Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz „Stomatologia na szarym końcu w systemie ochrony zdrowia”

„Stomatologia na szarym końcu w systemie ochrony zdrowia”

Aleksandra

Tylko 39% Polaków między 20. a 60. rokiem życia deklaruje, że odbywa regularne wizyty u stomatologa, 98% osób w wieku 35-44 lata ma próchnicę, w 2023 r. NFZ przeznaczył na leczenie stomatologiczne 71 zł na osobę – poseł Jarosław Sachajko przytacza szereg danych dotyczących sytuacji w publicznej stomatologii i pyta ministra zdrowia, jakie są jego plany na realizację opieki stomatologicznej. – Stomatologia jest na szarym końcu w systemie ochrony zdrowia – podkreśla poseł.

„Stomatologia na szarym końcu w systemie ochrony zdrowia”

Poseł Jarosław Sachajko wystosował do ministra zdrowia interpelację w sprawie stanu publicznej stomatologii w Polsce. W piśmie przytoczył szereg danych pochodzących z różnego rodzaju sprawozdań, badań i sondaży. Od 2017 r. prawie 20% gabinetów stomatologicznych przestało współpracować z Narodowym Funduszem Zdrowia, tylko 39% Polaków między 20. a 60. rokiem życia deklaruje, że odbywa regularne wizyty u stomatologa, zaś 98% osób w wieku 35-44 lata ma próchnicę. – Ostatnią deską ratunku staje się doraźna pomoc stomatologiczna. Ta formuła świadczenia usług przez lekarzy dentystów jest jednak na tyle słabo opłacana, że Polacy muszą jeździć po sto i więcej kilometrów, aby znaleźć czynne pogotowie stomatologiczne posiadające kontrakt z NFZ-em – czytamy w interpelacji.

Coraz mniej świadczeń realizowanych w ramach NFZ

Poseł podkreślił również, że pod względem finansowania stomatologia jest na szarym końcu w systemie ochrony zdrowia. – W 2022 r. NFZ przeznaczył na świadczenia stomatologiczne około 2,1 mld zł, a według planów na 2023 r. będzie to 2,7 mld zł. Oznacza to, że na jednego Polaka statystycznie przypadało 56 zł w 2022 r. i 71 zł w 2023 r. – napisano.

Efekty takiej polityki widać w statystykach – regularnie spada liczba świadczeń stomatologicznych realizowanych w ramach NFZ. W 2015 r. było ich około 37 mln, w 2017 r. 34,5 mln, w 2019 r. – 32 mln i zaledwie 26,7 mln w 2020 r. – Główną przyczyną rezygnacji dentystów ze współpracy z NFZ-em jest płatność niewspółmierna w stosunku do kosztów, którymi są nie tylko materiały i czas przeznaczony na jednego pacjenta. Lekarz dentysta musi sam zapłacić za wyposażenie swojego gabinetu, zatrudnić asystentkę stomatologiczną i higienistkę. Przy takich stawkach NFZ-u dla coraz większej liczby dentystów kontrakt z Funduszem jest nieopłacalny – dodał poseł.

Jarosław Sachajko skierował do ministra zdrowia następujące pytania:

- czy suma środków przeznaczonych na stomatologię nie jest zbyt mała biorąc pod uwagę cenę usług dentystycznych,

- jak ministerstwo zamierza rozwiązać problem ciągle pogarszającego się zdrowia jamy ustnej społeczeństwa w sytuacji, gdy wiele osób nie może pozwolić sobie na prywatną usługę stomatologiczną,

- jakie plany ma ministerstwo zdrowia na realizację opieki stomatologicznej.

O odpowiedzi resortu poinformujemy.

–  Cała stomatologia w ramach programów dotowanych przez państwo jest dramatycznie niedoszacowana i wskazuje na absolutny brak kompetencji osób, które mają takie decyzje podejmować – mówi o sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej w Polsce dr n. med. Marcin Aluchna, specjalista stomatologii ogólnej i stomatologii zachowawczej, współpracownik Działu Kształcenia Podyplomowego WUM.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Gdy lokalizacja staje się problemem – sprawa gabinetu z Nowego Jorku Gdy lokalizacja staje się problemem – sprawa gabinetu z Nowego Jorku

Gdy lokalizacja staje się problemem – sprawa gabinetu z Nowego Jorku

Czy duża liczba pacjentów może stać się problemem prawnym? W Nowym Jorku – tak. Znany dentysta pozwał zarząd budynku po wprowadzeniu zasad, które w praktyce oznaczały dla jego gabinetu nawet 180 000 USD dodatkowych kosztów rocznie. Sprawa pokazuje, że prowadzenie gabinetu to nie tylko leczenie, ale także funkcjonowanie w określonym otoczeniu prawnym i społecznym. Dr Marc Lowenberg – współwłaściciel kliniki stomatologicznej Lowenberg, Lituchy and Kantor na nowojorskim Manhattanie […]
Nagminne molestowanie żeńskiego personelu w niemieckich szpitalach Nagminne molestowanie żeńskiego personelu w niemieckich szpitalach

Nagminne molestowanie żeńskiego personelu w niemieckich szpitalach

Molestowanie jest realnym problemem w placówkach służby zdrowia w Niemczech. Ma ono wymiar nie tylko seksualny, ale jest też wyrazem zależności, kontroli i władzy. Taki wniosek płynie z badania ankietowego trojga naukowców, w którym uczestniczył personel medyczny różnego szczebla (lekarze i pielęgniarki) kilku klinik uniwersyteckich na południu Niemiec. Po raz pierwszy w dużym badaniu przekrojowym przedstawiono dane liczbowe dotyczące skali molestowania o charakterze seksualnym w niemieckiej służbie zdrowia. Wynika z niego, że sytuacji […]
Wielka Brytania: Przybywa personelu stomatologicznego Wielka Brytania: Przybywa personelu stomatologicznego

Wielka Brytania: Przybywa personelu stomatologicznego

Jak potwierdzają statystyki Rejestru Generalnej Rady Stomatologicznej w Wielkiej Brytanii (GDC Register), liczba personelu dentystycznego średniego szczebla wzrosła w ostatnim roku najszybciej od dekady. O stomatologii w Wielkiej Brytanii pisze się najczęściej w kontekście kryzysu, który od lat drąży najbardziej dostępne cenowo usługi stomatologiczne oferowane przez Narodową Służbę Zdrowia (NHS), tzw. „stomatologicznych pustyń” w różnych regionach kraju oraz pogłębiających się różnic w dostępie do leczenia zamożnych i najmniej majętnych […]
UK: Tylko 1/4 personelu dentystycznego pracuje głównie dla NHS UK: Tylko 1/4 personelu dentystycznego pracuje głównie dla NHS

UK: Tylko 1/4 personelu dentystycznego pracuje głównie dla NHS

Pod koniec października General Dental Council (GDC), organ odpowiedzialny za nadzór nad praktykami stomatologicznymi w Wielkiej Brytanii, opublikował dane dotyczące pracy ponad 56 000 pracowników opieki dentystycznej, czyli 70% wszystkich zarejestrowanych pracowników stomatologicznych. Statystyki GDC pokazują, że niespełna trzy czwarte badanych pracuje głównie w gabinetach mieszanych lub prywatnych. Aż 87% respondentów wykonywało zadania kliniczne, z czego niemal połowa (48%) pracowała w pełni w roli klinicznej. […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.