USA: opiody, zgon pacjenta i 20 lat więzienia dla dentysty
Dentysta z północnego Kentucky (USA) został skazany na 20 lat więzienia za nielegalne przepisywanie opioidów, które doprowadziło do śmierci jednego z jego pacjentów w wyniku przedawkowania morfiny.
Jak wynika z dokumentów sądowych, 61-letni dr Jay M. Sadrinia – właściciel klinik dentystycznych w Crescent Springs w stanie Kentucky – bez żadnych medycznych wskazań przepisywał swoim pacjentom silne opioidy w ramach rutynowych zabiegów stomatologicznych. Robił to nawet w sytuacjach, gdy dokumentacja medyczna pacjenta wskazywała, że ma on problemy z uzależnieniem od środków psychoaktywnych.
Nieuzasadnione przepisanie opioidów przez dr. Sadrinię zakończyło się zgonem jednego z pacjentów – dentysta obciążył go opłatą w wysokości 37 tys. dolarów za leczenie stomatologiczne, a następnie pacjent otrzymał receptę na całkowicie niepotrzebne z medycznego punktu widzenia duże ilości bardzo silnych leków, w tym morfinę. Kilka dni później pacjent zmarł z powodu przedawkowania.
Jak poinformował Departament Sprawiedliwości, dentysta został skazany na 20 lat więzienia za nielegalne przepisywanie opioidów, w tym nielegalną ich dystrybucję, która doprowadziła do śmierci pacjenta. W wyroku podkreślono, że Jay M. Sadrinia jako wykwalifikowany lekarz dentysta musiał mieć świadomość, że nieuzasadnione przepisywanie pacjentom tego typu środków może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia – stąd wysoki wymiar kary.
Źródła: https://www.fox19.com/


