Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Świętokrzyski NFZ szuka dentystów chętnych do współpracy

Świętokrzyski NFZ szuka dentystów chętnych do współpracy

Aleksandra

Świętokrzyski oddział wojewódzki NFZ-u opublikował ogłoszenie dotyczące zabezpieczenia dostępu do świadczeń stomatologicznych na terenie województwa. Podmioty chętne do nawiązania współpracy mogą się zgłaszać do 31 marca br.

NFZ - Dentonet.pl

Świętokrzyski NFZ przeprowadził analizę dostępności na terenie województwa świadczeń stomatologicznych. Z analizy wynika, że bez dostępu do pomocy stomatologa pozostają mieszkańcy gmin Gnojno, Wiślica, Pacanów, Oksa, Smyków, Baćkowice, Kunów, Radków, Secemin, Włoszczowa i Kije (świadczenia ogólnostomatologiczne). W grupie powiatów buski, jędrzejowski, kazimierski, opatowski, pińczowski, sandomierski i staszowski zabezpieczone nie są świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej, zaś w całym województwie świętokrzyskim - świadczenia stomatologiczne dla świadczeniobiorców z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych (w tym chorych na AIDS), jak również nie funkcjonuje program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

NFZ w Kielcach zwrócił się więc do podmiotów zainteresowanych udzielaniem świadczeń w tych zakresach i na tych obszarach do przekazania na ten temat informacji. Można ją przesyłać na adres dlo@nfz-kielce.pl do 31 marca br.

Fakt przekazania przez podmiot działalności leczniczej zgłoszenia nie stanowi zobowiązania NFZ do zawarcia umowy, zgodnie z zapisami art. 139 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - poinformowano.

Jeszcze jej w koszyku świadczeń NFZ nie ma, ale dyskusje o potrzebie jej wprowadzenia trwają od lat, a nasiliły się od początku pandemii koronawirusa. Mowa oczywiście o teleporadzie. Współpracujący z NFZ-em dentyści mają nadzieję, że w najbliższym czasie taki zapis pojawi się w koszyku świadczeń. Jak powinna taka usługa być wyceniona? Wysłuchanie pacjenta i udzielenie mu porady mogą być bardzo czasochłonne. Dyskutowali o tym podczas debaty w ramach "Spotkań w Dentonecie" prof. dr hab. n. med. Beata Kawala, konsultant krajowy w dziedzinie ortodoncji oraz dr Dariusz Paluszek, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz przewodniczący Komisji Stomatologicznej Warszawskiej Rady Lekarskiej.

Źródło: http://www.nfz-kielce.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Zabiegi z użyciem botoksu – tylko u lekarzy i lekarzy dentystów Zabiegi z użyciem botoksu – tylko u lekarzy i lekarzy dentystów

Zabiegi z użyciem botoksu – tylko u lekarzy i lekarzy dentystów

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomniał, że w Polsce preparaty z toksyną botulinową mogą być podawane wyłącznie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty. Ma to związek z serią zanotowanych w Wielkiej Brytanii zatruć po tego typu zabiegach. W połowie lipca brytyjski organ odpowiedzialny za kontrolę nad produktami leczniczymi poinformował o serii co najmniej 38 zatruć u osób, u których przeprowadzono zabiegi z zakresu medycyny estetycznej […]
Ministerstwo zdrowia chce skrócić staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów Ministerstwo zdrowia chce skrócić staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów

Ministerstwo zdrowia chce skrócić staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów

Resort zdrowia rozważa skrócenie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów o pół roku. Pomysł, który od lat budzi sprzeciw środowiska medycznego, tym razem wrócił przede wszystkim z powodów finansowych. Dyskusja o ograniczeniu lub całkowitej likwidacji stażu podyplomowego nie jest nowa. Już w latach 2010-2012 – za czasów minister Ewy Kopacz – trwały prace nad reformą zakładającą przeniesienie całości przygotowania praktycznego na etap studiów. Argumentowano wówczas, że skróci […]
MZ: Medycyna estetyczno-naprawcza wyłącznie dla lekarzy i lekarzy dentystów MZ: Medycyna estetyczno-naprawcza wyłącznie dla lekarzy i lekarzy dentystów

MZ: Medycyna estetyczno-naprawcza wyłącznie dla lekarzy i lekarzy dentystów

Resort zdrowia wydał oficjalny komunikat, w którym potwierdził, że procedury z zakresu medycyny estetyczno-naprawczej są świadczeniami zdrowotnymi, do wykonywania których uprawnieni są wyłącznie lekarze oraz lekarze dentyści. W stanowisku jednoznacznie wykluczono możliwość przeprowadzania zabiegów m.in. z wykorzystaniem botoksu, kwasu hialuronowego czy laserów przez kosmetologów oraz kosmetyczki. Najnowszy komunikat Ministerstwa Zdrowia wprowadza i sankcjonuje termin „medycyna estetyczno-naprawcza”, który zastępuje dotychczasową nazwę „medycyna estetyczna”. Jak podkreśla resort, zmiana ta ma uzasadnienie prawne i merytoryczne – działania te wykraczają […]
Trwa dyskusja o skróceniu stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów Trwa dyskusja o skróceniu stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów

Trwa dyskusja o skróceniu stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów

Czy pół roku wystarczy, by młodzi lekarze i lekarze dentyści byli gotowi do samodzielnej pracy? To pytanie stało się osią gorącej debaty o przyszłości stażu podyplomowego. Propozycja skrócenia go z 13 do 6 miesięcy w przypadku lekarzy oraz z 12 do 6 miesięcy w przypadku lekarzy dentystów podzieliła środowisko medyczne. Jedni widzą w niej krok w stronę nowoczesnego modelu kształcenia, inni – ryzyko dla jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów. W piątek 13 lutego […]

Najnowsze

Iran: Coraz więcej kobiet wybiera stomatologię, ale droga do równości wciąż daleka Iran: Coraz więcej kobiet wybiera stomatologię, ale droga do równości wciąż daleka

Iran: Coraz więcej kobiet wybiera stomatologię, ale droga do równości wciąż daleka

W ostatnich tygodniach uwagę mediów zwróciła tragedia, do której doszło na Uniwersytecie Medycznym w mieście Qazvin. Jak podano, we wczesnych godzinach porannych student ostatniego roku stomatologii wszedł do kliniki Wydziału Stomatologii w Qazvin i śmiertelnie postrzelił swoją koleżankę z roku. Wydarzenie odbiło się szerokim echem nie tylko w środowisku akademickim, ale także w debacie publicznej. Jednocześnie zwróciło uwagę mediów na szerszy kontekst funkcjonowania kobiet w irańskim społeczeństwie, w tym także w zawodach medycznych. Tym […]
Nie tylko skład, ale także sposób produkcji. Nowe spojrzenie na żywność ultraprzetworzoną Nie tylko skład, ale także sposób produkcji. Nowe spojrzenie na żywność ultraprzetworzoną

Nie tylko skład, ale także sposób produkcji. Nowe spojrzenie na żywność ultraprzetworzoną

Badanie naukowców z Tufts University wskazuje, że negatywny wpływ żywności ultraprzetworzonej na zdrowie może wynikać nie tylko z jej wartości odżywczej, ale również z samych procesów technologicznych wykorzystywanych podczas produkcji. Coraz więcej badań wiąże spożywanie żywności ultraprzetworzonej z wyższym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy oraz przedwczesnej śmierci. Wciąż jednak trwa dyskusja dotycząca mechanizmów odpowiedzialnych za te zależności. Naukowcy zastanawiają się, czy głównym problemem jest niekorzystny profil żywieniowy takich […]
Czy przeszczep mikrobiomu jamy ustnej może wyleczyć przewlekłą halitozę? Czy przeszczep mikrobiomu jamy ustnej może wyleczyć przewlekłą halitozę?

Czy przeszczep mikrobiomu jamy ustnej może wyleczyć przewlekłą halitozę?

Nieprzyjemny zapach z ust od lat pozostaje jednym z problemów powodujących dyskomfort pacjentów. Choć dostępne metody leczenia pozwalają ograniczać objawy, wielu chorych doświadcza nawrotów mimo prawidłowej higieny i leczenia periodontologicznego. Naukowcy z University of Washington postanowili sięgnąć po rozwiązanie inspirowane gastroenterologią – przeszczep mikrobiomu. Ich zdaniem przyczyną przewlekłej halitozy może być nie pojedynczy patogen, ale zaburzona równowaga całego ekosystemu mikroorganizmów zasiedlających jamę ustną. […]
TikTok jak poczekalnia. Czy social media zmienią profilaktykę stomatologiczną? TikTok jak poczekalnia. Czy social media zmienią profilaktykę stomatologiczną?

TikTok jak poczekalnia. Czy social media zmienią profilaktykę stomatologiczną?

Jeszcze kilka lat temu głównym źródłem informacji o zdrowiu jamy ustnej był dentysta, higienistka lub sprawdzony portal medyczny. Dziś coraz częściej pacjent trafia do gabinetu już po „konsultacji” z TikTokiem, Instagramem czy YouTubem. Zna aktualne trendy dotyczące wybielania zębów, obejrzał dziesiątki filmów o zasadach higieny jamy ustnej i często ma już własne przekonania na temat leczenia. Zjawisko to budzi zarówno obawy, jak i nadzieję. Z jednej strony […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.