Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 93
Jak w każdy piątek zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem najważniejszych wiadomości ze świata stomatologii z ostatnich dni.

Na skutek decyzji ministra zdrowia dodatek na zakup środków ochronnych w związku z epidemią COVID-19 – wynoszący 3% do każdej faktury – obowiązywał tylko do 31 marca 2022 r. Korzystające z niego placówki medyczne otrzymają go do końca kwietnia, wraz ze środkami za świadczenia rozliczone w marcu. Od 1 kwietnia zmienił się również tryb finansowania części świadczeń covidowych.
Czytaj: NFZ: koniec dodatku 3% do faktur
Dobiegły końca prace zespołu zajmującego się przygotowaniem zmian w standardach kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza dentysty. W rozmowie z oficjalną stroną wrocławskiego UMED-u o czekających studentów zmianach opowiedział przewodniczący zespołu – prof. Tomasz Konopka.
Czytaj: Będą zmiany standardów kształcenia stomatologów
Ministerstwo zdrowia zaprezentowało projekt nowej ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz nową tabelę płac dla pracowników ochrony zdrowia. Najwyższa pensja minimalna ma wynieść 8210,67 zł brutto miesięcznie.
Czytaj: Nowe wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów
Dzięki prognozie wyższych wpływów środków ze składki zdrowotnej – co jest efektem Polskiego Ładu – a także osiągniętym wskaźnikom makroekonomicznym w 2021 r. budżet NFZ-u na 2022 r. zwiększył się o ponad 9 mld zł. Środki te mają w całości zostać przeznaczone na świadczenia zdrowotne, z czego ponad 54 mln zł – na stomatologię.
Czytaj: NFZ: dodatkowe 54 mln zł na publiczną stomatologię
Zapalenie dziąseł wiąże się z niemal dwukrotnie większym ryzykiem depresji niż w przypadku osoby, która nie choruje na gingivitis. Do takiego wniosku doszli europejscy naukowcy, których badanie zostało przedstawione w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Psychiatric Research”.
Czytaj: Zależność między gingivitis a rozwojem depresji potwierdzona
W opisie przypadku, który opublikowano na łamach „American Journal of the Medical Sciences”, wykazano, że znieczulenie miejscowe z zastosowaniem lidokainy wykonane przed leczeniem stomatologicznym wywołało skurcz tętnicy wieńcowej, co mogło być przyczyną zawału serca u 50-letniego pacjenta.
Czytaj: Lidokaina przyczyną zawału
- Uważam, że w Polsce w niektórych klinikach wykonujemy stomatologię na poziomie światowym. Granice się zatarły - mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Grzegorz Wasiluk, prezydent Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





