UK: bez darmowych szczepień przeciw grypie dla dentystów
NHS England dotychczas finansowało szczepionki przeciwko grypie dla lekarzy stomatologów oraz ich zespołów, a nawet dodatkowo zachęcało do korzystania z tej możliwości. To jednak ma się wkrótce zmienić, a decyzja rządzących spotyka się z niezadowoleniem środowiska medycznego.

Władze potwierdzają, że oferta bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie dla personelu podstawowej opieki zdrowotnej Narodowej Służby Zdrowia nie zostanie przedłużona w sezonie 2022/2023.
Szczepionki przeciw grypie nie będą już chronić medyków i ich pacjentów
Dzieje się tak po tym, jak Sara Hurley, chief dental officer for England (najwyższy rangą urzędnik rządu brytyjskiego odpowiedzialny za stomatologię) zaledwie kilka miesięcy temu – we wrześniu 2021 roku – zachęcała wszystkich lekarzy stomatologów NHS oraz ich zespoły medyczne do poddawania się bezpłatnym szczepieniom przeciwko grypie.
W wydanym komunikacie Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (BDA) skrytykowało decyzję rządzących, wskazując na to, że zarówno COVID-19, jak i grypa będą teraz pod mniejszą kontrolą niż dotychczas, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia Brytyjczyków.
Krytyka ze strony środowiska lekarzy dentystów
Przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego dr Eddie Crouch powiedział: – Przez krótką chwilę wydawało się, że dentyści są wreszcie traktowani jako część rodziny NHS. Niestety plan „żyć z COVID-19” oznacza wycofanie w nadchodzących latach ochrony dla naszych zespołów oraz naszych pacjentów.
– Powiedziano nam, że włączenie do tego programu jest ważne zarówno z punktu widzenia zdrowia indywidualnego, jak i publicznego. Pod tym względem absolutnie nic się nie zmieniło. Ale chcąc obniżyć koszty, urzędnicy kierują ten okropny komunikat do dziesiątek tysięcy pracowników służby zdrowia, a także milionów pacjentów, którzy są przez nich leczeni – dodał Eddie Crouch.
Informacja ta zbiega się w czasie z decyzją Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie rezygnacji z obowiązkowych szczepień pracowników służby zdrowia przeciwko COVID-19 – nie będą one już wymagane od dnia 15 marca. Decyzja ta została podjęta po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, w których jednoznacznie (stosunkiem głosów 9 do 1) poparto rezygnację z tego wymogu.
Jednak minister zdrowia Sajid Javid podkreślił, że nadal obowiązuje „zawodowa odpowiedzialność” pracowników służby zdrowia, by poddać się szczepieniu.
Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu…
T.H.
źródło: https://dentistry.co.uk/2022/03/02/free-flu-vaccinations-for-dentists-scrapped-by-nhs-england/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze







