USA: dentyści narażeni na przemoc z użyciem broni
Mimo wielu tragicznych w skutkach zdarzeń, do których dochodzi w Stanach Zjednoczonych, środowisko osób związanych zawodowo ze stomatologią nie wypowiada się zbyt często na temat przemocy z użyciem broni i nie postuluje bardziej rygorystycznej kontroli dostępu do niej. A zdaniem wielu osób tego problemu nie można dłużej ignorować. Tematykę tę podjęto w artykule opublikowanym na początku kwietnia w czasopiśmie „Journal of the American Dental Association” (JADA).
W artykule pt. „Addressing gun violence as a public health problem. Why dentistry needs to engage” wysunięto postulat, by organizacje reprezentujące personel stomatologiczny opracowały nowe wytyczne w sprawie przemocy z użyciem broni, zachęcały do tworzenia stref wolnych od broni w gabinetach dentystycznych oraz lobbowały na rzecz zakazu wnoszenia broni do tych placówek i innych miejsc.
– Korzystając z narzędzi, jakimi dysponuje publiczna opieka zdrowotna, specjaliści z zakresu stomatologii oraz reprezentujące ich organizacje mogą włączyć się do działań i zwiększyć wysiłki, aby położyć kres przemocy z użyciem broni – napisali autorzy z zespołu kierowanego przez dr. Habiba Benziana, profesora z Wydziału Epidemiologii i Promocji Zdrowia na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU).
Dwie strzelaniny w gabinetach stomatologicznych
Postulaty te są szczególnie aktualne w kontekście aktów przemocy, do których w ostatnim czasie doszło w dwóch gabinetach dentystycznych. 29 lutego w Kalifornii pacjent zastrzelił 28-letniego stomatologa i zranił dwie inne osoby. Natomiast w styczniu podczas strzelaniny, która miała miejsce w Tyler w Teksasie, śmierć ponieśli dwaj dentyści – w wieku 75 i 59 lat.
Oświadczenie dotyczące przemocy z użyciem broni palnej już w 2022 r. wydało Amerykańskie Towarzystwo Medyczne (AMA), a Krajowe Stowarzyszenie Stomatologiczne (NDA) otwarcie poparło zaostrzenie dostępu do broni palnej (dokument ten był pokłosiem masakry w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie, w której zginęło 19 dzieci i 2 osoby dorosłe). Jednak inne organizacje stomatologiczne praktycznie nie wypowiadały się dotąd na ten temat, a wciąż obowiązujące wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) w tym zakresie mają już ponad 20 lat.
Dlatego, zdaniem autorów artykułu, stowarzyszenia dentystyczne powinny zaktualizować lub stworzyć od zera wytyczne, które będą zgodne z nowymi rekomendacjami takich instytucji federalnych, jak Agencja ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury (CISA). Powinny one obejmować jasne stanowisko środowiska stomatologicznego w sprawie przemocy z użyciem broni.
Jakie kroki powinny podjąć organizacje i instytucje branży dentystycznej?
Stowarzyszenia stomatologiczne powinny ponadto:
- wspierać powstawanie stref wolnych od broni w placówkach opieki zdrowotnej (w tym w gabinetach dentystycznych),
- promować politykę zerowej tolerancji wobec przemocy w miejscu pracy, jakim jest placówka opieki zdrowotnej,
- weryfikować pacjentów pod kątem ryzyka przemocy z użyciem broni (depresja, nadużywanie substancji psychoaktywnych itd.), a następnie oferować takim osobom wsparcie odpowiednich instytucji,
- opracować wytyczne, które pozwolą w przyszłości zapobiegać zdarzeniom z użyciem broni palnej,
- prowadzić badania nad przemocą z użyciem broni.
– Bez względu na to, jakie jest polityczne stanowisko w sprawie dostępu broni, alarmująca liczba 656 masowych strzelanin w Stanach Zjednoczonych w 2023 r. przypomina, że konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, aby zaradzić epidemii przemocy z użyciem broni – napisali Benzian i wsp.
T.H.
Źródła: https://www.drbicuspid.com






