„Stomatologia na szarym końcu w systemie ochrony zdrowia”
Tylko 39% Polaków między 20. a 60. rokiem życia deklaruje, że odbywa regularne wizyty u stomatologa, 98% osób w wieku 35-44 lata ma próchnicę, w 2023 r. NFZ przeznaczył na leczenie stomatologiczne 71 zł na osobę – poseł Jarosław Sachajko przytacza szereg danych dotyczących sytuacji w publicznej stomatologii i pyta ministra zdrowia, jakie są jego plany na realizację opieki stomatologicznej. – Stomatologia jest na szarym końcu w systemie ochrony zdrowia – podkreśla poseł.

Poseł Jarosław Sachajko wystosował do ministra zdrowia interpelację w sprawie stanu publicznej stomatologii w Polsce. W piśmie przytoczył szereg danych pochodzących z różnego rodzaju sprawozdań, badań i sondaży. Od 2017 r. prawie 20% gabinetów stomatologicznych przestało współpracować z Narodowym Funduszem Zdrowia, tylko 39% Polaków między 20. a 60. rokiem życia deklaruje, że odbywa regularne wizyty u stomatologa, zaś 98% osób w wieku 35-44 lata ma próchnicę. – Ostatnią deską ratunku staje się doraźna pomoc stomatologiczna. Ta formuła świadczenia usług przez lekarzy dentystów jest jednak na tyle słabo opłacana, że Polacy muszą jeździć po sto i więcej kilometrów, aby znaleźć czynne pogotowie stomatologiczne posiadające kontrakt z NFZ-em – czytamy w interpelacji.
Coraz mniej świadczeń realizowanych w ramach NFZ
Poseł podkreślił również, że pod względem finansowania stomatologia jest na szarym końcu w systemie ochrony zdrowia. – W 2022 r. NFZ przeznaczył na świadczenia stomatologiczne około 2,1 mld zł, a według planów na 2023 r. będzie to 2,7 mld zł. Oznacza to, że na jednego Polaka statystycznie przypadało 56 zł w 2022 r. i 71 zł w 2023 r. – napisano.
Efekty takiej polityki widać w statystykach – regularnie spada liczba świadczeń stomatologicznych realizowanych w ramach NFZ. W 2015 r. było ich około 37 mln, w 2017 r. 34,5 mln, w 2019 r. – 32 mln i zaledwie 26,7 mln w 2020 r. – Główną przyczyną rezygnacji dentystów ze współpracy z NFZ-em jest płatność niewspółmierna w stosunku do kosztów, którymi są nie tylko materiały i czas przeznaczony na jednego pacjenta. Lekarz dentysta musi sam zapłacić za wyposażenie swojego gabinetu, zatrudnić asystentkę stomatologiczną i higienistkę. Przy takich stawkach NFZ-u dla coraz większej liczby dentystów kontrakt z Funduszem jest nieopłacalny – dodał poseł.
Jarosław Sachajko skierował do ministra zdrowia następujące pytania:
- czy suma środków przeznaczonych na stomatologię nie jest zbyt mała biorąc pod uwagę cenę usług dentystycznych,
- jak ministerstwo zamierza rozwiązać problem ciągle pogarszającego się zdrowia jamy ustnej społeczeństwa w sytuacji, gdy wiele osób nie może pozwolić sobie na prywatną usługę stomatologiczną,
- jakie plany ma ministerstwo zdrowia na realizację opieki stomatologicznej.
O odpowiedzi resortu poinformujemy.
– Cała stomatologia w ramach programów dotowanych przez państwo jest dramatycznie niedoszacowana i wskazuje na absolutny brak kompetencji osób, które mają takie decyzje podejmować – mówi o sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej w Polsce dr n. med. Marcin Aluchna, specjalista stomatologii ogólnej i stomatologii zachowawczej, współpracownik Działu Kształcenia Podyplomowego WUM.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze




