Terminal płatniczy w gabinecie dentystycznym – czy to się sprawdzi?
Terminale płatnicze to urządzenia, które w znaczny sposób usprawniają funkcjonowanie w wielu różnych formach działalności gospodarczej. Bardzo często spotykamy je w ostatnich miesiącach wśród lekarzy, w tym także dentystów. Jak wyglądają przepisy w tej kwestii? Czy rzeczywiście warto używać terminali płatniczych w branży medycznej?

Terminale płatnicze u dentystów a przepisy prawne
Pomimo licznych zmian przepisów, w tym m.in. pojawienia się tzw. Polskiego Ładu, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku, lekarze dentyści nadal nie są zobligowania do korzystania w swojej działalności gospodarczej z terminali płatniczych. W zmienionym art. 19a ustawy Prawo przedsiębiorców pojawia się zapis o tym, że w każdej działalności gospodarczej, w której mamy do czynienia z płatnością od klienta w miejscu jej wykonywania, należy używać tzw. instrumentów płatniczych, ale zalicza się do nich także płatność BLIK-iem czy za pomocą tradycyjnego polecenia przelewu. Nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z udostępnienia klientom terminala płatniczego. Korzystanie z niego wiąże się bowiem z licznymi udogodnieniami. Przekonała się o tym cała grupa dentystów, która osiągnęła dzięki niemu satysfakcjonujące wyniki, wyróżniając się wśród konkurencji. Aby wprowadzić do gabinetu dentystycznego płatności przy użyciu terminala płatniczego, możemy skorzystać z obsługi ze strony profesjonalnego agenta rozliczeniowego. Doskonałe opinie w Polsce zbiera m.in. eService, który jest liderem w tego typu wdrożeniach w Europie Środkowej, z liczbą ponad 515 tysięcy terminali POS.
Zalety korzystania z terminali płatniczych w gabinetach dentystycznych
Terminale płatnicze w gabinetach dentystycznych to rozwiązanie godne uwagi przede wszystkim ze względu na kwoty rozliczeń. Takie terminale pozwalają bowiem na uniknięcie częstego problemu pacjentów, którzy mogą w trakcie wizyty mieć do czynienia z szeregiem nieprzewidzianych działań albo poważnego leczenia. Wówczas koszty obsługi rosną. Możliwość płatności kartą daje większy komfort, bo może się zdarzyć, że na leczenie nie starczy pacjentowi gotówki, którą ma obecnie w portfelu, co jest dość kłopotliwe. To dlatego właśnie stawiają oni na gabinety, w których udostępniona została płatność w formie bezgotówkowej. Ponadto dzięki możliwości płatności kartą klienci gabinetu częściej decydują się na usługi dodatkowe, jak np. higienizacja albo wybielanie zębów. Jeśli zatem skorzystamy z takiego terminala płatniczego, możemy być niemal pewni wzrostu obrotów. Ponadto gabinety dentystyczne, w których funkcjonuje jedynie nieco przestarzała forma płatności gotówkowej, nie są już obecnie odbierane jako te, które dbają o zapewnienie usług leczniczych na najwyższym poziomie. Płatności za pomocą karty lub też smartfona są bowiem traktowane jako bardziej higieniczne, szczególnie po zmianach, które zaszły w dobie ostatniej pandemii COVID-19.





