Stypendia, dofinansowania, mentoring – rząd zachęci do studiów medycznych
Premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę w sprawie przyjęcia polityki publicznej pod nazwą „System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych oraz podjęcia zatrudnienia w zawodzie na lata 2022–2026”. Nabór wniosków w ramach systemu zachęt zostanie uruchomiony na przełomie stycznia i lutego 2022 r.

System zachęt dla podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych oraz podjęcia zatrudnienia w zawodzie na lata 2022–2026 ma na celu przeciwdziałanie zjawisku niedoboru kadr medycznych. Jest przewidziany do realizacji na lata 2022-2026 w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Jak czytamy, osiągnięciu celu mają służyć określone w systemie zachęt formy wsparcia, które są ukierunkowane na zwiększenie zainteresowania studiami na wszystkich kierunkach medycznych oraz podjęciem pracy w zawodzie, w szczególności przez absolwentów pielęgniarstwa, położnictwa oraz ratownictwa medycznego.
Stypendia, dofinansowania, mentoring
System zachęt mający na celu zwiększenie atrakcyjności studiów medycznych obejmuje m.in. stypendia dla studentów kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i analityki medycznej, dofinansowanie studiów oraz opiekę mentorską nad studentami kierunków pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne.
Stypendia dla studentów kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych, analityki medycznej, farmacji i fizjoterapii.
Stypendium przyznawane będzie łącznie dla 2000 osób rozpoczynającym kształcenie w roku akademickim 2022/2023 oraz 2023/2024 w maksymalnej miesięcznej wysokości 3000 zł brutto. Stypendium będzie obejmowało okres 9 miesięcy w roku akademickim. Stypendia będą wypłacane w trzech pierwszych latach nauki na tych kierunkach.
Dofinansowanie studiów płatnych studentom kierunków pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego.
Wsparcie kształcenia w kwocie stanowiącej uśrednioną wysokość opłat za kształcenie na danym kierunku studiów otrzymają studenci studiów I stopnia na uczelniach publicznych i niepublicznych rozpoczynający kształcenie w roku akademickim 2022/2023 oraz 2023/2024 na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne. Przewiduje się objęcie wsparciem łącznie 4400 studentów. Wsparciem zostaną objęte dwa pełne cykle kształcenia studiów I stopnia na tych kierunkach (rozpoczynający się od roku akademickiego 2022/2023 oraz rozpoczynający się od roku akademickiego 2023/2024).
Stypendia dla osób podejmujących studia na kierunku pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne.
Stypendium w kwocie 1500 zł miesięcznie będzie przyznawane studentom studiów I stopnia. Stypendium będzie przyznawane łącznie dla 4000 osób rozpoczynającym kształcenie w roku akademickim 2022/2023 oraz 2023/2024. Stypendium będzie obejmowało okres 9 miesięcy w roku akademickim. Stypendia będą przyznawane przez cały cykl kształcenia (3 lata).
Finansowanie opieki mentorskiej nad studentami kierunków pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne.
Studenci trzeciego roku studiów na kierunku pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne otrzymają wsparcie mentora w okresie miesiąca praktyk studenckich. Przewiduje się cztery edycje przedsięwzięcia. Pielęgniarka, położna oraz ratownik medyczny zatrudnieni w podmiocie leczniczym, w którym realizowane są praktyki studenckie, za pełnienie roli mentora otrzymają wynagrodzenie w wysokości 2850 zł brutto miesięcznie na podstawie umowy zlecenia podpisanej z uczelnią kierującą studentów na praktyki.
Finansowanie opieki mentorskiej nad rozpoczynającymi pracę w zawodzie absolwentami kierunków pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne.
W celu ułatwienia podjęcia pracy w zawodzie pielęgniarki i położnej wprowadzone zostaną działania pilotażowe polegające na zapewnieniu w pierwszej pracy opieki mentora, czyli osoby wprowadzającej w nowe obowiązki. Przewiduje się trzy edycje przedsięwzięcia. Mentoring będzie realizowany przez 9 miesięcy. Pielęgniarka, położna oraz ratownik medyczny za pełnienie roli mentora będą otrzymywali dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1275 zł brutto miesięcznie.
Alicja Baranowska, studentka stomatologii z Wrocławia, w rozmowie z Dentonetem przybliżyła nam działalność Polskiego Związku Studentów Stomatologii. - PTSS to ludzie, którzy chcą robić coś więcej - podkreśla. Zapytaliśmy też o opinię przyszłych lekarzy dentystów na temat pomysłu likwidacji stażu podyplomowego.
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze




