Stany Zjednoczone: gdzie do lekarza, w tym do dentysty?
Dane statystyczne za rok 2023 na temat amerykańskich systemów opieki zdrowotnej obejmują także informacje dotyczące leczenia stomatologicznego, w tym liczby lekarzy dentystów praktykujących w danym stanie w porównaniu do liczby mieszkańców.

Amerykański portal finansowy WalletHub opublikował ranking stanów z najlepszymi i najgorszymi systemami opieki zdrowotnej w 2023 roku, porównując 50 stanów oraz stołeczny Dystrykt Kolumbii pod względem 44 kluczowych wskaźników, takich jak m.in. koszty, dostępność i uzyskiwane wyniki leczenia.
Jeżeli chodzi o ogólną opiekę zdrowotną, w bieżącym roku najwyżej sklasyfikowanym stanem jest Minnesota, a tuż za tą amerykańską „Krainą 10 000 jezior” uplasowały się Iowa, Rhode Island, Dakota Północna i Utah. Listę zamykają natomiast (od pozycji 51 do 47): Wirginia Zachodnia, Luizjana, Alabama, Alaska oraz Missisipi.
Najwięcej i najmniej lekarzy stomatologów
Nieco inaczej prezentują się statystyki dotyczące praktykujących w poszczególnych stanach lekarzy dentystów. Najłatwiej o stomatologa w trzech regionach (ex-aequo): stołeczny Dystrykt Kolumbii, Nebraska oraz Wirginia, a pierwszą piątkę zamykają Nowy Meksyk i Maryland. Najgorzej pod względem dostępności lekarzy stomatologów jest kolejno w Dakocie Północnej, Missisipi, Alabamie, Luizjanie oraz Tennessee.
W badaniu przedstawiono także inne dane dotyczące różnic w opiece medycznej w poszczególnych regionach Stanów Zjednoczonych.
– W Utah obowiązuje najniższa średnia miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne (431 USD). Jest ona 2,7 razy niższa niż w Wirginii Zachodniej, gdzie pobiera się 1174 USD.
– W Dakocie Północnej notowana jest najniższa liczba zgonów niemowląt na 1000 żywych urodzeń (3), trzykrotnie niższa niż w stanie Missisipi (9 zgonów niemowląt na 1000 żywych urodzeń).
– W Missisipi jest najniższy odsetek osób dorosłych bez rutynowej wizyty u lekarza w ciągu ostatnich dwóch lat (10,8%). Jest on niemal dwukrotnie niższy niż w Kalifornii (20,30%).
Na początku bieżącego roku portal WalletHub opublikował także wyniki dotyczące stanów USA o najlepszym i najgorszym stanie zdrowia jamy ustnej mieszkańców.
– Uważam, że w Polsce w niektórych klinikach wykonujemy stomatologię na poziomie światowym. Granice się zatarły – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Grzegorz Wasiluk, członek Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, autor i współautor licznych publikacji ukierunkowanych na rozwiązania CAD/CAM stosowane w protetyce i implantoprotetyce, prowadzący kursy i szkolenia.
T.H.
Źródło: https://www.dentistryiq.com/dentistry/article/14297586/states-with-the-most-fewest-dentists
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






