Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 82
Jak co piątek przygotowaliśmy dla naszych Czytelników zestawienie najistotniejszych wiadomości z branży stomatologicznej z ostatnich dni.

Wielkopolski oddział wojewódzki NFZ-u ogłosił postępowania dotyczące leczenia stomatologicznego na terenie całego regionu. Oczekiwana cena jednostki rozliczeniowej w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych wynosi 1,13 zł, a świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w gabinecie szkolnym – 1,15 zł.
Czytaj: NFZ Poznań ogłosił konkursy na leczenie stomatologiczne
Jak wynika z ankiety opublikowanej w dniu 11 stycznia przez DentalPost, pomimo wyzwań wynikających z trwającej pandemii, płace w branży stomatologicznej w Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach wzrosły. Towarzyszy temu jednak pewne niebezpieczeństwo dla stabilności praktyk, polegające na wysokiej rotacji na niektórych stanowiskach związanych w obsługą pacjentów.
Czytaj: Gabinety w 2022 roku: wyższe zarobki, rotacja pracowników
14 stycznia w wieku niespełna 80 lat odszedł prof. dr hab. n. med. Hubert Wanyura, wieloletni nauczyciel akademicki, wybitna postać związana z Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej IS AM w Warszawie, wychowawca pokoleń polskich chirurgów szczękowo-twarzowych.
Czytaj: Nie żyje prof. Hubert Wanyura
Policjanci z Bielska-Białej zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli śledztwo w sprawie wyłudzenia środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Stomatolog z powiatu bielskiego w ciągu 6 lat pobrał nienależne refundacje wartości ponad 300 tys. zł. Grozi mu kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.
Czytaj: Nieuczciwy stomatolog wyłudził z NFZ-u ponad 300 tys. zł
Czy triklosan, środek przeciwdrobnoustrojowy będący składnikiem m.in. niektórych past do zębów i innych produktów do pielęgnacji jamy ustnej, może mieć związek z zapaleniem i rakiem jelit? Tej zależności przyjrzeli się autorzy badania, którego wyniki opublikowano 10 stycznia w czasopiśmie „Nature Communications”.
Czytaj: Triklosan a choroby przewodu pokarmowego – czy jest związek?
Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący komisji stomatologicznej NRL, odpowiedział na stanowisko prof. Beaty Kawali i prof. Joanny Lis – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ortodoncji w woj. dolnośląskim, które uważają, że leczenie ortodontyczne prowadzone przez dentystów bez specjalizacji z tej dziedziny, jest naruszeniem art. 58 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i powinno być uznane za przestępstwo.
Czytaj: Czy leczenie wad zgryzu może prowadzić tylko specjalista ortodoncji?
Przed kamerę Dentonetu zaprosiliśmy wybitnych ekspertów ze świata stomatologii oraz chorób zakaźnych. Zapraszamy do wysłuchania krótkiej debaty na temat covidowej stomatologii. Tematy poruszane w trakcie spotkania to m.in. organizacja pracy gabinetu, problemy pacjentów oraz mutacje wirusa. W rozmowie udział biorą stomatolodzy prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, dr hab. Wojciech Bednarz oraz specjalista chorób zakaźnych prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon.
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze







