Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Uczelnie, które nie spełniają warunków, stracą uprawnienia do kształcenia lekarzy

Uczelnie, które nie spełniają warunków, stracą uprawnienia do kształcenia lekarzy

Aleksandra

Uczelniom, które nie spełniają odpowiednich warunków, będą odbierane uprawnienia do kształcenia lekarzy, zaś kształcącym się tam osobom zostaną zaproponowane studia na innych, renomowanych uczelniach – zapowiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik.

Uczelnie, które nie spełniają warunków, stracą uprawnienia do kształcenia lekarzy

Minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował przed kilkoma tygodniami, że w lutym wystąpi o skontrolowanie nowo otwartych kierunków lekarskich, które działają mimo braku pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

O szczegóły planowanych działań pytany był w poniedziałek wiceminister Gzik, który składał wizytę w Narodowym Centrum Onkologii w Gliwicach. Jak mówił Gzik, w ostatnich dwóch latach w tej dziedzinie w resorcie nauki „zadziało się bardzo wiele złego”. – Wiemy oczywiście i doskonale znamy problem braku lekarzy – nie wiem czy to rzeczywiście jest problem braku lekarzy czy wciąż być może trochę przestarzała organizacja naszego systemu ochrony zdrowia, którą można byłoby nieco poprawić i tym samym ten brak lekarzy okazałby się stosunkowo mniejszy, aniżeli wynika to z szeregu wielu dyskusji – powiedział wiceminister.

„Jeszcze większy problem”

W jego ocenie, podjęte za czasów poprzedniego rządu działania sprawiły, że problem zamienił się w „jeszcze większy problem” – niektóre uczelnie uzyskały uprawnienia do kształcenia lekarzy bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Gzik, który ma wieloletnie doświadczenie akademickie, podkreślał, że jakość kształcenia jest bardzo ważna i zwłaszcza w przypadku lekarzy powinna być ona priorytetem.

Jeżeli już rzeczywiście godziliśmy się na to, by poszerzyć ofertę różnych uczelni o kształcenie na kierunku lekarskim, to powinniśmy najpierw zadbać o infrastrukturę, warunki i jakość, a ta jakość jak gdyby dopiero ma być zrealizowana – mówił wiceminister. Decyzję poprzedników określił jako „produkcję lekarzy” i zarzucił ministrowi edukacji i nauki w rządzie PiS Przemysłowi Czarnkowi, że za jego czasów dochodziło do „patologii”, które przejawiały się w podejmowaniu wielu arbitralnych decyzji.

Gzik przyznał, że obecnie pojawiają się poważne wątpliwości, czy na wielu uczelniach, na których uruchomiono studia lekarskie, młodzi ludzie rzeczywiście powinni być kształceni na lekarzy. – Jeżeli każdy w tym kraju będzie mógł zostać lekarzem, to jaka będzie jakość lekarzy, którzy wkrótce po ukończeniu studiów będą nas leczyć? – pytał.

Resort będzie „bardzo stanowczy” ws. wyników audytu

Wiceminister mówił, że w ostatnim czasie dokonano personalnych zmian Polskiej Komisji Akredytacyjnej, wymieniając część członków tego gremium. Wśród nowo powołanych ekspertów, których zadaniem jest ocena różnych kierunków kształcenia, jest wielu przedstawicieli świata medycznego.

Gzik zapowiedział, że prowadząc audyty, które mają wykazać czy dana uczelnia spełnia warunki do kształcenia lekarzy, resort będzie „bardzo stanowczy”. – Jeżeli okaże się, że będą wątpliwości, będziemy odbierali uprawnienia i chcę też od razu zapewnić studentów, którzy studiują na tych kierunkach, że zaproponujemy im wtedy studia na naszych renomowanych uczelniach, gdzie na pewno uzyskają dużo wyższe kompetencje – powiedział Gzik i dodał, że będzie to z korzyścią dla pacjentów, społeczeństwa, jak i dla samych studentów.

Kierunki lekarskie można obecnie studiować na 36 polskich uczelniach, 14 z nich uruchomiono od października 2023 r. Tylko cztery z tych 14 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozostała dziesiątka ruszyła, chociaż PKA wydała im ocenę negatywną – np. dlatego że kształcenie odbywa się bez odpowiedniej kadry medycznej, wyposażenia i pomieszczeń.

Źródło: https://naukawpolsce.pl/

Proponowane

PUM: rekordowa liczba chętnych na studia stomatologiczne PUM: rekordowa liczba chętnych na studia stomatologiczne

PUM: rekordowa liczba chętnych na studia stomatologiczne

Pomorski Uniwersytet Medyczny przedstawił wyniki pierwszej rekrutacji na studia. Rekordy zainteresowania bije stomatologia – o jedno miejsce walczy tam ponad 27 osób. Pomorski Uniwersytet Medyczny opublikował tzw. pierwsze listy rankingowe Wydziału Medycyny i Wydziału Stomatologii, czyli liczby kandydatów, którzy aplikują na kierunek lekarski i kierunek lekarsko-dentystyczny. W komunikacie PUM podkreślono, że wyniki rekrutacji są lepsze niż w ubiegłym roku. Studiami lekarskimi w Szczecinie zainteresowanych jest 3968 […]
Studenci PUM będą mieli zajęcia z medycyny taktycznej Studenci PUM będą mieli zajęcia z medycyny taktycznej

Studenci PUM będą mieli zajęcia z medycyny taktycznej

Pomorski Uniwersytet Medyczny od nowego roku akademickiego wprowadzi do programów kształcenia medycynę taktyczną. Ma ona przygotować studentów na m.in. na potencjalne zagrożenia militarne i zdarzenia masowe. Zajęcia będą skierowane do studentów wszystkich kierunków. – Są to zajęcia praktyczne, na których trzeba będzie pokazać i przeszkolić cały personel medyczny. Mówimy o różnych kierunkach. To nie tylko lekarze, to są ratownicy, pielęgniarki, farmaceuci. To jest cała koncepcja, jak należy zachować się w sytuacjach krytycznych – powiedział we wtorek rektor […]
W cieniu sławy spod Wiednia: stomatologiczne zmagania Jana III Sobieskiego W cieniu sławy spod Wiednia: stomatologiczne zmagania Jana III Sobieskiego

W cieniu sławy spod Wiednia: stomatologiczne zmagania Jana III Sobieskiego

Jan III Sobieski, powszechnie zaliczany do najwybitniejszych władców Rzeczypospolitej, zapisał się w historii Europy przede wszystkim jako zwycięzca spod Wiednia w 1683 r. Jednak życie prywatne króla, a zwłaszcza jego problemy stomatologiczne, pozostają ciekawym, choć mniej znanym aspektem codzienności monarchy. Analiza zachowanych dokumentów, korespondencji i relacji dworskich pozwala w przybliżeniu odtworzyć stan zdrowia jamy ustnej Sobieskiego, stosowane przez niego protezy oraz wpływ dolegliwości bólowych […]
Dwie operacje po połknięciu protezy przez 60-latka Dwie operacje po połknięciu protezy przez 60-latka

Dwie operacje po połknięciu protezy przez 60-latka

Po przypadkowej aspiracji protezy częściowej, która utknęła pomiędzy przełykiem i tchawicą pacjenta, 60-latek musiał poddać się dwóm zabiegom operacyjnym. Powrót mężczyzny do zdrowia wymagał ośmiu miesięcy rekonwalescencji. Opis przypadku został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Journal of Cardiothoracic Surgery”. Leczenie chirurgiczne nabytej, nienowotworowej przetoki tchawiczo-przełykowej (TEF) powstałej wskutek połknięcia protezy to nie tylko bardzo rzadki przypadek, ale też poważne wyzwanie kliniczne. Po przebytych zabiegach operacyjnych pacjent […]

Najnowsze

Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Badania australijskich naukowców wskazują, że fluoryzacja wody pitnej nie tylko skutecznie ogranicza próchnicę u dzieci, ale także przyczynia się do zmniejszania nierówności zdrowotnych. Największe korzyści obserwuje się wśród dzieci pochodzących z rodzin o niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Fluoryzacja wody od lat uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych populacyjnych metod zapobiegania próchnicy. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland, Institute of Science Tokyo oraz University of Adelaide dostarcza jednak nowych […]
Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych? Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość zębiny to dolegliwość zgłaszana przez wielu pacjentów. Ból pojawiający się podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów, picia kwaśnych napojów czy nawet szczotkowania zębów może znacząco obniżać komfort życia. Współczesna stomatologia dysponuje jednak wieloma metodami łagodzenia tych objawów, choć opierają się one na dwóch odmiennych strategiach. Pierwsza polega na hamowaniu przewodnictwa bodźców bólowych poprzez wpływ na pobudliwość zakończeń nerwowych zęba, a druga […]
Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Wykonanie dopasowanego do potrzeb pacjenta uzupełnienia nie oznacza końca leczenia protetycznego. Zaczyna się wówczas tzw. okres okołozabiegowy, który w dużej mierze decyduje o długoterminowym powodzeniu całej terapii. Wówczas opiekę nad pacjentem sprawuje przede wszystkim higienistka stomatologiczna. – Rolą higienistki jest wtedy m.in. uświadomienie pacjentowi jego własnej roli w utrzymywaniu efektów leczenia i nauczenie go, że to on bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie. To od niego zależy, czy będzie cieszył się piękną […]
Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu? Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu?

Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu?

Implanty zębowe należą do najważniejszych osiągnięć współczesnej stomatologii odtwórczej. Wysoka skuteczność leczenia sprawiła, że dla wielu pacjentów stały się one standardem odbudowy utraconych zębów. Mimo to coraz więcej uwagi poświęca się powikłaniom biologicznym, wśród których szczególne miejsce zajmuje periimplantitis. Choć kluczową rolę w jego rozwoju odgrywa biofilm bakteryjny, coraz więcej uwagi poświęca się czynnikom jatrogennym, które mogą zwiększać podatność tkanek […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.