Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Ustawa o jakości wróciła do Sejmu jako projekt poselski

Ustawa o jakości wróciła do Sejmu jako projekt poselski

Aleksandra

We wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jedną z najważniejszych zaproponowanych zmian jest to, że to podmiot leczniczy ma decydować, które dane będzie zbierać przy rejestrowaniu zdarzenia niepożądanego.

Ustawa o jakości wróciła do Sejmu jako projekt poselski

Przypomnijmy – pod koniec kwietnia Sejm nie zdołał odrzucić senackiego weta wobec tzw. ustawy o jakości, przygotowanej przez ministerstwo zdrowa. Zakładała ona m.in. obowiązkową autoryzację dla podmiotów udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych oraz konieczność wdrożenia systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych przez wszystkie podmioty lecznicze. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Projekt od początku budził sprzeciw środowiska lekarskiego, które podnosiło, że nie ma ona nic wspólnego z prawdziwym systemem no-fault, a dodatkowo tworzy system donoszenia na siebie pracowników medycznych (więcej informacji TUTAJ).

Ustawa o jakości bez kwestii no-fault

Minister zdrowia Adam Niedzielski od razu zapowiedział, że zrobi wszystko, aby ustawa wróciła pod obrady Sejmu. Dodał, że kwestia systemu no-fault – czyli odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne – zostanie oddzielona od ustawy o jakości.

I tak we wtorek 13 czerwca podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o jakości. Obejmuje ona przede wszystkim aspekty wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, autoryzacji, akredytacji i rejestrów medycznych.

W porównaniu do ustawy (projekt przygotowany przez ministerstwo zdrowia), którą odrzucił Sejm, poselski projekt jest mniej szczegółowy. Nie ma w nim chociażby szeregu regulacji wyznaczających kto, w jakim czasie i jakie dane (w tym wszystkich uczestników zdarzenia niepożądanego) ma podawać. Lekarze mówili o rządowym projekcie, że to system donoszenia na siebie personelu medycznego. Projekt poselski unika tych kontrowersji – czytamy w serwisie prawo.pl.

Jak zapewniał podczas posiedzenia komisji poseł PiS Czesław Hoc, ustawa ma wprowadzić obowiązek posiadania wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, usprawnić proces akredytacji w ochronie zdrowia z wydłużeniem okresu ważności akredytacji do 5 lat i utworzyć system monitorowania wniosków o udzielanie akredytacji.

System no-fault w innym dokumencie

Kwestia systemu no-fault ma zostać uregulowana poprzez nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Główną zmianą ma być możliwość wypłaty rekompensaty dla pacjenta bez konieczności wykazywania winy lekarza.

– Z projektu usunięto zarówno szczegółowe wytyczne, dotyczące raportowania zdarzeń niepożądanych, jak i artykuł odnoszący się do Kodeksu karnego. Ten przepis miał umożliwiać nadzwyczajne złagodzenie kary przez sąd, jeśli wcześniej członek personelu medycznego zgłosił zdarzenie niepożądane ze swoim udziałem. Łączył więc raportowanie zdarzeń niepożądanych z odpowiedzialnością karną – dodano w serwisie prawo.pl.

Obecnie mamy do czynienia z dużą intensyfikacją działań prokuratury związanych z kwestiami medycznymi – mówi w rozmowie z Dentonetem radca prawny Paweł Strzelec. Dodaje, że w prokuraturach powstały specjalne działy zajmujące się kwestią błędów medycznych.

Źródło: https://www.prawo.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

NFZ publikuje projekt zmian w stomatologii. NIL krytykuje propozycje dotyczące pakietów ST30 NFZ publikuje projekt zmian w stomatologii. NIL krytykuje propozycje dotyczące pakietów ST30

NFZ publikuje projekt zmian w stomatologii. NIL krytykuje propozycje dotyczące pakietów ST30

Spór wokół interpretacji i rozliczania świadczeń stomatologicznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wchodzi w nową fazę. Po tygodniach kontrowersji wywołanych komunikatami NFZ-u dotyczącymi pakietów ST30, ST30A, ST30B i ST30C, pojawił się projekt zarządzenia prezesa Funduszu, który ma formalnie „doprecyzować” zasady realizacji świadczeń. Propozycja spotkała się jednak z jednoznacznie negatywną oceną prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, które zarzuca Funduszowi faktyczne ograniczenie zakresu świadczeń gwarantowanych oraz próbę […]
USA: ustawa Trumpa odetnie 12 mln osób od opieki dentystycznej? USA: ustawa Trumpa odetnie 12 mln osób od opieki dentystycznej?

USA: ustawa Trumpa odetnie 12 mln osób od opieki dentystycznej?

Instytut CareQuest for Oral Health – wiodąca amerykańska organizacja non-profit działająca na rzecz równego i powszechnego dostępu do opieki stomatologicznej – ostrzega przed drastycznymi konsekwencjami nowej ustawy budżetowej, podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa jako część jego tzw. „wielkiej, pięknej ustawy”. Dokument zakłada znaczące cięcia w programie Medicaid – publicznym systemie ubezpieczeń zdrowotnych, z którego korzystają dziesiątki milionów Amerykanów o niskich dochodach. Szacuje się, że dostęp […]
Limity przyjęć na studia stomatologiczne 2025/2026 – jest projekt rozporządzenia Limity przyjęć na studia stomatologiczne 2025/2026 – jest projekt rozporządzenia

Limity przyjęć na studia stomatologiczne 2025/2026 – jest projekt rozporządzenia

Ministerstwo zdrowia – w porozumieniu z ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego – skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia określający limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym na poszczególne uczelnie w roku akademickim 2025/2026. Proponowany przez resort limit przyjęć na stomatologię wynosi łącznie 1441 miejsc. Jak wynika z projektu rozporządzenia, w roku akademickim 2025/2026 limit przyjęć na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym ma wynieść łącznie 1441 miejsc, w tym: – na jednolitych studiach […]
Rząd przyjął projekt noweli regulującej wydawanie e-dyplomów Rząd przyjął projekt noweli regulującej wydawanie e-dyplomów

Rząd przyjął projekt noweli regulującej wydawanie e-dyplomów

Rząd przyjął projekt noweli regulującej wdrożenie wydawania dyplomów ukończenia studiów, a także dyplomów doktorskich oraz habilitacyjnych w postaci elektronicznej. Projekt zakłada, że obowiązek wydawania e-dyplomów zostanie wprowadzony 1 stycznia 2027 r. Pojawią się one również w mObywatelu. – Co ważne, dyplomy w postaci papierowej będą sporządzane bezpłatnie – na wniosek studenta – podkreślił resort nauki we wpisie na portalu X. Jak czytamy w komunikacie KPRM, nowe przepisy […]

Najnowsze

Śląski Uniwersytet Medyczny z patentem na system wspomagający operacje twarzoczaszki Śląski Uniwersytet Medyczny z patentem na system wspomagający operacje twarzoczaszki

Śląski Uniwersytet Medyczny z patentem na system wspomagający operacje twarzoczaszki

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uzyskał patent na system dynamicznej nawigacji stosowany w zabiegach ortognatycznych – poinformowała PAP uczelnia. Rozwiązanie ma umożliwiać bardziej precyzyjne przemieszczanie i stabilizację kości twarzoczaszki podczas skomplikowanych operacji rekonstrukcyjnych. Autorami opatentowanego rozwiązania są inżynierowie firmy Ortolab oraz prof. dr hab. n. med. Iwona Niedzielska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Za projekt badaczka otrzymała nagrody przyznane przez Naczelną Izbę Lekarską oraz kapitułę konkursu „Zdrowa przyszłość – […]
Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN? Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN?

Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN?

Właściciel gabinetu przychodzi rano do pracy i uruchamia komputer. Na ekranie zamiast terminarza wizyt pojawia się komunikat informujący, że wszystkie dane zostały zaszyfrowane. Nie można otworzyć dokumentacji medycznej, sprawdzić harmonogramu wizyt ani uruchomić programu do obsługi zdjęć RTG. W poczekalni czekają pacjenci, telefon nie przestaje dzwonić, a personel nie wie, jak kontynuować pracę. Jeszcze kilka lat temu taki scenariusz kojarzył się głównie z dużymi korporacjami. Dziś […]
Co stomatolodzy powinni wiedzieć o wpływie wapowania na zdrowie jamy ustnej? Co stomatolodzy powinni wiedzieć o wpływie wapowania na zdrowie jamy ustnej?

Co stomatolodzy powinni wiedzieć o wpływie wapowania na zdrowie jamy ustnej?

E-papierosy zyskały reputację mniej szkodliwej alternatywy dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych i coraz częściej są wykorzystywane jako narzędzie wspomagające rzucanie palenia. Rosnąca liczba badań wskazuje jednak, że zarówno urządzenia dostarczające nikotynę, jak i ich beznikotynowe odpowiedniki mogą negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. Wśród obserwowanych skutków znajdują się m.in. zwiększone ryzyko próchnicy, suchość jamy ustnej, choroby przyzębia oraz zaburzenia gojenia tkanek. […]
Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Przez dziesięciolecia antybiotyki i środki antyseptyczne należały do najważniejszych narzędzi wspierających leczenie stomatologiczne. Dzięki nim możliwe stało się skuteczne ograniczanie zakażeń, bezpieczne przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz kontrolowanie stanów zapalnych. Jednak w obliczu narastającej oporności drobnoustrojów na leczenie przeciwdrobnoustrojowe poważnym wyzwaniem współczesnej medycyny, w tym także stomatologii, staje się odpowiedzialne korzystanie z dostępnych obecnie metod. Antybiotykooporność przez wiele lat była kojarzona przede wszystkim z leczeniem szpitalnym […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.