Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Szerszy skład rady do spraw rozwoju stomatologii

Szerszy skład rady do spraw rozwoju stomatologii

Aleksandra

Minister zdrowia zdecydował, że w skład rady ds. rozwoju stomatologii wchodzić będzie dwóch przedstawicieli Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, a nie jeden jak dotychczas. Działalność rady w 2022 r. podsumowała też Naczelna Izba Lekarska.

Szerszy skład rady do spraw rozwoju stomatologii

Rada ds. rozwoju stomatologii została powołana latem 2022 r. Jej głównym zadaniem jest proponowanie rozwiązań i zgłaszanie postulatów w zakresie kształcenia lekarzy dentystów, rozwoju zawodowego stomatologów oraz wyceny świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych.

W skład rady ds. rozwoju stomatologii wchodzą konsultanci krajowi w poszczególnych dziedzinach stomatologii (chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, ortodoncji, periodontologii, protetyki, stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej z endodoncją), a także Naczelnej Rady Lekarskiej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Departamentu Analiz i Strategii w ministerstwie zdrowia, Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w ministerstwie zdrowia oraz Departamentu Lecznictwa w ministerstwie zdrowia. Na mocy zarządzenia ministra zdrowia, od stycznia 2023 r. w skład rady wchodzić będzie także dwóch przedstawicieli Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, a nie jeden jak dotychczas.

NIL podsumowuje działalność rady

Utworzenie rady było zrealizowaniem zgłaszanego od dawna postulatu Naczelnej Izby Lekarskiej. Radzie przewodniczy wiceprezes NIL Paweł Barucha. Na swojej stronie internetowej samorząd pokrótce podsumował działania organu w 2022 r. - Działania skupiono wokół spraw, które zalegają już od 2015 r. i dotyczą protetyki - z wyceną świadczeń, która jest obecnie procedowana, stomatologii dziecięcej, ortodoncji i chirurgii. Uwagi do nowego rozporządzenia w sprawie finansowania leczenia stomatologicznego finansowanego ze środków publicznych, a w szczególności wprowadzenia w chirurgii i periodontologii pakietów świadczeń i zwiększenia wyceny, zgłoszone przez zespół ds. systemu świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych komisji stomatologicznej NRL spotkały się ze zrozumieniem. Dzięki tej współpracy głos lekarzy dentystów na pewno się wzmocni i będzie brany pod uwagę w planach i organizacji systemu opieki stomatologicznej w Polsce - poinformowano w komunikacie.

- Jeśli lekarz dentysta ma na głowie mniej formalnych obowiązków związanych z wykonywanym zawodem, ma więcej czasu dla pacjentów. Będziemy dążyć, by lekarze mogli skupić się na wykonywaniu własnego zawodu, bo dziś jest mnóstwo zadań, które lekarz musi wypełnić urzędowo - mówi przewodniczący Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej i wiceprezes NRL dr Paweł Barucha.

Źródła: http://dziennikmz.mz.gov.pl

https://nil.org.pl

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

UK: Czy reforma kontraktu uzdrowi stomatologię NHS? UK: Czy reforma kontraktu uzdrowi stomatologię NHS?

UK: Czy reforma kontraktu uzdrowi stomatologię NHS?

W obliczu pogłębiającego się już od lat kryzysu w dostępie pacjentów do publicznej opieki stomatologicznej rząd Wielkiej Brytanii przedstawił pakiet propozycji gruntownej reformy kontraktu w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Zmiany ogłoszone przez rząd 8 lipca mają na celu systemowe rozwiązanie najpoważniejszych problemów i ułatwienie pacjentom, zwłaszcza tym z pilnymi i złożonymi potrzebami stomatologicznymi, dostępu do niezbędnego leczenia. Plan laburzystowskiego rządu Keira Starmera to próba odpowiedzi na problem […]
UK: Pacjenci wciąż pokonują dziesiątki kilometrów, by dostać się do dentysty UK: Pacjenci wciąż pokonują dziesiątki kilometrów, by dostać się do dentysty

UK: Pacjenci wciąż pokonują dziesiątki kilometrów, by dostać się do dentysty

Zapowiadana od kilku lat poprawa dostępu do leczenia stomatologicznego w ramach brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia w wielu regionach kraju pozostaje jedynie obietnicą. Jak wynika z rozmowy z BBC, mieszkańcy północno-wschodniej Anglii nadal zmuszeni są do wielokilometrowych podróży, by trafić na fotel dentysty NHS. Radny hrabstwa Durham, Stephen Bowron, alarmuje, że pacjenci z jego okręgu Chilton w nagłych przypadkach muszą szukać pomocy w mieście Durham lub na wybrzeżu. – Urzędnicy oczekują, […]
UK: „Pacjenci czekają na wizytę, dentyści pracują w fast-foodach” UK: „Pacjenci czekają na wizytę, dentyści pracują w fast-foodach”

UK: „Pacjenci czekają na wizytę, dentyści pracują w fast-foodach”

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię (31 stycznia 2020 r.) – ogłaszane przez zwolenników brexitu jako „czas wyzwolenia” – przyniosło wiele nieprzewidzianych konsekwencji, które w mniejszym lub większym stopniu zaburzyły funkcjonowanie wielu sektorów i utrudniły codzienne życie Brytyjczyków. Problem nie ominął stomatologii. Jak się szacuje, w 2025 r. na rynku pracy w Zjednoczonym Królestwie brakuje ponad 2700 lekarzy dentystów. Jednocześnie w pełni wykwalifikowani specjaliści z zagranicy są zmuszeni […]
Australia: nieprawidłowa sterylizacja narzędzi, pacjenci wzywani na badania Australia: nieprawidłowa sterylizacja narzędzi, pacjenci wzywani na badania

Australia: nieprawidłowa sterylizacja narzędzi, pacjenci wzywani na badania

Departament Zdrowia Nowej Południowej Walii (NSW Health) wydał pilny komunikat dotyczący praktyki jednego z lekarzy dentystów z Sydney. Kontrola przeprowadzona w gabinecie wykazała poważne uchybienia m.in. w zakresie sterylizacji narzędzi – pacjenci są wzywani na badania w kierunku wirusów przenoszonych drogą krwi, w tym HIV, HBV i HCV. Departament Zdrowia Nowej Południowej Walii (NSW Health) poinformował, że obecni i byli pacjenci stomatologa powinni jak najszybciej zgłosić się […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.