Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne za nami

VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne za nami

Aleksandra

W ostatni weekend (16–18 czerwca) w Serocku miało miejsce jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w kalendarzu naszej branży: siódma edycja Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych. MSS to konferencja naukowa umożliwiająca zdobycie aktualnej wiedzy i podniesienie kwalifikacji zawodowych, ale również okazja do integracji dentystów w urokliwym zakątku Mazowsza, położonym kilkadziesiąt kilometrów od centrum stolicy.

VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne za nami

Podczas uroczystości otwarcia MSS wiceprezes ORL ds. lekarzy dentystów dr n. med. Dariusz Paluszek powiedział: – Te spotkania stanowią dziecko Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, której członkowie w ramach działalności samorządowej robią wszystko, by wykonywanie trudnego zawodu stomatologa nieco ułatwić.

 Znaczenie Spotkań w swoim wystąpieniu podkreślił również prezes ORL w Warszawie dr Piotr Pawliszak: – Nie zapominajmy, że współorganizatorem Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych jest Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uważam, że konferencja stanowi wzór współpracy samorządu ze środowiskiem akademickim. O randze MSS świadczyć może także fakt, że w trakcie tego wydarzenia odbyło się posiedzenie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Izby Lekarskiej z udziałem prezesa NRL dr. Łukasza Jankowskiego.

Maraton czterdziestu wykładów

Jak zawsze imponująco przedstawiał się program naukowy MSS, zrealizowany w ciągu dwóch pierwszych dni konferencji – w piątek i sobotę. Uczestnicy mogli wybierać spośród 40 wykładów, prezentowanych jednocześnie w kilku salach położonego nad Narwią kompleksu hotelowego Narvil Conference & Spa w Serocku. O odpowiedni poziom merytoryczny części naukowej zadbali zaproszeni wykładowcy, wśród których byli konsultanci wojewódzcy i krajowi oraz prezesi towarzystw naukowych (m.in.: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prof. Agnieszka Mielczarek, prof. Beata Kawala, dr hab. Ewa Czochrowska, prof. Mariusz Lipski, prof. Jerzy Sokołowski, prof. Andrzej Wojtowicz, prof. Kazimierz Szopiński).

Imponującej liczbie prelekcji odpowiadała ich różnorodność. Zależnie od zainteresowań zawodowych, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w kilku blokach tematycznych. Pierwszego dnia podczas sesji stomatologii zachowawczej można było poszerzyć wiedzę z zakresu leczenia pacjentów z zaburzeniami odżywiania, trudnych przypadków endodontycznych, mechanicznego opracowania kanałów oraz metod uzyskania naturalnie wyglądających odbudów kompozytowych zębów przednich. W czasie sesji chirurgii stomatologicznej poruszono zagadnienie związku chorób przyzębia z kardiologią, trendów w leczeniu pacjentów z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, potrzeb implantoprotetycznych seniorów oraz różnic w obrazie RTG i obrazie klinicznym okiem biegłego sądowego.

Dzięki sesji periodontologicznej uczestnicy MSS poszerzyli wiedzę z zakresu klasyfikacji chorób przyzębia i zmian wokół implantów, niechirurgicznego leczenia chorób przyzębia, wybranych elementów chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej oraz fazy podtrzymującej w terapii chorób przyzębia. Nie mniej ciekawie prezentowała się sesja protetyki stomatologicznej, podczas której poruszono temat protez szkieletowych, zęba leczonego endodontycznie jako filaru protetycznego oraz zastosowania artykulatorów. Uczestnicy sesji gerostomatologicznej wysłuchali wykładów na temat wyzwań i oczekiwań osób w wieku senioralnym, specyfiki leczenia kanałowego,  ortodontycznego i implantoprotetycznego oraz problemów onkologicznych pacjentów gerostomatologicznych, a także adhezji w aspekcie uzębienia osób starszych.

Drugi dzień MSS otwierał blok poświęcony ortodoncji, podczas którego można było wysłuchać wykładów nt. ryzyka resorpcji korzeni zębów w trakcie leczenia ortodontycznego, synergii DSD i terapii nakładkami, leczenia dorosłych przy użyciu stałych i zdejmowanych aparatów estetycznych, współpracy ortodontyczno-protetycznej oraz pracy zespołowej orto-perio w terapii wad szkieletowych. Sesja stomatologii dziecięcej była okazją, by omówić zmiany patologiczne błony śluzowej jamy ustnej u małoletnich, a także temat trudnego pacjenta, fluoryzacji oraz pacjenta obciążonego astmą.

Dodatkowo odbyły się sesje Wojskowej Izby Lekarskiej oraz Zakładu Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej WUM, dostępne były też wykłady dotyczące kwestii prawnych w kontekście pracy lekarza stomatologa. Dopełnieniem konferencji były warsztaty praktyczne prowadzone przez największe autorytety branży stomatologicznej. Co nie bez znaczenia, uczestnicy MSS, poza wiedzą i nowymi umiejętnościami praktycznymi, uzyskali 25 punktów edukacyjnych. Konferencji towarzyszyła wystawa, podczas której można było zapoznać się z ofertą handlową firm medycznych. Jak podaje miesięcznikiem OIL „Puls”, w trakcie MSS wręczona została statuetka Grand Prix wystawców, którą w drodze głosowania przyznano firmie Arkona.

„Okazja do przedyskutowania wielu palących zagadnień”

 Na tym jednak nie kończy się rola wydarzenia takiej rangi jak MSS. Na stronie OIL podano: – Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne stanowią okazję do przedyskutowania wielu palących zagadnień z organizacji systemu opieki stomatologicznej, jak i kwestii dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, czy też współpracy z innymi grupami zawodowymi.

 W rozmowie z „Pulsem” dr n. med. Dariusz Paluszek komentując tworzone właśnie regulacje prawne powołujące do życia nowe zawody medyczne (w tym trzy ściśle związane ze stomatologią), potwierdził, że jest to nieuchronną konsekwencją zmieniającego się paradygmatu zawodu lekarza dentysty – w opinii dr. Paluszka, staje się on bardziej zespołowy.

 Organizatorami MSS są Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, Wydział Lekarsko-Stomatologiczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz CERMED Centrum Rozwoju Medycyny. Po sukcesie tegorocznych Spotkań, w których uczestniczyło ponad pół tysiąca osób, organizatorzy zapowiadają już przyszłoroczną edycję MSS.

 Źródła: https://izba-lekarska.pl/monitor-lekarski/mazowieckie-po-raz-siodmy/

https://mss.izba-lekarska.pl/

Proponowane

Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. Marcin Kozakiewicz (1969–2026). Chirurg, naukowiec, nauczyciel

Prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz należał do grona najbardziej cenionych polskich specjalistów w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz implantologii. Przez ponad trzy dekady łączył działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną, pozostawiając trwały ślad zarówno w polskiej stomatologii, jak i środowisku akademickim. Ukończył Oddział Stomatologiczny Akademii Medycznej w Łodzi w 1993 r. Już podczas studiów rozwijał zainteresowania naukowe, realizując indywidualny tok nauczania w Katedrze Histologii i Embriologii. W kolejnych […]
Nie żyje lek. dent. Anna Tarkowska – działaczka samorządu lekarskiego Nie żyje lek. dent. Anna Tarkowska – działaczka samorządu lekarskiego

Nie żyje lek. dent. Anna Tarkowska – działaczka samorządu lekarskiego

12 lipca 2025 r. w wieku 71 lat zmarła lek. dent. Anna Tarkowska – specjalistka stomatologii ogólnej i protetyki, od 1989 r. działaczka samorządu lekarskiego, zastępczyni Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w latach 1993-2025. Lek. dent. Anna Tarkowska była absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, specjalistką I stopnia stomatologii ogólnej oraz II stopnia protetyki. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego, bioetyki i socjologii medycyny na Wydziale Prawa i Administracji […]
Nie żyje dr n. med. Ewa Hubert – działaczka samorządu lekarskiego Nie żyje dr n. med. Ewa Hubert – działaczka samorządu lekarskiego

Nie żyje dr n. med. Ewa Hubert – działaczka samorządu lekarskiego

27 sierpnia w wieku 84 lat zmarła dr n. med. Ewa Hubert – specjalistka chirurgii stomatologicznej i chirurgii szczękowej, wieloletni pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zaangażowana działaczka samorządu lekarskiego. Ewa Hubert urodziła się 8 sierpnia 1941 r. w Klimontowie. Studia ukończyła w 1964 r. Tytuł specjalisty chirurgii stomatologicznej uzyskała w 1974 r. Pięć lat później uzyskała tytuł specjalisty w zakresie chirurgii szczękowej oraz stopień doktora nauk […]
Nie żyje dr Pablo Echarri – wybitny specjalista w dziedzinie ortodoncji Nie żyje dr Pablo Echarri – wybitny specjalista w dziedzinie ortodoncji

Nie żyje dr Pablo Echarri – wybitny specjalista w dziedzinie ortodoncji

W środę 10 września w wieku 68 lat zmarł dr Pablo Echarri Lobiondo, wybitny specjalista w dziedzinie ortodoncji i ortopedii szczękowo-twarzowej, ceniony wykładowca, założyciel Athenea Dental Institute, Master Course Director w Athenea Institute Polska. Studia stomatologiczne na Uniwersytecie w Montevideo (Urugwaj) Pablo Echarri ukończył w roku 1981. Przez wiele lat powadził działalność kliniczną w Barcelonie i Badalonie (Hiszpania). Był cenionym wykładowcą, swoją wiedzą dzielił się podczas kursów i konferencji […]

Najnowsze

Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN? Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN?

Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN?

Właściciel gabinetu przychodzi rano do pracy i uruchamia komputer. Na ekranie zamiast terminarza wizyt pojawia się komunikat informujący, że wszystkie dane zostały zaszyfrowane. Nie można otworzyć dokumentacji medycznej, sprawdzić harmonogramu wizyt ani uruchomić programu do obsługi zdjęć RTG. W poczekalni czekają pacjenci, telefon nie przestaje dzwonić, a personel nie wie, jak kontynuować pracę. Jeszcze kilka lat temu taki scenariusz kojarzył się głównie z dużymi korporacjami. Dziś […]
Co stomatolodzy powinni wiedzieć o wpływie wapowania na zdrowie jamy ustnej? Co stomatolodzy powinni wiedzieć o wpływie wapowania na zdrowie jamy ustnej?

Co stomatolodzy powinni wiedzieć o wpływie wapowania na zdrowie jamy ustnej?

E-papierosy zyskały reputację mniej szkodliwej alternatywy dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych i coraz częściej są wykorzystywane jako narzędzie wspomagające rzucanie palenia. Rosnąca liczba badań wskazuje jednak, że zarówno urządzenia dostarczające nikotynę, jak i ich beznikotynowe odpowiedniki mogą negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. Wśród obserwowanych skutków znajdują się m.in. zwiększone ryzyko próchnicy, suchość jamy ustnej, choroby przyzębia oraz zaburzenia gojenia tkanek. […]
Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Przez dziesięciolecia antybiotyki i środki antyseptyczne należały do najważniejszych narzędzi wspierających leczenie stomatologiczne. Dzięki nim możliwe stało się skuteczne ograniczanie zakażeń, bezpieczne przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz kontrolowanie stanów zapalnych. Jednak w obliczu narastającej oporności drobnoustrojów na leczenie przeciwdrobnoustrojowe poważnym wyzwaniem współczesnej medycyny, w tym także stomatologii, staje się odpowiedzialne korzystanie z dostępnych obecnie metod. Antybiotykooporność przez wiele lat była kojarzona przede wszystkim z leczeniem szpitalnym […]
Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę? Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę?

Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę?

Choć przez lata palenie tytoniu było szczególnie popularne wśród mężczyzn, najnowsze dane wskazują na wyraźną zmianę tego trendu wśród nastolatków. W wielu krajach Europy to właśnie dziewczęta coraz częściej sięgają po papierosy i e-papierosy. Zjawisko to nie tylko budzi niepokój epidemiologów, ale ma też bezpośrednie konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej, z którymi lekarze dentyści będą spotykać się coraz częściej w codziennej praktyce. Z analiz przywoływanych przez WHO wynika, że w części państw […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.