Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 96
Jak co piątek zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem najważniejszych informacji ze świata stomatologii z ostatnich dni.

Pacjenci, u których usunięto trzecie zęby trzonowe, doświadczają poprawy smaku po latach od wykonania ekstrakcji. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Centrum Powonienia i Smaku Zakładu Otorynolaryngologii Uniwersytetu Pensylwanii. Odkrycia te stoją jednak w sprzeczności z dość powszechnym przekonaniem, że usuwanie zębów mądrości raczej upośledza odczuwanie smaku.
Czytaj: Pozytywny wpływ ekstrakcji ósemek na odczuwanie smaku
22 kwietnia 2022 r. rada ministrów przyjęła projekt zmian w podatku PIT. Projekt przygotowany przez resort finansów obniża PIT z 17 do 12% dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na odliczenie części składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania. Przedsiębiorcy jeszcze raz będą mogli wybrać formę opodatkowania.
Czytaj: Będzie niższy podatek PIT dla podatników na skali
Mająca siedzibę w Hollywood firma Pearl opracowała oparty na sztucznej inteligencji system, który może diagnozować zmiany i choroby jamy ustnej… precyzyjniej niż lekarz dentysta.Oprogramowanie jest rozwiązaniem dostępnym w chmurze. Jego działanie opiera się na skanowaniu zdjęć rentgenowskich uzębienia – sztuczna inteligencja analizuje je i wskazuje szczegóły pominięte przez lekarza.
Czytaj: Sztuczna inteligencja zastąpi dentystę w diagnostyce?
Z opublikowanego właśnie przez CWUR World University Rankings 2022/2023 wynika, że najlepszą polską uczelnią medyczną jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, który zajął w klasyfikacji generalnej 917. miejsce, co oznacza poprawę o 26 miejsc w stosunku do ubiegłorocznego rankingu. Uplasował się również na 873. miejscu jeśli chodzi o rangę osiągnięć badawczych, awansując o 24 pozycje.
Czytaj: Ranking CWUR: WUM najlepszą polską uczelnią medyczną
Wielkopolska Izba Lekarska opublikowała swoje stanowisko w sprawie bieżącej sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej. – Obowiązujące wyceny świadczeń stomatologicznych muszą budzić sprzeciw świadczeniodawców i wymagają zdecydowanej reakcji w celu ich zmiany. Stomatologiczna konsultacja specjalistyczna wyceniona jest w dalszym ciągu na kwotę 22-25 zł, zaś ekstrakcja zęba jednokorzeniowego na kwotę 32-36 zł – napisał wielkopolski samorząd lekarski.
Czytaj: 25 zł za konsultację, 32 zł za ekstrakcję. „To musi budzić sprzeciw”
Komisja stomatologiczna NRL opublikowała komunikat dotyczący najnowszych ustaleń w sprawie polityki ograniczania zużycia i emisji rtęci do środowiska oraz segregacji odpadów amalgamatu. Wiadomo już, że wycofanie amalgamatu stomatologicznego ze świadczeń gwarantowanych dotyczyć będzie całej populacji pacjentów. Zakup separatorów amalgamatu nie będzie refundowany.
Czytaj: Wycofanie amalgamatu ze świadczeń dla wszystkich pacjentów
IX Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022 przeszła do historii! Łódź po raz kolejny stała się stolicą asystentek i higienistek, które mogły poszerzyć swoją wiedzę podczas licznych wykładów i warsztatów, wziąć udział w konkursach z nagrodami i po prostu dobrze się bawić!
Czytaj: IX Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT 2022 za nami!
– Projekt powstał z potrzeby serca. Postanowiliśmy, że dołożymy wszelkich starań, aby wspomóc osoby poszkodowane na skutek wojny na Ukrainie. Dlatego we współpracy ze Sławkiem Łosowskim i zespołem Kombi powstał pomysł, aby grafiki tworzone przez Sławka zostały przeniesione na odzież medyczną, która trafi do sprzedaży, a dochód zostanie przeznaczony na Polską Akcję Humanitarną – mówi Ewa Małgorzata Wiertelak, właścicielka marki Medora.
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze


