieje się w jamie ustnej, może mieć konsekwencje znacznie wykraczające poza zdrowie zębów czy dziąseł. Najnowsze badania naukowców z Wydziału Onkologii Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore (USA) sugerują, że jedna z powszechnych bakterii związanych z chorobami przyzębia może przyspieszać rozwój raka piersi, a jej działanie sięga aż do poziomu DNA komórek nowotworowych. Fusobacterium nucleatum to mikroorganizm dobrze znany stomatologom – jest jednym z głównych sprawców chorób […]
Świadczenie z FKZM – dodatkowe uprawnienia dla pacjentów Świadczenie z FKZM – dodatkowe uprawnienia dla pacjentów

Świadczenie z FKZM – dodatkowe uprawnienia dla pacjentów

Osoby, które otrzymały świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych (FKZM), mogą uzyskać dodatkowe uprawnienie – specjalne zaświadczenie, pozwalające na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych poza kolejnością. Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Jego głównym założeniem jest zapewnienie szybkiego i prostego trybu uzyskania rekompensaty finansowej przez osoby, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub […]

Najnowsze

Hiszpania: 60 mln euro na rozszerzenie publicznej opieki stomatologicznej Hiszpania: 60 mln euro na rozszerzenie publicznej opieki stomatologicznej

Hiszpania: 60 mln euro na rozszerzenie publicznej opieki stomatologicznej

Rząd Hiszpanii zatwierdził podział ponad 60 mln euro na dalsze rozszerzanie koszyka świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. Program ma zwiększyć dostęp do leczenia dentystycznego, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, osób z niepełnosprawnościami, pacjentów onkologicznych oraz seniorów. Hiszpańska rada ministrów kilka tygodni temu zatwierdziła propozycję podziału środków finansowych zarządzanych przez wspólnoty autonomiczne oraz Narodowy Instytut Zarządzania Ochroną Zdrowia (INGESA) na rozwój publicznej opieki […]
Zaniedbania stomatologiczne jako sygnał szerszych problemów zdrowotnych Zaniedbania stomatologiczne jako sygnał szerszych problemów zdrowotnych

Zaniedbania stomatologiczne jako sygnał szerszych problemów zdrowotnych

Pacjent od miesięcy zgłasza ból zęba, ale nie podejmuje leczenia. Rodzic regularnie odwołuje wizyty dziecka, mimo kolejnych ognisk próchnicy. Senior pojawia się w gabinecie z rozległymi zmianami chorobowymi i wyraźnymi problemami z utrzymaniem higieny jamy ustnej. Takie sytuacje nie należą do rzadkości, jednak nie zawsze łatwo ocenić, czy mamy do czynienia z chwilowymi trudnościami pacjenta, czy już z zaniedbaniem stomatologicznym. Dla higienistek stomatologicznych jest to szczególnie istotny temat, ponieważ to one często […]
Telestomatologia wspiera opiekę nad seniorami. Potencjał jest duży, ale istnieją bariery Telestomatologia wspiera opiekę nad seniorami. Potencjał jest duży, ale istnieją bariery

Telestomatologia wspiera opiekę nad seniorami. Potencjał jest duży, ale istnieją bariery

Rozwiązania oparte na telestomatologii mogą znacząco poprawić dostępność i jakość opieki stomatologicznej dla osób starszych. Wyniki międzynarodowego badania ankietowego pokazują jednak, że mimo wysokiej świadomości korzyści płynących z tego typu narzędzi, ich wdrażanie nadal ograniczają koszty, braki szkoleniowe oraz niedostateczna współpraca interdyscyplinarna. Starzenie się populacji stawia przed systemami ochrony zdrowia nowe wyzwania – również w obszarze stomatologii. Osoby starsze częściej zmagają się […]
Czy dieta może wspomagać leczenie chorób przyzębia? Czy dieta może wspomagać leczenie chorób przyzębia?

Czy dieta może wspomagać leczenie chorób przyzębia?

Najnowsze badanie zespołu brytyjskich naukowców z King’s College London wskazuje, że krótkoterminowa dieta naśladująca post (ang. fasting-mimicking diet) może wpływać na obniżenie poziomu markerów stanu zapalnego u pacjentów z zapaleniem przyzębia, co otwiera dyskusję nad rolą zmian w diecie jako uzupełnienia standardowego leczenia stomatologicznego. W badaniu opublikowanym przez naukowców z King’s College London obserwowano 28 pacjentów z chorobą przyzębia, którzy oprócz standardowej terapii periodontologicznej stosowali cyklicznie pięciodniowy schemat […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.