Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz "Trzeba przygotować się na jesienną falę pandemii"

„Trzeba przygotować się na jesienną falę pandemii”

Aleksandra

COVID-19 jest znacznie poważniejszy niż grypa, śmiertelność z jego powodu jest znacznie wyższa – przypominają eksperci. Teraz jest czas, by przygotować się na jesienną falę pandemii – podkreślają.

"Trzeba przygotować się na jesienną falę pandemii"

Specjaliści mówili o tym na konferencji prasowej, na której przedstawiono raport pt. „Ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna pacjenta z COVID-19”. Publikacja powstała z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Jak podkreślili, kluczowe jest uzupełnianie szczepień oraz odbudowanie systemu testowania, ponieważ w Unii Europejskiej zarejestrowano skuteczny przeciwwirusowy lek doustny na COVID-19, który można zastosować tylko do pięciu dni od wystąpienia objawów choroby potwierdzonej testem.

COVID-19 w żadnym wypadku nie jest grypą. Jego śmiertelność jest i zawsze była dużo większa. Ogólna śmiertelność pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 w Polsce od marca 2020 wyniosła 12,2% – powiedział prof. Jerzy Jaroszewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Powołał się przy tym na dane z ogólnopolskiej bazy SARSTER. Jak dodał, śmiertelność ta rośnie wraz z wiekiem i powyżej 80. roku życia wynosiła aż 34%, Z danych, które przedstawił wynika, że nawet w przypadku wariantu omikron śmiertelność ciągle jest wysoka, zwłaszcza u pacjentów z innymi schorzeniami, jak przewlekłe choroby płuc, cukrzyca, nowotwory czy przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego.

COVID-19 jest chorobą ogólnoustrojową. Dotyczy wielu narządów, nie tylko płuc - są to odchylenia kardiologiczne, neurologiczne, zmiany zakrzepowo-zatorowe, wątrobowe, endokrynne, żołądkowo-jelitowe, nefrologiczne i dermatologiczne – wymieniał specjalista.

200 tys. zgonów wywołanych pandemią w Polsce

Ekspert przypomniał, że z powodu COVID-19 na świecie zmarło ponad 6 mln osób. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w Polsce liczba ta wyniosła 116 tys. Jednak, jak podkreślił kardiolog prof. Krzysztof Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, tak naprawdę w wyniku pandemii w Polsce życie straciło 200 tys. osób. Są to zarówno osoby, które zmarły z powodu COVID-19, ale też z powodu przeciążenia systemu ochrony zdrowia (tzw. zgony oboczne).

Pacjenci, którzy nie otrzymali na czas pomocy - nie mieli ścieżki diagnostycznej i terapeutycznej w chorobie nowotworowej, sercowo-naczyniowej, ponieważ pandemia przeciążyła system ochrony zdrowia – tłumaczył specjalista. Podkreślił, że Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów, które miały najwyższy wystandaryzowany współczynnik zgonów z powodu pandemii.

Dlatego, w opinii ekspertów konieczne jest przygotowanie się do jesiennej fali pandemii. – Obecnie jesteśmy w dołku epidemicznym, kiedy nie będzie tak dużo zachorowań. Teraz powinniśmy uzupełnić szczepienia – podkreślił prof. Filipiak, Przypomniał, że w Polsce pełen schemat szczepień przeciw SARS-CoV-2 przyjęło 59% społeczeństwa, a dawkę uzupełniającą - 31% .Tymczasem średnia dla wszystkich krajów UE wynosi odpowiednio 85% i 65%.

W jego opinii należy rozważyć, by w Polsce drugą dawkę uzupełniającą przyjmowała o wiele szersza grupa osób niż wynika z zaleceń unijnych - nie tylko osoby po 80. roku życia, ale na przykład po 75. czy 70. roku życia. – W Polsce słabiej jest też wyszczepiona grupa dzieci i młodzieży – dodał prof. Filipiak. – Mamy też co najmniej 2 mln uchodźców z Ukrainy, którzy są jeszcze gorzej wyszczepieni. Dlatego naszym kolejnym elementem przygotowania na jesień powinno być uzupełnienie szczepień uchodźców – podkreślił specjalista.

Konieczne odbudowanie systemu testowania

Jak zaznaczył, istnieje też konieczność odbudowania systemu testowania na COVID-19. Wraz z ogłoszeniem końca pandemii zlikwidowano system testowania. W opinii prof. Filipiaka, w przypadku kolejnej fali konieczne jest przywrócenie tego systemu. Jest to ważne, dlatego, że zarejestrowany w UE skuteczny przeciwwirusowy lek doustny na COVID-19 (do stosowania ambulatoryjnego) można podać tylko osobie, która ma potwierdzone testem zakażenie SARS-CoV-2. Przypomniał, że nowy lek stanowi kombinację dwóch leków przeciwwirusowych – nirmatrelwiru oraz rytonawiru.

Prof. Jaroszewicz podkreślił, że podawanie tego leku ma sens do pięciu dni od wystąpienia objawów, ponieważ jest on skuteczny wówczas, gdy wirus się jeszcze namnaża. Lek można podawać w przypadku lekkiego i umiarkowanego COVID-19, gdy saturacja krwi tlenem nie spada poniżej 94%. Obniża to ryzyko hospitalizacji i powikłań choroby.

Podawanie go zaleca się szczególnie tym osobom, które mają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 – powiedział prof. Jaroszewicz. Są to między innymi osoby po 60. roku życia, z otyłością, cukrzycą, przewlekłą niewydolnością oddechową, przewlekłą niewydolnością nerek, przewlekłą niewydolnością krążenia, z niedoborami odporności i immunosupresją.

Prof. Filipiak zaznaczył, że gdy przyjdzie kolejna fala pandemii COVID-19, są to grupy ryzyka, o które trzeba się najbardziej zatroszczyć.

Wirusolog dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski jest bardzo sceptyczny wobec pojawiających się opinii na temat ogłaszanego w różnych środowiskach końca pandemii COVID-19. - Niestety, nic na to nie wskazuje - mówi w rozmowie z Dentonetem.

Źródło: https://naukawpolsce.pl

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

USA: Były pacjent groził, że… wysadzi gabinet stomatologiczny USA: Były pacjent groził, że… wysadzi gabinet stomatologiczny

USA: Były pacjent groził, że… wysadzi gabinet stomatologiczny

Mieszkaniec stanu Missouri został aresztowany z powodu gróźb wysadzenia praktyki stomatologicznej, której był pacjentem. Służby poinformowały, że wskutek zdarzenia, do którego doszło 11 czerwca, niezbędna była ewakuacja pacjentów i personelu, a także zamknięcie placówki na cały dzień. Jak ustalono, przyczyną zachowania mężczyzny były… niechciane telefony z gabinetu z zaproszeniem na wizytę, które uznał za nękanie. 68-letni James Trotter – dotychczasowy pacjent gabinetu My Dentist w mieście Joplin – usłyszał […]
Hiszpania: policja zlikwidowała nielegalny gabinet stomatologiczny Hiszpania: policja zlikwidowała nielegalny gabinet stomatologiczny

Hiszpania: policja zlikwidowała nielegalny gabinet stomatologiczny

Madrycka policja we współpracy z instytucjami sanitarnymi zlikwidowała nielegalny gabinet dentystyczny w jednej z dzielnic stolicy Hiszpanii. Dwóch mężczyzn bez wymaganych kwalifikacji wykonywało zabiegi stomatologiczne, w tym ekstrakcje z użyciem środków znieczulających. Właścicielka placówki i osoba odpowiedzialna za księgowość usłyszały zarzuty oszustwa i współudziału. Śledztwo rozpoczęło się pod koniec czerwca, gdy funkcjonariusze madryckiej policji wraz z inspektorami z Área de Inspección de Centros Sanitarios de la Comunidad de Madrid (odpowiednik polskiego Sanepidu) przeprowadzili kontrolę […]
USA: Kolejny nielegalny gabinet dentystyczny zlikwidowany USA: Kolejny nielegalny gabinet dentystyczny zlikwidowany

USA: Kolejny nielegalny gabinet dentystyczny zlikwidowany

Przed kilkoma dniami służby stanowe wkroczyły do prywatnego mieszkania w stolicy stanu Oklahoma – mieście Tulsa, gdzie Carol Marcella Gutierrez-Herrera oraz jej partner mieli prowadzić nielegalną praktykę stomatologiczną. Akcja była efektem wspólnego śledztwa Biura ds. Narkotyków i Substancji Niebezpiecznych Stanu Oklahoma, Stanowej Rady Stomatologicznej Oklahomy oraz Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. Podczas zatrzymania zabezpieczono profesjonalny fotel dentystyczny, zestaw narzędzi stomatologicznych oraz leki. Aby wejść do mieszkania […]
Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 246 Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 246

Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 246

„Inteligentne” implanty z USA przywrócą funkcje czucia, zabiegi w szkolnych gabinetach skuteczne w leczeniu próchnicy, NRL apeluje o zmiany w ochronie prawnej medyków, odpryskowiak kostny jamy ustnej u 11-latki [opis przypadku], cukier w napojach znacznie groźniejszy niż w pożywieniu, innowacyjne technologie we wczesnej diagnostyce chorób przyzębia, cytrusy pomocne w walce z suchością jamy ustnej u pacjentów onkologicznych – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni! […]

Najnowsze

Iran: Coraz więcej kobiet wybiera stomatologię, ale droga do równości wciąż daleka Iran: Coraz więcej kobiet wybiera stomatologię, ale droga do równości wciąż daleka

Iran: Coraz więcej kobiet wybiera stomatologię, ale droga do równości wciąż daleka

W ostatnich tygodniach uwagę mediów zwróciła tragedia, do której doszło na Uniwersytecie Medycznym w mieście Qazvin. Jak podano, we wczesnych godzinach porannych student ostatniego roku stomatologii wszedł do kliniki Wydziału Stomatologii w Qazvin i śmiertelnie postrzelił swoją koleżankę z roku. Wydarzenie odbiło się szerokim echem nie tylko w środowisku akademickim, ale także w debacie publicznej. Jednocześnie zwróciło uwagę mediów na szerszy kontekst funkcjonowania kobiet w irańskim społeczeństwie, w tym także w zawodach medycznych. Tym […]
Nie tylko skład, ale także sposób produkcji. Nowe spojrzenie na żywność ultraprzetworzoną Nie tylko skład, ale także sposób produkcji. Nowe spojrzenie na żywność ultraprzetworzoną

Nie tylko skład, ale także sposób produkcji. Nowe spojrzenie na żywność ultraprzetworzoną

Badanie naukowców z Tufts University wskazuje, że negatywny wpływ żywności ultraprzetworzonej na zdrowie może wynikać nie tylko z jej wartości odżywczej, ale również z samych procesów technologicznych wykorzystywanych podczas produkcji. Coraz więcej badań wiąże spożywanie żywności ultraprzetworzonej z wyższym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy oraz przedwczesnej śmierci. Wciąż jednak trwa dyskusja dotycząca mechanizmów odpowiedzialnych za te zależności. Naukowcy zastanawiają się, czy głównym problemem jest niekorzystny profil żywieniowy takich […]
Czy przeszczep mikrobiomu jamy ustnej może wyleczyć przewlekłą halitozę? Czy przeszczep mikrobiomu jamy ustnej może wyleczyć przewlekłą halitozę?

Czy przeszczep mikrobiomu jamy ustnej może wyleczyć przewlekłą halitozę?

Nieprzyjemny zapach z ust od lat pozostaje jednym z problemów powodujących dyskomfort pacjentów. Choć dostępne metody leczenia pozwalają ograniczać objawy, wielu chorych doświadcza nawrotów mimo prawidłowej higieny i leczenia periodontologicznego. Naukowcy z University of Washington postanowili sięgnąć po rozwiązanie inspirowane gastroenterologią – przeszczep mikrobiomu. Ich zdaniem przyczyną przewlekłej halitozy może być nie pojedynczy patogen, ale zaburzona równowaga całego ekosystemu mikroorganizmów zasiedlających jamę ustną. […]
TikTok jak poczekalnia. Czy social media zmienią profilaktykę stomatologiczną? TikTok jak poczekalnia. Czy social media zmienią profilaktykę stomatologiczną?

TikTok jak poczekalnia. Czy social media zmienią profilaktykę stomatologiczną?

Jeszcze kilka lat temu głównym źródłem informacji o zdrowiu jamy ustnej był dentysta, higienistka lub sprawdzony portal medyczny. Dziś coraz częściej pacjent trafia do gabinetu już po „konsultacji” z TikTokiem, Instagramem czy YouTubem. Zna aktualne trendy dotyczące wybielania zębów, obejrzał dziesiątki filmów o zasadach higieny jamy ustnej i często ma już własne przekonania na temat leczenia. Zjawisko to budzi zarówno obawy, jak i nadzieję. Z jednej strony […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.