Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Ustawa o jakości w ochronie zdrowia skupia się na szukaniu winnych?

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia skupia się na szukaniu winnych?

Aleksandra

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest szkodliwa dla personelu medycznego – uważa lek. Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jego zdaniem, zamiast skupiać się na raportowaniu i analizie zdarzeń niepożądanych, zajmuje się szukaniem „sprawców” – i to niezwłocznie.

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia skupia się na szukaniu winnych?

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest na etapie procedowania w parlamencie. Została uchwalona przez Sejm i odrzucona przez Senat. W tym tygodniu zaplanowano ponowne prace nad nią w Sejmie. Krytyczną opinię na jej temat ma wiele środowisk lekarskich, m.in. samorząd lekarski i związek zawodowy tej grupy profesjonalistów.

Sebastian Goncerz, który był jednym z prelegentów w czasie VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach podkreślił, że ustawa „nie tworzy systemu, który ma na celu raportowanie zdarzeń niepożądanych, ich analizę oraz wdrażanie wytycznych na każdym szczeblu ochrony zdrowia, ale zajmuje się tylko szukaniem i identyfikowaniem tzw. sprawców”.

Każdy „sprawca” musi zdarzenie niepożądane zgłosić, podać swoje dane oraz podać dane wszystkich pozostałych uczestników zdarzenia. W dodatku – według ustawy – musi to zrobić niezwłocznie po jego stwierdzeniu, co jeszcze nawet brzmi sensownie na przykład w szpitalnictwie, ale co ma zrobić ratownik w karetce, kiedy dzieje się wszystko „tu i teraz”? Czy ma wszystko rzucić i to zgłosić? Tego ustawodawca nie przewiduje – skwitował.

Lekarz zwrócił też uwagę, że ustawodawca nie uwzględnił zgłoszonych przez środowisko lekarskie poprawek, dodatkowo do raportu niepożądanych zdarzeń dostępu nie mają samorządy zawodów medycznych, związki zawodowe, organizacje naukowe i pacjentów. Ich analizą zajmować mają się jedynie decydenci.

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ustawa wprowadza rewolucyjne zmiany i być może z tego powodu budzi kontrowersje. Podczas wystąpień publicznych podkreśla, że system no-fault nie oznacza nigdzie zwolnienie lekarzy z odpowiedzialności karnej.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Jednym z partnerów medialnych Kongresu był Serwis Zdrowie.

– Jeśli lekarz dentysta ma na głowie mniej formalnych obowiązków związanych z wykonywanym zawodem, ma więcej czasu dla pacjentów. Będziemy dążyć, by lekarze mogli skupić się na wykonywaniu własnego zawodu, bo dziś jest mnóstwo zadań, które lekarz musi wypełnić urzędowo – mówi przewodniczący Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej i wiceprezes NRL dr Paweł Barucha.

Źródło: Serwis Zdrowie

https://pap-mediaroom.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

NRL apeluje o zmiany w ochronie prawnej medyków NRL apeluje o zmiany w ochronie prawnej medyków

NRL apeluje o zmiany w ochronie prawnej medyków

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do ministerstwa zdrowia o zmianę przepisów przyznających medykom ochronę należną funkcjonariuszowi publicznemu. W praktyce chodzi o to, by lekarze i lekarze dentyści nie byli traktowani jak funkcjonariusze publiczni tylko w sytuacjach, gdy wykonują zawód w podmiocie, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ale także w placówkach prywatnych. Obecnie – zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza […]
Nielegalne praktyki stomatologiczne – zagrożenie dla zdrowia publicznego Nielegalne praktyki stomatologiczne – zagrożenie dla zdrowia publicznego

Nielegalne praktyki stomatologiczne – zagrożenie dla zdrowia publicznego

Nielegalne praktyki stomatologiczne to zjawisko, które w szybkim tempie rozprzestrzenia się na całym świecie – zagraża zdrowiu pacjentów, podważa zaufanie do zawodu lekarza dentysty i obnaża luki w systemach ochrony zdrowia. Najnowszy raport FDI pokazuje, że mimo istniejących regulacji problem wciąż narasta, a skuteczna walka z nim wymaga międzynarodowej współpracy, lepszego egzekwowania prawa i edukacji społecznej. Nielegalne praktyki stomatologiczne – czyli świadczenie usług dentystycznych bez odpowiednich […]
Resort zdrowia planuje uproszczenie konkursów w NFZ Resort zdrowia planuje uproszczenie konkursów w NFZ

Resort zdrowia planuje uproszczenie konkursów w NFZ

Ministerstwo zdrowia chce uprościć i przyspieszyć procedury konkursowe prowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia, który ma ograniczyć formalności, usprawnić prace komisji konkursowych i skrócić czas trwania postępowań o zawarcie umów dotyczących udzielania świadczeń zdrowotnych. Resort zdrowia zapowiedział zmiany w zasadach przeprowadzania przez NFZ konkursów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Ministerstwo przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu ogłaszania postępowań […]
Finansowanie ochrony zdrowia pod presją kosztów i demografii Finansowanie ochrony zdrowia pod presją kosztów i demografii

Finansowanie ochrony zdrowia pod presją kosztów i demografii

Nierówne oskładkowanie różnych grup obywateli, brak mechanizmów wsparcia profilaktyki zdrowotnej, zmiany demograficzne i rosnące koszty opieki długoterminowej – to główne bariery dla obecnego budżetu NFZ-u zdiagnozowane przez ekspertów Think Tanku SGH dla ochrony zdrowia. Ich zdaniem, potrzebne są gruntowne reformy oparte m.in. na większym solidaryzmie w finansowaniu świadczeń oraz nacisku na prewencję. Jak wynika z raportu Think Tanku SGH dla ochrony zdrowia „Nowa architektura finansowania […]

Najnowsze

Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Przez dziesięciolecia antybiotyki i środki antyseptyczne należały do najważniejszych narzędzi wspierających leczenie stomatologiczne. Dzięki nim możliwe stało się skuteczne ograniczanie zakażeń, bezpieczne przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz kontrolowanie stanów zapalnych. Jednak w obliczu narastającej oporności drobnoustrojów na leczenie przeciwdrobnoustrojowe poważnym wyzwaniem współczesnej medycyny, w tym także stomatologii, staje się odpowiedzialne korzystanie z dostępnych obecnie metod. Antybiotykooporność przez wiele lat była kojarzona przede wszystkim z leczeniem szpitalnym […]
Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę? Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę?

Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę?

Choć przez lata palenie tytoniu było szczególnie popularne wśród mężczyzn, najnowsze dane wskazują na wyraźną zmianę tego trendu wśród nastolatków. W wielu krajach Europy to właśnie dziewczęta coraz częściej sięgają po papierosy i e-papierosy. Zjawisko to nie tylko budzi niepokój epidemiologów, ale ma też bezpośrednie konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej, z którymi lekarze dentyści będą spotykać się coraz częściej w codziennej praktyce. Z analiz przywoływanych przez WHO wynika, że w części państw […]
Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Są ludzie, których pamięta się nawet po wielu latach, nie dlatego, że zdobyli tytuły naukowe czy zajmowali wysokie stanowiska. Pamięta się ich dlatego, że od początku wyróżniali się pasją, ciekawością i konsekwencją w działaniu. Jedną z takich osób był Marcin. Pamiętam Marcina jeszcze jako studenta stomatologii w Łodzi. Już wtedy wyróżniał się aktywnością naukową i zainteresowaniem tematami wykraczającymi poza program studiów. Nie przypuszczałem wówczas, jak znaczącą postacią dla polskiej […]
Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie? Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Nieprzyjemny, wysoki dźwięk urządzeń stomatologicznych to dla wielu pacjentów główne źródło stresu i powód unikania wizyt u dentysty. Nowe badania pokazują jednak, że problemu nie da się rozwiązać wyłącznie przez obniżenie głośności. Kluczem jest jakość dźwięku – i jej naukowa optymalizacja. Lęk przed leczeniem stomatologicznym sprawia, że wielu pacjentów rezygnuje z regularnych wizyt w gabinecie. Jednym z najczęściej wskazywanych czynników wywołujących niepokój jest charakterystyczny, wysoki dźwięk urządzeń […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.